Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie czym czyścić filtr?

    kupiłem filtr UV HMC HOYA i był lekko zakurzony czy tp/jakieś paprochy/ więc zacząłem go czyścić i narobiłem jeszcze gorzej gdyż były paskudne mazy..W sklepie powiedziano mi abym zamoczył w wodzie z ludwikiem..Jest troszkę lepiej ale nadal widać jakieś kropeczki maleńkie jakby pyłki..Czy to nie przeszkadza? I czy poprzez czyszczenie nie nieszczy się filtr?
    Nikon D90, Nikon D50

  2. #2

    Domyślnie

    sprawa jest dosc prosta. jesli filtr nie ma otarc na powlokach to mozesz go wyczyscic alkoholem izopropylowym lub eterem dietylowym. z bardziej domowych sposobow to rzeczywiscie swietnie sie czysci filtr z cieplej wodzie z domieszka plynu do naczyn Pur (akurat o tym pisze bo w takim zawsze czyscilem - moze Ludwik tez sie sprawdzi). wazne jest tylko zeby nie splukiwac wody z plynem czysta woda tylko od razu wytrzec do sucha bibulka do czyszczenia optyki (lub niepylaca chusteczka higieniczna).

    Ot i cala filozofia
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  3. #3

    Domyślnie

    a takie drobne pyłki czy jakieś kropeczki/maleńkie/ nie szkodzą potem jeśli chodzi o zdjęcie? Czy nie będzie tego widac?
    Nikon D90, Nikon D50

  4. #4

    Domyślnie

    Szmatka (taka do optyki) i chuchanie zawsze pomaga

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez medyk Zobacz posta
    a takie drobne pyłki czy jakieś kropeczki/maleńkie/ nie szkodzą potem jeśli chodzi o zdjęcie? Czy nie będzie tego widac?
    Nie będzie widać

    A do czyszczenia filterkow kup sobie najlepiej jakiś płyn np.Hama do filtrów z powołokami HTMC i skombinuj sobie kawałek wielokrotnie spranej mięciutkiej flanelki.Najpierw filtr przeczyścić dmuchając gruchą albo bardzo miękkim pędzlem z nylonu a dopiero kiedy masz pewność,że na powlokach nie ma pyłu można wyczyścić flanelką z odrobiną płynu.

    Z drugiej strony nie ma sensu przesadzać z tym czyszczeniem - wyczyścić raz a dobrze i nie robić tego tak długo aż będzie to niezbędnie konieczne.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  6. #6

    Smile

    dzięki...dobrze poczytać rady fachowca.../filtr kupiłem notabene u Ciebie w Tychach/
    Nikon D90, Nikon D50

  7. #7

    Domyślnie

    Hoya juz tak ma że czyści sie bardzo zle
    tez miałem ten problem wyżucałem pieniądze na rózne płyny
    alkochole chusteczki do optyki po 25zl itp..
    najlepszy jest sposób polecany przez starych fotografów
    Valdek ma racjię
    sprana flanela troche cierpliwoścji i po klopocie
    ale wciąż Hoya się czyści gorzej niż inne filtry
    Ostatnio edytowane przez miland ; 11-11-2006 o 00:51
    Nikon D50 + AF-S 18-70 IF DX ED + troche szmelcu

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miland Zobacz posta
    ale wciąż Hoya się czyści gorzej niż inne filtry
    Wszystkie UV-ki mam Hoya HMC Super i nigdy nie miałem problemu z ich czyszczeniem.Oczywiście bez przesady nie mam w zwyczaju czyścić filtry 2 x dziennie a jedynie wtedy kiedy tego wymagają,od zbyt częstego czyszczenia też można zedrzeć powloki

    Uważam,że filterki HOYA HMC i HMCSuper w cenie w jakiej można je kupić to naprawdę dobra alternatywa dla filtrów B+W,Heliopan itp. których cena wynosi połowę ceny posiadanych obiektywów.Jasne,że jak bedę miał (od czasu do czasu gram w totka ) szkła za 5-6 tysięcy to kupię filtry po 500zł. ale w obecnej sytuacji byłoby to nieekonomiczne.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  9. #9
    Zbanowany
    Dołączył
    07 2005
    Miasto
    jerergeg
    Posty
    1 756

    Domyślnie

    ja tak czyściłem, czyściłem, aż ostatnio statyw przewróciłem i kłopotu się pozbyłem filterek poszedł mi w drobny mak na szczęście obiektyw przetrwał

  10. #10

    Domyślnie

    hihi...kolejny przykład na przydatność UVek jako filtrów ochronnych

    a teraz kilka zasad czyszczenia filtrów i innej optyki:
    1- zanim przystąpisz do czyszczenia zdmuchnij za pomocą gruszki drobinki kurzu
    2- to, czego nie udało się zdmuchnąć usuń za pomocą pędzelka fotograficznego
    3- jeśli na optyce nie ma plam tłustych, ale są bardzo niewielkie, nie używaj płynów, a postaraj się wyczyścić mocno spraną flanelką ruchem dookólnym zaczynając od środka w kierunku brzegów
    4- po przetarciu szmatką, zdmuchnij jeszcze raz gruchą
    5- jeśli są tłuste plamy lub mazy...użyj flanelki i alkoholu izopropylowego metodą jak wyżej
    6- po zakończeniu cżeści "mokrej" powtórz punkty 3 (polerka) i 4
    7- powodzenia
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •