Close

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 127
  1. #1

    Domyślnie Lampa pierścieniowa

    Postanowiłem się w końcu zabrać za jakies fotki pseudostudyjne, czyli w domciu przy sztucznym oświetleniu Bardzo podobają mi się zdjęcia z wykorzystaniem lapmy pierścieniowej i stwierdziłem, że może to być całkiem niezłym pomysłem na początek 'zabawy w studio' Głównym powodem jest fakt, że chyba nie potrzeba dużo miejsca, ani pieniędzy - można sprzęcik zrobić samemu. Możliwości daje chyba sporo - można np. wykręcić część żarówek [teoretyzuję ]

    Robił ktoś może ringa w domu? Płyta wiórowa, kable, oprawki, żarówki, włącznik, wtyczka - wiadomo. Parę tutoriali w necie jest [np. tutaj], ale mimo to mam parę wątpliwości.

    Jakie żarówki będą najlepsze?
    Jaka średnica ringa jest optymalna/uniwersalna?
    Ile żarówek? Im więcej tym lepiej?
    Nie mam statywu - ma ktoś pomysł do czego to przymocować żeby dało się używać i przechowywać?

    Wszelkie inne sugestie odnośnie wykonania i korzystania mile widziane

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez PADI ; 16-11-2006 o 13:27
    D70s | 18-70 | 50 | 70-300 VR | SB-800 | Hoya DMC CPL | Lowepro Off Road
    ..:: http://www.lesniak.ocom.pl/ ::..

  2. #2

    Domyślnie

    To co zrobił ten pan, w krótkim czasie zamienie Ci pokój w saunę. 1200 W naprawdę nieźlie grzeje. A chwila nieuwagi grozi poparzeniem no i rachunki za prąd bedą większe. Lepsze byłyby świetłówki. Teraz mają nie tylko podłużne kształty.
    Są świetłówki w kształcie bańki,które żrą mało prądu i dają tyle światła co żarówka lub halogen 150W i nie grzeją się tak bardzo.
    Ostatnio edytowane przez freefly ; 16-11-2006 o 13:16

  3. #3

    Domyślnie

    Słuszna uwaga, nieźle grzeje i nieźle zjada prąd. Żarówki energooszczędne/świetlówki zaiste będą zdecydowanie lepsze. 100W żarowej odpowiada chyba 18W świetlówki...
    D70s | 18-70 | 50 | 70-300 VR | SB-800 | Hoya DMC CPL | Lowepro Off Road
    ..:: http://www.lesniak.ocom.pl/ ::..

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PADI Zobacz posta
    Słuszna uwaga, nieźle grzeje i nieźle zjada prąd. Żarówki energooszczędne/świetlówki zaiste będą zdecydowanie lepsze. 100W żarowej odpowiada chyba 18W świetlówki...
    Wg mnie taka decha jest ciężka. Lepiej byłoby znaleźć rurkę lub pręt z lekkiego stopu ukształtowany w koło, poszukać też oprawek które mocuje się na klipsy, w nie wkręcić świetlówki. Latwo będzie to cos rozebrać, przechowywać , a nawet transportować.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    1. na świetlówce 100W - to mało swiatła, będzie wychodził długi czas, fotografowana osoba zdąży sie poruszyc nawet jak aparat bedzie na statywie. Podniesienie czułosci niewiele pomoże. WB - kiepsko na jarzeniówkach.

    2. na 1200 W zarówek - swiatła starczy. A co z resztą świateł? Na tło, kontrę itd? też zarówki? halogen i błysk ma inną temperature barwową. Mieszanie to kiepski pomysł, nie wykoryguje sie tego, bo w róznych miejscach zdjęcia będzie przeważało inne światło.

    ten pomysł jest oszczędnościowy, ale kiepski. Ten co go skonstruował - go odsprzedał.
    Ringflesz błyskowy to około 12 tysiecy niestety.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    [quote=Jacek_Z;160049]1. na świetlówce 100W - to mało swiatła, będzie wychodził długi czas, fotografowana osoba zdąży sie poruszyc nawet jak aparat bedzie na statywie. Podniesienie czułosci niewiele pomoże. WB - kiepsko na jarzeniówkach.

    Przy kilkunastu świetlówkach 5500K nie będzie tak źle
    http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=12513
    To fotka została zrobiona przy jednej lampce 18W, przy przysłonie 32.
    Sądzę że się uda. Można się pobawić.

  7. #7

    Domyślnie

    ja mam z swietlowki pierscieniowej phillipsa o podwyzszonej temperaturze barwowej - srednica 40cm
    w sumie to jest za male do portretu przy 50mm - bliki wychodza prawie jako kropka na srodku zrenicy a nie na jej brzegach - pozatym swietlowki generuja luminescencje poprzez emisje UV - ma to wade taka ze wszelkie ciekawostki jak zylki pod skora, czy zmiany tluszczowe - na obeitywach rzeznikach wydzodza niezbyt estetycznie - moze po przypudrowaniu jest lepiej - tyle ze np korzystajac z flasha nie wylaza kfiatki w postaci fiolwtowych zyl czy zoltych kropek tluszczu w kanalikach lojowych (kosmetyczki uzywaja lamp jarzeniowych bo widac ktore pory w skorze trzeba oczyscic)

    zaleta - mimo 40cm srednicy nie ma cienia - to lampa bezcieniowa
    w praktyce ten model nadaje sie do fotografowania przedmiotow

    problem z jarzeniowkami (energooszczedne tez) jest taki ze falszuja kolory - poprzez UV - z bliska wiele przedmiotow caczyna nieco zmieniac kolorek - np porcelana zaczyna dziwnie zolknac - oczywiscie do skorygowania balansem bieli - ale wystarczy przestawic lampe i znow trzeba

    jazdy z UV i WB zaczynaja sie z bardzo bliska - tak z 10-15cm
    z 1m jest OK

    mocowanie mam przewidziane do stopki aparatu - lampa mimo rozmarow jest lekka i mobilna
    fotki popoludniu wrzuce

    a co do zarowkowego - bliki daje w postaci koralikow - trzeba miec tak z 8 - ale wtedy nalezy sie liczyc z 1kW poborem mocy przy uzyciu 125W osramow z odblysnikiem (sa takie 125W daylight)

    zawieszenie ringlighta najlepiej zrobic na wieszaku na kolkach z lidla czy ikei - mocowanie do poprzeczki i drazkow - kolka przesuwaja - czyli luzblues

    ostatnio jednak mysle nad ringflashem - na razie kombinuje jak jednoczesnie wyzwolic te 6-8 palnikow - nie mozna zastosowac jednego kondziora - wyladowanie pojdzie i tak na jeden palnik - trzeba tyle kondensatorow ladowac ile palnikow - nieco mi to rozmiar zwieksza ale to wariant budzetowy - jesli da to jakies efekty to mozna kupic jakis planik o srednicy 100mm i z nigo zrobic - ale ringflasha mozna kupic ponizej 1000$ wiec pytanie czy amatorowi sie oplaca - zawodowcowi na pewno


    a co do mocowania - pierscien trzeba przeciac - mocowaie na zawiasach lub jakis zlaczkach skrecanych

    skoro zarowki nie pasuja to moze zarowki blyskowe ? tylko przy 8 zarowkach 45Ws bez regulacji mocy zaczyna sie robic ciekawie - przeslony rzedu f60 ?
    Ostatnio edytowane przez madburn ; 16-11-2006 o 14:12

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    freefly - jak dla mnie to nie jest argument za tą lampą:
    ISO 1600 !!! a lampę miałes blisko robala. Jak tu robic całych ludzi, lub chocby portret, na niższym ISo?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    freefly - jak dla mnie to nie jest argument za tą lampą:
    ISO 1600 !!! a lampę miałes blisko robala. Jak tu robic całych ludzi, lub chocby portret, na niższym ISo?
    To tylko kwestia ilości świetlówek. Robal był o ile pamiętam oświetlony był z 0,5m, a ludzi nie fotografuje się przy f/32. Świetlówka 18 W to odpowiednik bodajże 75W zwykłej żarówki. W pokoju pod sufitem mam świetlówkę Osram 24W, która odpowiada 120 W zwykłej żarówki.
    Trzeba obliczyć natężenie swiatła jakie będzie potrzebna i dobrać odpowiednia ilość świetlówek.
    Wg mnie 10szt. 24W zupełnie wystarczy.
    Trzeba jeszcze wiedzieć jakie są oznaczenia świetlówek.
    http://www.luxlight.pl/barwa.htm
    Ostatnio edytowane przez freefly ; 16-11-2006 o 14:41

  10. #10

    Domyślnie

    tak na szybko w necie znalazlem dwie 'domowe' realizacje
    http://www.studiolighting.net/homema...using-plywood/
    i
    http://www.noestudios.com/photo/ringlight/
    i jeszcze jeden patent z lampa blyskowa
    http://www.dennisonbertram.com/hackm...ring-flash.htm
    Ostatnio edytowane przez pooley ; 16-11-2006 o 14:59
    D80 + MB-D80 | T [17-50, 28-75] F2.8 | N 70-200 F2.8 | SB-600i800 | DigiMate III... i inne pierdółki

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •