Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 40

Wątek: Kabelek do F100

  1. #21

    Domyślnie

    Rozdłubałem wtyczkę , rozrysowałem schemacik i twierdzę że niestety ale jest "zkopany" (z Tx leci na masę) . Przelutowałem wszystko w/g schematów z linków podanych wczesniej przez kolegów , ale niestety ... Pozostaje zakupić nowego Max'a232 i zrobic wszystko od nowa . A kabelek oczywiście z Interfoto .

  2. #22
    df
    Gość

    Domyślnie

    Witam po raz pierwszy.

    Jeśli chodzi o kabelki do F90X / F100 to kiedyś robiłem je seryjnie. Zrobiłem kilkadziesiąt i poszły w Polskę. Z opinii osób którzy je testowali wynikało, że to czy kabelek działał z F100 w dużej mierze zależało od producenta układu MAX232. W zależności jaką partię scalaków kupiłem to wszystkie działały z F90X, a z F100 tylko od wybranych producentów. Teraz już nie pamiętam od jakich producentów działały bez problemu z F100, bo jest dużo różnych zamienników.

  3. #23

    Domyślnie

    Dzisiaj uruchomilem moj stary program Photo Secretary II for F100 AC-2WE. Aparat połączyłem kabelkiem Nikon MC-33. Działa bez problemu. Aparat byl bez filmu. F- 100 mozna laczyc MC 33 ma port szeregowy 9-pin lub MC 31 port szereg. 25 pinowy.
    Do polaczenia F90/F90X nalezy uzyc MC 31. Do polaczenia F5 MC 33. Na pudelku jest napis " if MC 33 or MC 31 does not match your computer's RS-232C serial port, use appropriate optional serial convertible adapter.

  4. #24

    Domyślnie

    Witam, czy we wlasnym zakresie mozliwe jest wgranie na nowo calego oprogramowania do F100 czy tez tylko serwis ma takie mozliwosci, a poprzez kabelek podlaczony do kompa mozna jedynie np odczytac informacje o parametrach naswietlen? Czy ktos ostatnio kupowal w INTERFOTO przewod z programem foto sekretary - interesuje mnie to czy nadal sa problemy z jakoscia wykonania ich przewodu?

  5. #25

    Domyślnie

    Wczoraj właśnie przyszła do mnie przesyłka z INTERFOTO z rzeczonym kabelkiem do F100 oraz programem Photo Secretary II. Niestety lipa. Aparat próbuje się komunikować bo widać migający napis PC na wyświetlaczu korpusu ale niestety połączenia nie nawiązuje. Jakiś czas temu dostałem oryginalny programik SoftTalk 2000 od kumpla który pozbył sie N90X i niestety sytuacja identyczna. Program skanuje port Com na wyświetlaczu aparatu miga napis PC ale do nawiązania połączenia nie dochodzi. Wypróbowałem aż trzy opakowania nowych baterii, próbowałem opcje z rolką filmu w komorze i bez rolki i niestety cały czas to samo. Próbuje nawiązać połączenie ale nie nawiązuje.
    Czy macie jakiś pomysł w czym tkwi problem i jak go rozwiązać.

    proszę o pomoc.

    sparrov
    Nikon analog + obiektywy

  6. #26

    Domyślnie

    Obawiam się, że kupiony kabelek jest po prostu kiepsko zrobiony (poszukaj wątki dot. kabelków i oprogramowania - ktoś, kto parał się wyrobem tychże, wspominał kiedyś, że działanie jego kabelków z F100 zależało nawet od partii scalaków, jakie ładował do konwertera RS w jego produkcie). Niech zgadnę - te kabelki sprzedawane przez Interfoto to totalna partyzantka? Mam na myśli ich chałupniczo-garażowe pochodzenie, bo nie sądzę by sprzedawano oryginalne MC-31. Oprogramowanie pewnie też nagrane na jakimś CD-R - czysty pirat (???) - ciekawe co na to Nikon, bo ja na miejscu Interfoto miałbym minimalne choćby obawy...
    Kiedyś sprawa kabelków bardziej mnie wciągnęła - łącznie z historią tego rozwiązania w Nikonie i samodzielnej produkcji użytkowników. Zamierzałem nawet napisać obszerny post na forum w tym temacie (nie żebym się porównywał, ale coś na wzór obecnego tu przewodnika po systemie Cokina), ale zabrakło motywacji... może jeszcze wróci i odszukam swoje źródła...
    Na dzień dzisiejszy najlepsze rozwiązanie to wyszukać w sieci różne schematy tego kabelka, porównać je z posiadanym tworem i własnymi siłami, bądź zaprzyjaźnionego elektronika poprawić kabelek. Jeszcze lepiej udać się na światowy eBay i tam wypatrzeć oryginał. Nie mówię, że kabelki do nikonów są dostępne od ręki, ale zawsze. Wczoraj poszedł MC-34 za ok 10 USD (to wersja dla F5 i pod Maca, ale funkcjonalnie taka sama jak dla platformy IBM PC - myślę, że życzliwi Mac userzy pomogliby przerobić wtyczkę na zwykłego DB-9). Czasem (raz na kilka miesięcy) zdarza się rarytas w postaci zestawu z oprogramowaniem - w czerwcu za ok. 30 USD poszedł zestaw AC-1ME czyli oprogramowanie na Maca i kabelek MC-34. Wersje dla zwykłego PC (MC-33) są z reguły droższe i jak znajdzie się kilku zapaleńców lub chory sprzedający to cena może nawet przebić 100 USD - wiadomo trzeba czekać na okazję. Tańsze są MC-31 czyli kabelki dedykowane dla F90 F90x i F100 (choć ta dedykacja to tylko teoria, bo wszystkie kable powinny działać ze wszystkimi korpusami z tym interfejsem). Swojego MC-31 kupiłem w Nowej Zelandii chyba za ok 60 PLN...

  7. #27

    Domyślnie

    Czy ktoś z forumowiczów mógłby podesłać mi mailem schemat budowy kabelka do F100 ?. Egzemplarz który kupiłem w Interfoto odesłałem z powrotem i ponoć mają poszukać wśród kabelków które mają na stanie takiego który połączy się z F100. Niestety stronka http://www.sprzet.darekfoto.pl/ została przeorganizowana i nie ma już na niej schematu.


    z góry dziekuję za pomoc
    SparroV
    Nikon analog + obiektywy

  8. #28

    Domyślnie

    Otrzymałem dzisiaj przesyłkę z Interfoto z dwoma innymi egemplarzami kabelka. Jeden z nich na szczęście jest "sprawny" i udało mi się połączyć F100 z programami Nikon Photo Secretary i SoftTalkiem za jego pomocą.
    Włączyłem opcję zapisywania danych naświetlonych klatek i mam w związku z tym pytanie. Szukałem w archiwum forum ale niestety nie znalazłem odpowiedzi.
    > Czy zapoczątkowanie zapisywania danych następuje dopiero po aktywacji tej opcji po podłączeniu aparatu po któregoś z programów? Czy w tych dwóch programach jest możliwość sprawdzenia danych o filmach naświetlonych wcześniej przed włączeniem opcji zapisywania informacji o naświetlonych klatkach? Przy pierwszym podłączeniu aparatu, które udało mi się dzisiaj, program niestety nie był w stanie zczytać żadnych danych z pamięci i poinformował komunikatem iż w pamięci nie ma żadnych zapisanych danych.
    > Czy istnieje możliwość, a jeśli tak to jakim programem, sprawdzenia całkowitego przebiegu migawki?

    z góry dziekuję za pomoc
    SparroV
    Nikon analog + obiektywy

  9. #29
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Solec Kujawski
    Posty
    18

    Domyślnie

    Czy mogę prosić o działający link ze schematem kabelka do F100 ? A może ktoś może mi podesłać taki schemat?
    Ostatnio edytowane przez psw ; 24-10-2007 o 11:36
    Pozdrawiam
    Paweł

  10. #30

    Domyślnie

    Też walczyłem z kabelkiem z Interfoto do F5 i F90, ale się poddałem...
    Jacek, pozdrawiam!
    D700+To16-28/2.8+T28-75/2.8+N80-200/2.8DED+N50/1.8+SB800


Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •