Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Rybie oko jakie do FX? Różnice FX, a DX

    Przymiarki robię do zakupu rybiego oka.
    Zastanawiam się pomędzy Nikon 16mm f2.8 D Fisheye, a Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR Wide Zoom lub Nikon 10.5mm AF f/2.8G ED DX Fisheye
    Rozumiem różnicę pomiędzy zoomem a stałką, alle nie do końca chwytam rożnic pomiędzy obiektywami DX i FX. Obecnie mam D300 ale razem z obiektywem chcę kupić D700.

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar hawk
    Dołączył
    10 2009
    Miasto
    Kattowitz
    Posty
    84

    Domyślnie

    To może po kolei, jaką puszkę będziesz miał - tylko D700 czy D300 i D700? Nikon 16mm to fish pod pełną klatkę (D700), 10.5mm to fish pod DX (D300).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maxik Zobacz posta
    Przymiarki robię do zakupu rybiego oka.
    Zastanawiam się pomędzy Nikon 16mm f2.8 D Fisheye, a Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR Wide Zoom lub Nikon 10.5mm AF f/2.8G ED DX Fisheye
    Rozumiem różnicę pomiędzy zoomem a stałką, alle nie do końca chwytam rożnic pomiędzy obiektywami DX i FX. Obecnie mam D300 ale razem z obiektywem chcę kupić D700.
    Cytat Zamieszczone przez hawk Zobacz posta
    ... Nikon 16mm to fish pod pełną klatkę (D700), 10.5mm to fish pod DX (D300).
    ... a N14-24/f2.8 to nie rybka

  4. #4

    Domyślnie

    Jak chcesz rybie oko (kąt widzenia 180 stopni na przekątnej), to pod DX (czyli np. D300) masz do wyboru Nikkora 10,5/2.8, ewentualnie Sigmę / Tokinę (ta druga ma nawet fisha z zoomem! Kiedyś się nad nią zastanawiałem, ale za późno - dokupiłem FX i nie inwestuję już w DX). Jest też jeszcze Samyang do rozważenia, bardzo fajny (nie ma autofocusa, ale w tym szkle to jest właściwie zbędne).

    Natomiast pod FX, czyli np. D700, wybór masz w zasadzie jeden: Nikkor 16/2.8.

    Co do 14-24/2.8 - to nie jest rybie oko, nie będziesz mieć kąta widzenia 180 stopni, tylko mniej, za to "bez zakrzywień" linii. Szerzej od niego potrafi tylko Sigma 12-24 bodaj (też ciekawa, nie wiem czy nie ciekawsza).
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta

    Natomiast pod FX, czyli np. D700, wybór masz w zasadzie jeden: Nikkor 16/2.8.

    Lub Zenitar O taki KLIK
    Mini test

  6. #6

    Domyślnie

    Ja w ogóle nie polecam kupna czegokolwiek pod DX jeśli choćby w planach masz pełną klatkę. Jeśli chcesz rybie oko, to tylko Zenitar, bo jest tani i mały. Brak AF nie przeszkadza. Ja kupiłem swój za jakieś 450zł: pełen manual, nawet bez przeniesienia przysłony, bo wolę nie łączyć lekko chodzącej mechaniki Nikona z siermiężną mechaniką wschodu. Ostatnio sam robiłem test i Zenitar robił bardzo dobrze, co prawda trzeba go przymknąć powyżej f8, ale jak na tę cenę to jest bardzo fajny obiektyw. Da się go też 'wyprostować' i przez to nawet staje się ostrzejszy na środku kadru, choć trochę traci na rogach.

    Jak masz więcej kasy to bierz 16mm Nikkora, a jeśli nie chcesz mieć rybiego oka (duży kąt widzenia i wszystko krzywe) to bierz 14-24/2.8 - ten obiektyw wymiata i jest, jak wiele osób mówi, zaprzeczeniem praw optyki

    Trochę informacji o Zenitarze jest poniżej:

    Tuning Zenitar 16mm
    Zenitar 16mm vs Nikkor 15mm

  7. #7

    Domyślnie

    Z Zenitarem jest jednak tak, że pod DX nie ma praktycznie efektu "fish".
    Do FX polecam jak najbardziej, zacne szkiełko

    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=91109

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    Z Zenitarem jest jednak tak, że pod DX nie ma praktycznie efektu "fish".
    Do FX polecam jak najbardziej, zacne szkiełko

    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=91109
    przepraszam, ze odgrzeje wątek ale na chwile obecną szukam raczej szerokiego kata niz fisha, jęsli dobrze przeliczyłam roznice miedzy FX i DX (mam teraz D90 ale chciałabym kiedyś kupić pełna klatke) to kupując 16mm zenitara do pełnej klatki bede miała na tym fisha, jednak uzywajac tego szkła w moim DX bede miała szeroki kat ok 10.5mm ?
    Ostatnio edytowane przez bbruda ; 19-03-2010 o 10:52

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bbruda Zobacz posta
    to kupując 16mm zenitara do pełnej klatki bede miała na tym fisha, jednak uzywajac tego szkła w moim DX bede miała szeroki kat ok 10.5mm ?
    Nie 10.5mm, a 24mm. W złą stronę przeliczyłaś.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez P.M. Zobacz posta
    Nie 10.5mm, a 24mm. W złą stronę przeliczyłaś.
    ano własnie tego sie obawiałam, dziękuje to cenna uwaga
    czyli przeliczajac w te np:
    Nikon AF 50mm f/1,8 D Nikkor da mi 50mm na FX ale 75mm na obecnym DX? (tanie szkło a dałoby mi namiastke portretu dla mojego DX)
    Ostatnio edytowane przez bbruda ; 20-03-2010 o 13:13

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •