Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Pomoc, wybór obiektywu portret & krajobraz

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Na początku chciałbym powiedzieć że jestem posiadaczem nikona d90(body) i poszukuje 2-óch obiektywów, lecz mam problem z dokonaniem wyboru i chciałbym by wasze doświadczenie w fotografii mi pomogło.
    Tak więc jak wspomniałem potrzebuje 2 obiektywy (jeden krajobraz, portret)
    W pierwszej kolejności wybór obiektywu do portretów
    Mam 2 typy obiektywów, lecz nie wiem na który się pokusić.
    1. Nikkor 85 mm f/1.8 D AF RF Cena: 1599 zł
    2. Nikkor 50 mm f/1.4G AF-S Cena: 1365 zł
    Typy obiektywów do krajobrazów
    1.Nikkor 35mm f/1.8G AF-S DX cena od 733,00 zł do 996,00 zł
    2.SIGMA 30/1.4 EX DC HSM cena 1649–1989zł
    3.Nikkor 35 mm f/2D AF cena 1299.00 zł

    Dla ogólnej informacji podałem również cene , nie będe jednocześnie kupował 2 obiektywów.
    W pierwszej kolejności do nabycia jest obiektyw do robienia zdjęć portretowych.(krajobrazy to decyzja na przyszłość)
    Chciałbym byście drodzy forumowicze mi pomogli,
    Opinie o obiektywach do krajobrazów też się przydadzą bym niemusiał za 2 miesiące znowu zakładać wątku na forum
    P.s ,,Portretówka'' będzie wykorzystywana zarówno w pomieszczeniach jak i w terenie więc chciałbym się dowiedzieć jak się zachowuje pod światło itp....
    Prosze o wyrozumiałość, ponieważ jestem dopiero początkującym fotografem, mam do przeznaczenia max 16oo zł na jeden obiektyw, jeżeli macie jakieś swoje propozycje również proszę o nich pisać.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak Cię ekonomia ciśnie, 50/1.8 tez zrobi portret i chodzi z d90.
    To, co nazywasz do krajobrazu (30-35) to w cyfrze obiektywy standardowe. Zależy co to dla ciebie jest krajobraz, ale wielu by uważało że za wąskie (że potrzebujesz szerszego kąta). A z drugiej strony, przez wiele dziesięcioleci miliony fotografów robiło krajobraz standardami, to też druga strona medalu.
    Wracając na dzisiejsze czasy, wbrew ortodoksom zoomy nie musza byc złe.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  3. #3

    Domyślnie

    krajobraz to chyba jak masz FX bo na dx do za wasko. Najlepiej za ta kasę kupić T17-50.
    Nikon

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli chcesz się przesiadać niedługo/ w jakiejś tam przyszłości na pełną klatkę to Nikkory 35/2 + 85/1.8 jeśli 50mm Ci nie straszne to możesz kupić nawet i jeden czyli 50/1.4G - portret zrobisz a i krajobraz też spoko - zwłaszcza jak będziesz robił panoramy to sobie przecież posklejasz pionowe kadry i szeroko też będzie Chociaż ja chyba wolał bym zestaw nr 1
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  5. #5

    Domyślnie

    Też proponuję zestaw 1 > najbardziej sensowny .

  6. #6

    Domyślnie

    Faktycznie nie określiłem swojego pojęcia krajobraz, miałem na myśli jakiś wypad do lasu (zdjęcia drzew, krzewów, kwiatów)
    Na pejzaże faktycznie troche za wąsko(zakup na odległą przyszłość) , ale jak się uprzeć to i da się chyba zrobić pejzaż 30/1.4
    Priorytetem jest u mnie wybranie szkła do portretów.
    Widzę że narazie wybór padł, na zestaw Nikkory 35/2 + 85/1.8, ale poczekam jeszcze na więcej postów może ktoś się dołączy do pomocy
    P.s Jakie jest dobry obiektyw na pejzaże, (zachody słońca) w niewygórowanych cenach(pytanie dla własnej informacij)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Buli1111 Zobacz posta
    P.s Jakie jest dobry obiektyw na pejzaże, (zachody słońca) w niewygórowanych cenach(pytanie dla własnej informacij)
    to ci powiem ale tak cichutko, do własnej informacji, szeptem: zoom

    jakoś do zachodu słońca trudno się 'przezoomować nogami'.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  8. #8

    Domyślnie

    Tutaj z maniakalnym uporem (lecz nie bezpodstawnie) polecam S10-20/4-5.6 HSM
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  9. #9

    Domyślnie

    S10-20mm f/4-5.6 to raczej będzie zakup na daleką przyszłość, jak się uzbiera troche grosza.
    Narazie się skupiam na finalnym zakupie 1 obiektywu:]

  10. #10

    Domyślnie

    50 to dla DX tak właściwie do wszystkiego i do niczego. I dlaczego 1,4? bo jaśniejszy? Jeśli koniecznie 50 to raczej 1,8, znacznie tańszy a też żyleta i na portretach wyjdą wszystkie niedoskonałości skóry. Miękki portret na pełnej dziurze? To 85 1,8, ale możesz mieć wrażenie że "za mało ostry", kwestia kto co chce uzyskać.
    Specjalizowane "portretówki" to wyższa półka cenowa i tyle.
    Krajobraz? Ani 30 ani 50, jakiś zoom w okolicach 10-70, może sigma, tamron, zmieścisz się w cenie, może używka.
    D2H,D700, SB800, Jupiter 37A 135, PCS ARSAT H 35 F2,8, Nikkor AiS 28 F2,8, Nikkor 80-200 F2,8, Nikkor 24-70 F2,8, Nikkor 55 F1,2, Nikkor 105 2 DC, Sigma 50 F1,4.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •