Close

Strona 25 z 35 PierwszyPierwszy ... 152324252627 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 241 do 250 z 342
  1. #241
    panorama
    Gość

    Domyślnie

    Co do listy to:
    Wymienne dupki na bagnet Nikona:
    - Tair 135 2,8
    - Jupiter 135 3,5
    - Zenitar 16 2,8
    - Mir 10A (28/3.5)
    to jest ta sam lista co
    Bagnet Kiev 19
    - Helios 50/2
    - Mir 24 35/2
    - Arsat PCS 35/2,8
    - Kalejnar 100/2,8
    - Granit ???

    ponieważ ruscy robili jedno szkło do 2 bagnetów m42/kiev 19 (czyli nikon F) i tylko się odkręcało bagnet i zastępowało go innym.

  2. #242

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez panorama Zobacz posta
    Co do listy to:
    Wymienne dupki na bagnet Nikona:
    - Tair 135 2,8
    - Jupiter 135 3,5
    - Zenitar 16 2,8
    - Mir 10A (28/3.5)
    to jest ta sam lista co
    Bagnet Kiev 19
    - Helios 50/2
    - Mir 24 35/2
    - Arsat PCS 35/2,8
    - Kalejnar 100/2,8
    - Granit ???

    ponieważ ruscy robili jedno szkło do 2 bagnetów m42/kiev 19 (czyli nikon F) i tylko się odkręcało bagnet i zastępowało go innym.
    Dupka (uniwersalny adapter, np. Jupiter37A czy Tair 11A) to co innego niż wymienny bagnet jak w np. Mir24H czy Kalejnar 5H. Lista "ruskich" szkieł oraz ich mocowań znajduje się tutaj. Jak szkło ma mocowanie "A" to znaczy, że to szkło z wymienną dupką,, jeśli jest H (czyli N po naszemu) to znaczy, że było to natywne mocowanie nikona.

    EDZIA: Szkła z natywnym mocowaniem jak wspomniany Mir24H czy Kaleinar 5H oryginalnie miały dwa mocowania w zestawie M42 i H (nie wiem jak inne), lecz nie znaczy to, że można je między sobą dowolnie wymieniać, jak ma to miejsce w przypadku szkieł "A" czyli z wymienną uniwersalną dupką, na wzór adapteru T2.
    Ostatnio edytowane przez adolfik9501 ; 17-02-2013 o 18:44
    Kiedy wszystkie znane metody zawiodą przeczytaj instrukcję obsługi...
    "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
    Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"

  3. #243
    panorama
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adolfik9501 Zobacz posta
    Dupka (uniwersalny adapter, np. Jupiter37A czy Tair 11A) to co innego niż wymienny bagnet jak w np. Mir24H czy Kalejnar 5H. Lista "ruskich" szkieł oraz ich mocowań znajduje się tutaj. Jak szkło ma mocowanie "A" to znaczy, że to szkło z wymienną dupką,, jeśli jest H (czyli N po naszemu) to znaczy, że było to natywne mocowanie nikona.

    EDZIA: Szkła z natywnym mocowaniem jak wspomniany Mir24H czy Kaleinar 5H oryginalnie miały dwa mocowania w zestawie M42 i H (nie wiem jak inne), lecz nie znaczy to, że można je między sobą dowolnie wymieniać, jak ma to miejsce w przypadku szkieł "A" czyli z wymienną uniwersalną dupką, na wzór adapteru T2.

    Z tym szkłem to nie wiedziałam, dzięki.

  4. #244

    Domyślnie

    Pochwalę się, że udało mi się wyjustować do nieskończoności obiektyw Helios 44M-4. Zgodnie z ogólnie wszystkim znanymi wskazówkami, wykręciłem na maksa tylną grupę soczewek i w połączeniu z adapterem slim bez soczewki oraz aparatem D5100 obiektyw po lekkim przymknięciu przysłony ostrzy na nieskończoność. Soczewki po całkowitym wykręceniu wkręciłem na gwint tak na ćwierć obrotu. Do zabezpieczenia przed samoczynnym odkręceniem nie użyłem kleju tylko cienkiej czarnej taśmy izolacyjnej, którą gustownie owinąłem/przykleiłem wykręcony zespół soczewek. W ten sposób gwint jest zabezpieczony przed dostawaniem się syfu, soczewki trzymają się równie mocno jak po użyciu kleju, a w razie czego jednym ruchem mogę zerwać taśmę i przywrócić stan fabryczny obiektywu.
    Po zablokowaniu bolca przysłony słynnym wkładem od długopisu obiektyw za 40 zł staje się fajną zabawką do focenia manualnego. Polecam.
    Ostatnio edytowane przez colins ; 01-03-2013 o 12:11

  5. #245

    Domyślnie

    Czy ktoś próbował podobnego manewru z Heliosem 77M-4?

  6. #246

    Domyślnie

    Spróbuj sam. Wygląda podobnie jak mój Helios 44M-4 więc odkręć tylny dekielek (uważaj żeby nie zgubić bolca przysłony) i zobacz czy jest możliwość odkręcenia tulejki z soczewkami. Jeśli tak, to droga do wyjustowania stanie przed Tobą otworem.

  7. #247

    Smile

    Cytat Zamieszczone przez buzdygan Zobacz posta
    Obiecana modyfikacja jupiter 200/4
    Przeróbka wymaga trochę cierpliwości ale nie ma konieczności odkręcania soczewek i nie zmieniamy "konstrukcji" optycznej obiektywu. Polega ona na zeszlifowaniu pierścienia dystansowego wewnątrz aparatu.
    http://img828.imageshack.us/i/dsc0655x.jpg/
    http://img856.imageshack.us/i/dsc0656s.jpg/

    delikatnie zdjąć pierścień dystansowy
    http://img812.imageshack.us/i/dsc0657n.jpg/

    pierścień trzeba zeszlifować o grubość adaptera u mnie było to 1,7mm. Przed szlifowaniem miał grubość 3,7mm po 2mmi
    Witam,dziś dokonałem modyfikacji jupitera 200/4,poprzez przełożenie jw. pierścienia dystansowego z drugiej strony opaski na tylnym koszyku(zdięcia Buzdygana),wykręceniu wkręta oporowego i złożeniu .koszyk opiera się na wewnętrznym korpusie obiektywu,a pierścien dociska z pomocą tuleji gwintowanej do korpusu.Bez szlifowania.

  8. #248

    Domyślnie

    Że się tak podepnę - jak wyjąć ten tył co jest na drugim zdjęciu ? do tego momentu doszedłem i ani ruszy?

  9. #249
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2013
    Miasto
    Wielkopolska
    Posty
    16

    Domyślnie

    Posiadam jeden z najpopularniejszych przeróbkowych obiektywów, czyli Heliosa 44m, ale mój jest w wersji 44m-7 i nie znalazłem tam możliwości wykręcenia soczewek, bo są inaczej zamocowane. Jest tulejka z gwintem, pod nią soczewka, kolejna tulejka i kolejna soczewka, więc nie ma czego wykręcić.
    Zrobiłem więc inaczej - odkręciłem tył z mocowaniem M42 i w jego miejsce przykręciłem adapter M42-Nikon. Wcześniej oczywiście nawierciłem otwory wiertłem 2, po czym lekko podpiłowałem wiertłem 3,5, żeby się łebki schowały. Zablokowałem przysłonę i po sprawdzeniu okazało się, że mam ostrość PRAWIE na nieskończoność. Tak powiedzmy 30 m to jest żyleta. Dalej lekkie mydło.
    Zastanawiam się ile mi brakuje i skąd to wziąć? Adapter jest grubości 0,9 (choc kupowałem 0,7). W samym obiektywie nic już nie zyskam, bo adapter oparty jest o metalowy pierścień. Ma ktoś jakiś pomysł?

  10. #250

    Domyślnie

    Nie wiem czy ktoś o tym wspominał, bo wątek długi. Ale zdarz się tak, że szczególnie szkła o dość sporym rozrzucie jakościowym, zachowują się różnie jeśli chodzi o ostrzenie na nieskończoności. Dlatego jeśli komuś bardzo na tym zależy, to jedyne wyjście - sprawdzić daną sztukę przed zakupem.
    D7100 + Sigma C 17-70 mm f/2.8-4.0 DC Macro OS HSM, N 35 1.8G, N 50 1.8G, N 85 1.8G

    staruszek D70s + N 18-70, N 50 1.8D.

Strona 25 z 35 PierwszyPierwszy ... 152324252627 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •