Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ustawienia manualne

    Witam , mam pytanie nurtujace niejednego świeżo upieczonego właściciela lustrzanki.Czy ktoś z weteranów mógłby pomóc w wyborze ustawień manualnych w zależności od tego co chcę fotografować. Chodzi o to żeby podać wszystkie parametry ustawienia manualnego do fotografownia danego tematu. Np. teraz mamy zimę i słoneczną pogodę jak dobrać parametry żeby było jak najlepiej?, itp. np. jak dobrać ustawienia w lato w pochmurny dzień itd. Będzie to duża pomoc dla nas , potem można już eksperymentować +/- te ustawienia.

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar Wiewioor
    Dołączył
    12 2005
    Miasto
    Gdańsk, PL / Floryda, USA
    Posty
    131

    Domyślnie

    Tak to tylko w Erze - po prostu nie ma czegoś takiego, jak "ustawienia na lato". Polecam poczytać jakąś książkę o podstawach fotografii (niekoniecznie cyfrowej), potem czytać i próbować, a wiedza z czasem się utrwali i "manual" przestanie być czymś enigmatycznym, nieokiełznanym i tylko dla profi. Ja przynajmniej tak zaczynałem.

    Pozdrawiam
    Brak stopki

  3. #3

    Domyślnie

    Masz w swojej puszcze światłomierz? Zapewne tak. Ustaw tryb P, odczytaj ustawienia, ustaw potem na M i daj podobne ustawienia. Ot i masz odpowiedź na swoje pytanie.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4

    Domyślnie

    Też jestem świeży, i trenuję na tym
    http://dryreading.com/camera/index.html
    Bardzo przydatna rzecz którą ktoś już tu gdzieś polecał. Poza tym nie ma idealnych ustawień. Wszystko zależy od wielu czynników takich jak światło (jego natężenia), czy nawet głębia ostrości którą dobierasz w zależności co chcesz na zdjęciu pokazać. Taki trening na sucho, czy zapisane ustawienia na papierze na nic się zdają w rzeczywistości - wiem po sobie. Trzeba wziąść aparat i kombinować z ustawieniami w zależności od "okoliczności przyrody". Może tylko przybliżyć wokół czego powinieneś się poruszać w ustawieniach.
    Pozdrawiam i powodzenia!

  5. #5

    Domyślnie

    odczytać wskazania światłomierza (jak to się robi jest objaśnione w instrukcji) i zgodnie z nimi, z tym co chce się osiągnąć, oraz zależnie od tego jakim sprzętem się dysponuje ustawić parametry aparatu. Tyle w temacie - to co ty chcesz od nas jest po prostu niemożliwe.
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  6. #6

    Domyślnie

    oczekujesz od nas umiejętności jasnowidzenia - nik z nas nie wie co chcesz sfotografowac, w jaki sposób, co uzyskac i cóz Ty tam ciekawego widzisz w kadrze. Zakładając że fotografujesz na ośnieżonym polu w pochmurny poranek. Inna ustawienia będziesz miał gdy robisz pojedyncze dzewo w śniegu z białym niebem a inne gdy masz ścianę lasu w tym samym śniegu z tym samym białym niebem. Zdecydowanie inne. Nie ma przepsiu na ustawienia "na lato" i "na zimę". Tak to se ne da panocku

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Romanesku Zobacz posta
    Witam , mam pytanie nurtujace niejednego świeżo upieczonego właściciela lustrzanki.Czy ktoś z weteranów mógłby pomóc w wyborze ustawień manualnych w zależności od tego co chcę fotografować. Chodzi o to żeby podać wszystkie parametry ustawienia manualnego do fotografownia danego tematu. Np. teraz mamy zimę i słoneczną pogodę jak dobrać parametry żeby było jak najlepiej?, itp. np. jak dobrać ustawienia w lato w pochmurny dzień itd. Będzie to duża pomoc dla nas , potem można już eksperymentować +/- te ustawienia.
    Przecież masz cyfrówkę !

    Robisz jedno ujęcie z różnymi ustawieniami (braketing też włącz) - a potem analizujesz.
    Czy zrobisz jedną fotkę, czy 50 - tyle samo to kosztuje - a wnioski bezcenne !

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  8. #8
    Rozmowny Awatar andrstac
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Przededworze/Chmielnik/Kielce
    Posty
    473

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Romanesku Zobacz posta
    Witam , mam pytanie nurtujace niejednego świeżo upieczonego właściciela lustrzanki.Czy ktoś z weteranów mógłby pomóc w wyborze ustawień manualnych w zależności od tego co chcę fotografować. Chodzi o to żeby podać wszystkie parametry ustawienia manualnego do fotografownia danego tematu. Np. teraz mamy zimę i słoneczną pogodę jak dobrać parametry żeby było jak najlepiej?, itp. np. jak dobrać ustawienia w lato w pochmurny dzień itd. Będzie to duża pomoc dla nas , potem można już eksperymentować +/- te ustawienia.
    Kolego zerknij na ostatni wątek grupy SABAT (świętokrzyskie). Właśnie próbujemy zorganizować jakiś spocik (bardzo ciężko nam to idzie), więc znajdź chwilę czasu, przyjdź i na pewno znajdziesz odpowiedzi na swe pytania. Przy okazji zobaczysz jak inni próbują. Każdy z nas kiedyś zaczynał.
    D7k, D80+MB;12-24/F4,70-200/F2.8,SB600,2xYN460II,3xRF602,A600+BH2,LP-FP200

  9. #9

    Domyślnie

    Sam 1,5 roku temu zaczynalem przygode z fotografia - kazdy kogo pytalem odradzal mi skok na gleboka wode tzn tryb M a ze jestem bardzo uparty to wbrew wszystkim pominalem wszyskie inne tryby i od poczatku korzystam z manuala. Na poczatku to byla masakra wogole nie potrafilem rozroznic przyslony z czasem naswietlania a do tego jescze ISO to juz wogole masakra byla. Jednak po paru dniach pstrykanie i kombinowania zacząłem kumac o co w tym wszystkim chodzi. Dlatego najlepsza rada jaka moge ci dac to zebys sam kombinowal i zwracal uwage na wszystko. Jezeli masz troche grosza skorzystaj tez z ksiazek sam polece 3 z ktorych sie uczylem i do tego czasu mam je na polce. Pamietaj ze cyfra to nie klisza zle zrobiona fotke wywalasz i tyle a w analogu juz sie tak nie da dlatego, cyfra to jest najlepsza rzecz do nauki fotografii.

    1 Scott Kelby Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Nowe ujęcia Scotta Kelbyego - tylko ze starszej wersji.
    2. Ekspozycja bez tajemnic - Brayan Peterson
    3. Czas naswietlania bez tajemnic - Brayan Peterson.

    I pamietaj ze nikt ci nie da gotowej recepty, wiadomo kazdy by chcial mniec wszystko podane na talezu bez zadnego wysilku jednak tak sie nie da. Czytaj rowniez to forum na nim jest cala masa bardzo przydatnych rzeczy dla poczatkujacych oraz polece jeszcze stronke z ktorej rowzniez korzystalem i do teraz tam zalgadam.
    www.szerokikadr.pl

    pozdr
    Krzysiek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •