Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Zenit 12XP- Nie wiem jaką klisze kupić.

    Hej

    Ostatnio wyrwałem od kolegi zenita 12xp z Heliosem 44M, napaliłem się na to straszecznie.Po krótkim czasie jak już dowiedziałem się co jest co, ( w między czasie chyba popsułem naciąg samowyzwalacza ;/ - wiecie ile może kosztować naprawa tego, i gdzie to zrobić? ) pomyślałem o tym żeby nabić do niego kliszę... no i zonk. Bo patrze na pokrętło od ustawienia czułości fimu, a tam pisze po coś po rusku ( coś jak "roct"-asa to drugie to chyba iso a pierwsze chyba GOST) no i wartości jakieś z kosmosu 130, 250, 500 ....

    No i moje pytanie jest takie- jaką mam kupić kliszę i jaką wartość nastawić na tym pokrętle żeby światłomierz działa poprawnie ?


    Pozdrawiam, Robert.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli kupisz np. Fuji Superie 200 i ustawisz kółko kalibracji światłomierza na połowę zakresu - to z powodzeniem będziesz miał dobrze naświetlony film...
    Amatorskie filmy wybaczają nawet o 2 EV nietrafione naświetlenie.

    (jak byś wkleił zdjęcie tego kółka to bym sobie przypomniał jak tam było - ja się na 12xp napalałem ostatnio gdzieś koło 1993 r. )

    BTW nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie. Nie wiem ile jeszcze rodzajów klisz jest produkowanych, ale jak jeszcze fotografowałem na kliszach to było tego kilkadziesiąt rodzajów jak nie więcej,
    to niby wg jakiego kryteriu miałbym Ci coś polecić... hm?

    Nie wiem co chcesz, B&W czy kolor, amatorskie czy profesjonalne, portretowe czy do krajobrazu, a może coś do reporterki, jaki odcień wolisz, ciepły żółtawy (to kodak, np. Gold, Profoto), więcej ultramaryny i czerwonego (to Agfa), o kolorach żywych (Fuji Reala, Kodak Ultra), czy pastelowych (to Agfa for portrait 160), do czerwonego wina to Konica 50...
    A w B&W to już w ogóle masakra...

    że o zasadniczej kwestii - jaki proces E6 czy C41 - nie wspomnę...
    Ostatnio edytowane przez eldritch ; 04-02-2010 o 20:17
    "Często kończy się na formie, nic z tego nie wynika. Po tym jak Marcel Duchamp ogłosił, że pisuar ustawiony na środku jest dziełem sztuki - artystą może być każdy..." - R. Opałka

  3. #3

    Domyślnie

    Wiki Twoim przyjacielem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czu%C5%...9B%C4%87_filmu
    Co do samego filmu, to nie wiemy co chcesz fotografować (na zewnątrz, wewnątrz) Różne warunki, różna czułość. Standardowo to jakieś 21 DIN.

    Młody jakiś jesteś, bo ani po rusku nie gaworisz, ani XP nie obczajasz
    Heh to żart oczywiście, podziwiam samozaparcia i dociekliwości i życzę samych udanych strzałów

  4. #4

    Domyślnie

    Witam, kup film o czułości 200 ISO a na skali ustaw również wartość 200 (punkt pośredni pomiędzy 130 a 250). Czyłość ISO "pokrywa się" z czułością wg ASA.
    NIKON & NIKKOR

  5. #5

    Domyślnie

    A nie masz tak jak tu?

    "Często kończy się na formie, nic z tego nie wynika. Po tym jak Marcel Duchamp ogłosił, że pisuar ustawiony na środku jest dziełem sztuki - artystą może być każdy..." - R. Opałka

  6. #6

    Domyślnie

    hmm ja w 12xp tez mam 500 250 130... itp

    eldritch masz jakas podrobke na tym zdjeciu

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lechu92 Zobacz posta
    Hej

    Ostatnio wyrwałem od kolegi zenita 12xp
    ...
    pytanie jest takie- jaką mam kupić kliszę i jaką wartość nastawić na tym pokrętle
    Koledzy Ci odpowiedzieli że GOST to mniej wiecej ASA i różnice wybaczy.

    12XP ma wąski zakres migawki 30-500, i trzeba tym bardziej film kupować pod to, co się zamierza.
    Jak na słońcu 100-200 (czy amatorskie 100 jeszcze są ???), jak pomieszczenia bez lampy (dośc trudne zenitem ze wzgl na migawkę 1/30) to 400.
    Na wyższe czułości jesli pamiętam braknie światłomierza.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  8. #8

    Domyślnie

    to akurat zdjęcie z netu, ale o ile ja sobie przypominam to zarówno mój brat w 12xp jak i ja w bliźniaczym fs12 mieliśmy właśnie tak


    Tak mi się odklejające gumy w D200 przypomniały...
    Ostatnio edytowane przez eldritch ; 04-02-2010 o 20:51
    "Często kończy się na formie, nic z tego nie wynika. Po tym jak Marcel Duchamp ogłosił, że pisuar ustawiony na środku jest dziełem sztuki - artystą może być każdy..." - R. Opałka

  9. #9

    Domyślnie

    Zdjęcia
    Tu są zdjęcia. Mnie głownie chodziło, o to jaką czułość nastawić w aparacie. Bo właśnie mam pod ręka jedna superie 200. Dzięki mmac, Odpowiedziałeś mi na pytanie

    ja się na 12xp napalałem ostatnio gdzieś koło 1993 r.
    Wtedy jeszce z cyca ciągnąłem


    Młody jakiś jesteś, bo ani po rusku nie gaworisz, ani XP nie obczajasz
    Zgadza się, mam dopiera 18 lat a rsukiego nigdy się nie uczyłem, mimo że bardzo mi się podoba :P



    Dziękuje bardzo za odpowiedzi wszytko się przyda.
    Problem Rozwiązany.

  10. #10
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Tabela jednostek czułości filmów i materiałów światłoczułych
    http://foto.recenzja.pl/Subjects-ind...-pageid-7.html
    Przyjmij że Gost = ISO
    Pokrętło czułosci Zenita 12XP ma naniesione czułości w gostach : 16 * 32*65*130*250*500
    gwiazdki oznaczają odpowiednio : 25, 50, 100, 200, 400, czyli te które sa powszechnie znane i dostępne, no może poza ta pierwszą 25.
    W Zenicie 122 naniesiono całą skale , ale juz bez gwiazdek, zdecydowanie czytelniej.
    Mam oba te modele. Nie obracaj pokrętłem wyboru czasów w przedziale pomiedzy B a 500.
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 04-02-2010 o 21:47
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •