Close

Strona 19 z 19 PierwszyPierwszy ... 9171819
Pokaż wyniki od 181 do 184 z 184
  1. #181

    Domyślnie

    Żeby skończyć OT uwagi o maturze czy matematyce (a raczej fizyce):
    Zacytowane równanie soczewki dotyczy tzw. soczewki cienkiej, jaka w praktyce nie istnieje.
    Istniejące obiektywy mają dwie płaszczyzny: płaszczyznę główną przedmiotową i płaszczyznę główną obrazową. Odlegość od przedmiotu do płaszczyzny głównej przedmiotowej oraz odlegość od płaszczyzny obrazowej do matrycy (z ostro ustawionym obrazem) spełniają równanie soczewki. Odległość od przedmiotu do matrycy jest sumą odległości przedmiotowej i obrazowej + odległość między płaszczyznami głównymi obiektywu.
    Czyli x+y < odlegości od przedmiotu do matrycy.
    Odległość grawerowana na obudowach obiektywu jest odległością od przedmiotu do matrycy, nie spełnia ona równania soczewki.
    Nikon D600, D7100,
    Nikkory: 28-80, 50 F:1.8D, 18-55 F:3.5-5.6 G II ED (DX), 80-200 F:2.8, Sigma 170-500 F:5-6.3D, Sigma 14 F:2.8 fish eye, Sigma 70-200 F:2.8 APO DG HSM, Tamron SP 10-24 F:3.5-4.5 DX, kilka zacnych manualnych stałek.

  2. #182

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MilekS Zobacz posta
    Żeby skończyć OT uwagi o maturze czy matematyce (a raczej fizyce):
    Zacytowane równanie soczewki dotyczy tzw. soczewki cienkiej, jaka w praktyce nie istnieje
    .....
    Odległość grawerowana na obudowach obiektywu jest odległością od przedmiotu do matrycy, nie spełnia ona równania soczewki.

    Nie tylko że cienkiej, ale uproszczeń jest więcej, średnica znacznie mniejsza od długości systemu (czyli jasność mówiąc po fotograficznemu), zakłada się że soczewka jest fragmentem kuli, ale pomija to "w granicy" gdy przeszkadza w liczeniu itd. Jest to wzór typu "szkolnego", jako pierwszy model matematyczny. I jest w rozsądnym zakresie użyteczny (co w makro się da, co się nie da), ale już nieprzydatny w realnej pracy przemysłu optycznego.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  3. #183

    Domyślnie

    Ja powiem tak zgadzam się z przedmówcami ja może jestem dziwakiem ja używam długiego obiektywu + pierścienie i są fantastyczne efekty, można podejść do obiektu na kilka metrów co powoduje że obiekt nie czują się zagrożone i można popracować nad ujęciem i światło tak nie maleje przy dużej ogniskowej może jest mniejsza głębia ostrości, ale na cóż inteligęcja trzeba myśleć i próbować uczyć się i eksperemętować i będą efekty. Może używać statywu wtedy łatwiej złapać ostrość. Przepraszam że nie przedstawiam zdjęć ale jestem starawy i z informatyką jestem na bakier i nie wiem jak sobie poradzić z problemem, ale gwaranyuje że jest ciekawie warto spróbować. Pewnie mnie inni zganią ale motyle czy ważki bez telebiektywu nie są do zrobienia bo uciekną a sam teleobiektyw to za mało i brak możliwości regulacji ostrości proszę spróbować a myślę że chociaż mam trochę racji. Sam używam obiektywu makro ale do obiektów które nie boją się obiektywów pozdrawiam wszystkich.

  4. #184

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Leśny Zobacz posta
    Ja powiem tak zgadzam się z przedmówcami ja może jestem dziwakiem ja używam długiego obiektywu + pierścienie i są fantastyczne efekty, można podejść do obiektu na kilka metrów co powoduje że obiekt nie czują się zagrożone i można popracować nad ujęciem i światło tak nie maleje przy dużej ogniskowej może jest mniejsza głębia ostrości, ale na cóż inteligęcja trzeba myśleć i próbować uczyć się i eksperemętować i będą efekty. Może używać statywu wtedy łatwiej złapać ostrość. Przepraszam że nie przedstawiam zdjęć ale jestem starawy i z informatyką jestem na bakier i nie wiem jak sobie poradzić z problemem, ale gwaranyuje że jest ciekawie warto spróbować. Pewnie mnie inni zganią ale motyle czy ważki bez telebiektywu nie są do zrobienia bo uciekną a sam teleobiektyw to za mało i brak możliwości regulacji ostrości proszę spróbować a myślę że chociaż mam trochę racji. Sam używam obiektywu makro ale do obiektów które nie boją się obiektywów pozdrawiam wszystkich.
    fantastyczny efekt to pojecie wzgledne gdybys pokazal zdjecia to bysmy ocenili
    D700 + D610 + D7100 + Pixel Vertax MB-D14/MB-D15, + dużo szkieł http://1drv.ms/QpEswo

Strona 19 z 19 PierwszyPierwszy ... 9171819

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •