Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia w budynku

    Będę musiał zrobić kilka fotek dość ciasnego lokalu. O ile światłem się nie przejmuję, bo i tak będę potrzebował lampy, o tyle nie wiem czy zwykły obiektyw szerokokątny mi starczy. Zastanawiałem się nad 10-20 Sigmy, 10-24 Nikkora, albo Nikkorowski fish 10,5. Pierwszych dwóch boję się, że ich pole widzenia będzie za małe, oczka się boję, bo zniekształca... Przerabiał ktoś z was zdjęcia tego typu? Co polecacie? Obecnie strzelam z D90.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nifir Zobacz posta
    Będę musiał zrobić kilka fotek dość ciasnego lokalu. O ile światłem się nie przejmuję, bo i tak będę potrzebował lampy,
    raczej statywu nie lampy...
    a co do obiektywu to do zdjęć lokali/mieszkań używałem tokiny 11-16 i do 95% ujęć spokojnie wystarczała
    obiektywy od 10mm spokojnie dadzą rade no chyba, ze ten lokal wyjątkowo miniaturowy jest
    Pozdrawiam
    D700 + N50 f1.4G / N105VR Micro f/2.8G / Tokina 400 AT-X f/5,6 / N28-105D

  3. #3

    Domyślnie

    Jak nie focisz w spiżarce to 10mm szerokiego kąta na głowę da radę... za wąsko jest tylko dla tych co wcześniej mieli szeroki kąt np z kita w postaci 18mm normalnie jak przyłożysz oko do wizjera to masz wrażenie "przybliżenia" się do obiektu - na 10mm to jak przyłożysz soczewkę do np kwiatka na 5-10cm to będziesz miał wrażenie że jesteś jeszcze z min 0,5 metra od niego - szeroka to bestia jest

    I faktycznie jak ciemno to statyw a nie lampa - taniej i chyba lepiej - lampa to dobra jak masz ostre światło z jednego miejsca i ciemnice w drugim to możesz lampą próbować trochę podrównać
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  4. #4

    Domyślnie

    Co do statywu, to w sumie słuszna uwaga, ale lampki i tak się przydadzą, bo planowałem zrobić kilka ujęć z bawiącymi się w tle dziećmi. A polecacie bardzie Sigmę, czy Nikkora? Sigma ma gorszą rozdzielczość i jest ciemniejsza, ale tańsza i ma mniejszą aberrację i dystorsję...

  5. #5

    Domyślnie

    Ewentualnie wyszukaj w Googlach program PTGui do sklejania panoram - możesz dwa lub trzy pionowe kadry @ 10mm połączyć w naprawdę szeroką panoramę walcową.
    Nikoniarz-majsterkowicz

  6. #6

    Domyślnie

    ja robiłem niedawno łazienki na 17mm i było ok a jak nie było ok to sklejałem panoramy i wyszło naprawdę ładnie grunt to dobry pomysł
    10mm napewno się sprawdzi

    ps
    statyw to podstawa
    aha i jak cena nie gra roli to oczywiście polecam Nikkora lecz zaznaczam ze sigma to udany model ( według mnie )
    Ostatnio edytowane przez Tworas ; 09-12-2009 o 02:37
    D780|17-35|35|50|85

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •