Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie skylight przykłady

    Pewnie nie będę wyjątkiem, który lubi ciepłe barwy w zdjęciach.
    Lektura forum doprowadziła mnie do filtru typu skylight, który ma też inne pożyteczne właściwości - uv, ale nigdzie nie mogłem doszukać się przykładowych zdjęć typu "przed i po". Jeżeli dysponujecie takowymi bądź macie jakieś linki, to bardzo bym prosił o posta.
    Ps. oczywiście nie interesują mnie materiały reklamowe, bo odstają one od rzeczywistości

    Pozdrawiam.


  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    chcesz stosować na analogu czy na cyfrze?
    jeśli na cyfrze - to wprowadzane tego filta do ocieplania nie jest konieczne - w końcu jest WB i jego korekcja.
    WB auto odkoryguje ci wprowadzone ocieplenie. (zalezy od body, w d2x i tych jednocyfrowcych jest ciut inaczej)
    WB pre - musiałbyś robic bez filtra, a potem dopiero go zakładać.
    WB definiowane (błysk, cień, chmury itd) - ocieplenie pozostanie.
    to w jpg albo w nie korygowanych NEF.
    robiąc w Nef zawsze mozesz ocieplić nie mając tego filtra wcale.

    co do przykładów - zależy od warunków oświetleniowych, motywu. Czasami lepiej je widać, czasami prawie wcale.
    w materiałach reklamowych pokazują najsilniejszy efekt, ale bywa w innych sytuacjach, że go prawie wcale nie widać.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam d70s z kitem.
    Co do motywów, to będzie nim najczęściej miejski klimat - mało kolorystyczny.
    O korekcji WB, to wiem, ale jestem ciekaw czy ów filtr da ładniejszą temperaturę zdjęć?


  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    ociepla się generalnie zdjęcia z udziałem ludzi.
    Efekt możesz sobie próbnie sprawdzić jeszcze bez filtra. Wywołując NEF przesuń minimalnie suwak WB i zobacz czy ci się podobają. Filtr da bardzo niewielki efekt. Jak chcesz mocniejszy, to może coś z filtrów cokena, a nie skylight 1B. Lub z tzw. filtrów konwersyjnych.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez popbart Zobacz posta
    ...
    nie mogłem doszukać się przykładowych zdjęć typu "przed i po".
    Jeżeli dysponujecie takowymi bądź macie jakieś linki, to bardzo bym prosił o posta.
    ...
    Przed (gołe szkło):

    Po (Sky 1A B+W MRC):

    Ocieplenie widać Ja właśnie lubię te cieplejsze a nie zawsze obrabiam wszystko w GIMPie.


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ociepla się generalnie zdjęcia z udziałem ludzi.
    Efekt możesz sobie próbnie sprawdzić jeszcze bez filtra. Wywołując NEF przesuń minimalnie suwak WB i zobacz czy ci się podobają. Filtr da bardzo niewielki efekt. Jak chcesz mocniejszy, to może coś z filtrów cokena, a nie skylight 1B. Lub z tzw. filtrów konwersyjnych.
    zapomiałeś o zdjęciach krajobrazowych...alternatywą dla skylighta 1A jest konwersyjny 81A
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    dlatego użyłem słowa -generalnie- na poczatku zdania.
    jak kto chce moze ocieplać wszystko.
    jak by chciał ocieplic mocniej, to musiałby wziąść silniejszy konwersyjny niż 81A, ale jest tego spory wybór.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Rzeczywiscie, podobny efekt można uzyskać poprzez wywołanie z korekcją WB, więc z tym zakupem się chyba wstrzymam.
    Pytanie jest tylko takie, czy będzie mi się chciało bawić z obrubką dużej ilości zdjęć

    Dzieki za wszelkie rady.


  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez popbart Zobacz posta
    Rzeczywiscie, podobny efekt można uzyskać poprzez wywołanie z korekcją WB, więc z tym zakupem się chyba wstrzymam.Pytanie jest tylko takie, czy będzie mi się chciało bawić z obrubką dużej ilości zdjęć
    A co to za problem? Od tego sa przeciez automaty.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  10. #10

    Domyślnie

    jest problem ponieważ:
    1- nie kazdy jest tak dobry w psuju jak ty
    2- szkoda czasu na działania, które można uzyskać przy pomocy filtra
    3- efekty cyfrowe, nawet robione przez mistrzów, jednak minimalnie odbiegają od uzyskanych filtrowo
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •