Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie D50 - dalmierz walnięty?

    niedawno kupiłem przejściókę M42/Nikon i zauważyłem, że po ustawieniu ostrości przy pomocy dalmierza i walnięciu fotki, ostrość ląduje ładny kawałek za celem, podejżewam że albo dalmierz jest wadliwy albo matryca/matówka jest nie tam gdzie być powinna, miał ktoś coś takiego?;
    Myślicie, że można z tym zrobić coś ala gwarancja/serwis bo troche mnie to wpieniło;
    Mam Nikkora 18-70 i wydaje mi się że ostrzy ok choć wykazuje czasami delikatny BF(ale większa głębia ostrości).
    Nie wiem czy jest jakiś z tym jakiś związek ale testowałem niedawno Tamrona 28-75 i wykazywał duży BF.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikony mają problemy z M42, napewno z ostrzeniem na nieskończoność. Ale czy to jedyne mankamenty tego nie wiem.
    Poszukaj na forach związanych z M42.

  3. #3

    Domyślnie

    Przejściówka na m42, ta bez soczewki ma grubość około 1mm, ostrości wg dalmierza ustawić się nie da więc albo musisz przerabiać obiektyw, albo stoczyć przejściówkę, ale to nie rozwiąże w 100% problemu. Najałatwiej jest kupić jakieś zajechane szkło nikona z chipem, dostosować do tego obiektyw m42, poprzez wymianę tylnej części, i masz ostrzenie w nieskończoność, zgodność z dalmierzem oraz pomiar światła
    Suzuki SV 650N

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    co to jest dalmierz?
    już 3 osoba używa tego określenia, w kolejnym wątku. Zaraźliwe jak widać.
    A używane jest tu nieprawidłowo, stąd moja reakcja.
    To m.in sposób nastawiania odległości w niektórych aparatch celownikowych.
    Nie w aparatach z AF.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    str 35 instrukcji D50:

    "Dalmierz elektroniczny
    Jeśli największa jasność obiektywu wynosip rzynajmniej f/5.6, to do sprawdzenia,czy obiekt znajdujący się w wybranym polu ostrości jest ostry, można użyć wskaźnika ostrości wyświetlanego w wizjerze"

    chodzi o potwierdzenie ostrośći (zielona kropa) przy ostrzeniu manualnymi wydaje mi się że tu akurat przejściówka nie ma nic do rzeczy, chodzi o to że potwierdza mi ostrość a później okazuje się że ostro to jest, ale za tym co chciałem;

    pojęcia dalmierz użyłem za instrukcją, mam nadzieję, że możemy przystąpić do właściwej dyskusji

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    tak, tylko pytanie o fotograficzną wiedzę tłumacza tego tekstu Utworzył dziwoląg "dalmierz elektroniczny" jak rozumiem. No chociaż to.
    Wątków o FF/BF jest multum. Wszystkie się kończa pytaniem co i jak wyregulować. Odradzam samodzielne działanie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Dalmierz, to takie cos, co dolaczalem zamiast lampy do smieny 8m, i wg jego wskazań ustawiałem ostrość i w takim znaczeniu dalmierza pisałem poprzedni wątek
    Suzuki SV 650N

  9. #9

    Domyślnie

    Tyle, ze:
    "dalmierz - przyrząd do pomiaru odległości dzielącej przedmiot od miejsca obserwacji"
    czyli mierzy odleglosc, nie ostrosc
    seek & destroy
    Tyle masz talentu, ile zdolasz go udzwignac...

  10. #10

    Domyślnie

    OK!!!!!!!
    nie dalmierz! potwierdzenie nastawienia ostrości przy ostrzeniu manualnym!!!!!!
    Nie wierze że mimo to nie możecie zrozumieć pytania które tu postawiłem, więc?

    co do topiców BF/FF: tak, było tego dużo, ale nie mogę znaleźć wątku o błędnym potwierdzaniu nastawiania ostrości z obiektywem manualnym przy jednoczesnym dobrym zachowaniu się obiektywu z AF?

    btw, po ustawieniu ostrości, na obiektywie jest informacja na jaką odległość ostróść ustawiliśmy, a więc jak daleko jest obiekt w aktywnym polu AF, więc aparat wraz z obiektywem jest dalmierzem

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •