Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Zmiana ekspozycji w trybie M (d3OO)

    Siema. Zauważyłem ze w trybie M można zmienić wartość ekspozycji od -5 ev do +5. Tyle ze ta zmiana nie wpływa w zaden sposób na zdjecie( patrzac na histogram) . Rozumiem ze w skrajnych ekspozycjach np 1/8000 i f22 nie dało by się zmienić ekspozycji na - ale przy normalnych ustawieniach tez nic się nie dzieje. Ktoś wytłumaczy o co chodzi?? Pozdro!
    никон

  2. #2

    Domyślnie

    omg, a jak wg Ciebie ma dzialac korekta ekspozycji w trybie M?

    nie dziala i tyle

  3. #3

    Domyślnie

    Przez zmianę czasu albo przysłony...
    никон

  4. #4

    Domyślnie

    kiedys pisalem o tym i tez byl ogien na forum. z tym ze ja pisalem o takiej sytuacji + lampa blyskowa. po dlugich sporach i niezlym dymie doszlismy jako tako do porozumienia, ze korekcja EV w trybie M dziala na sile blyskania lampy

    natomiast bez lampy... nie ma prawa dzialac na zaden z parametrow naswietlania.

  5. #5

    Domyślnie

    Edit: nvm...
    Ostatnio edytowane przez morzon ; 24-01-2010 o 12:50

  6. #6

    Domyślnie

    spoko, mam ponad rok d300 i teraz zauważyłem ze można zmieniać ta wartość...w d50 tego nie miałem wiec mnie troche zdziwiło, pozdrawiam, można skasować...
    никон

  7. #7

    Domyślnie

    Korekta ekspozycji w trybie M działa, ale w specyficzny sposób
    Nie zmienia oczywiście "sama z siebie" czasu ani przysłony, ale ma wpływ na to, co pokazuje drabinka. Przykład: mamy korektę na zero. Ustawiamy ekspozycję ręcznie, zmieniając czas i przysłonę, by uzyskać na drabince określone wskazanie. Robimy zdjęcie. Teraz wprowadzamy korektę, np. -1EV. Czas i przysłona pozostają niezmienione, zdjęcie wyjdzie tak samo naświetlone jak wcześniej, tylko że w wizjerze zobaczymy inne wskazanie drabinki. Żeby ją ustawić tak samo jak wcześniej, trzeba będzie ustawić czas dwa razy krótszy (bo korekta jest na -1EV). Reasumując: jeżeli w trybie M fotografa uznać za automat ustawiający ekspozycję poprzez taki dobór parametrów naświetlania, by drabinka była na zero, to korekta ekpozycji jak najbardziej z takim automatem zadziała
    Ostatnio edytowane przez ajt ; 24-01-2010 o 14:24

  8. #8

    Domyślnie

    ajt jak sie kiedys w jakis sposób gdzies spotkamy masz duże bro pozdro i dzięki !
    никон

  9. #9

    Domyślnie

    Może jakiś plenerek uda się zorganizować, ale chyba dopiero jak się trochę ociepli i zazieleni....

  10. #10

    Domyślnie

    Podobnie jak ustawisz AUTO ISO w trybie M. Jak kręcisz przysłoną lub czasem to i tak klatka jest "prawidłowo" (czyli wg jakiegoś wzorca) naświetlona. Oczywiście jak ystawisz "kosmiczne" parametry to ISO może nie starczyć i zdjęcie będzie np. niedoświetlone (albo prześwietlone), ale w pewnym zakresie kręcenie pokrętłami nie ma wpływu na ekspozycję (ma wpływ za to na głębię ostrości i zamrożenie lub rozmazanie ruchu).
    Używam tego trybu na meczach piłki ręcznej, bo czasem potrzeba 320/5,6 a czasem 100/8, a jeszcze kiedy indziej trzeba depnąć 500/2,8 (ekspozycja/przysłona), a klatki są zawsze odpowiednio naświetlone (AUTO ISO to reguluje).
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •