Close

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 51

Wątek: Tani filtr UV

  1. #11

    Domyślnie

    Mariusz888: a gdzie ja napisałem, że zielona Hoya jest ok ? Jest to zwykłe szkło, więc efekt jest taki jakby focić przez szybę, ze wszystkimi tego konsekwencjami. I zgadzam się, że 40 zł za szybę w ramce to dużo ALE wybór filtra to również kwestia oczekiwań i warunków. Niektórzy np. wykorzystują filtry "UV" do uzyskiwania różnych efektów, smarując je różnymi specyfikami I wtedy MHC za 90 zł trochę szkoda na jednorazowe eksperymenty... Inny przykład: fatalne warunki atmosferyczne - błoto, piasek itp. Pomijając fakt, że lepiej nie focić w takich warunkach (czasami trzeba), szyba jest mniejszym złem niż jej brak.

    I w tym kontekście zgadzam się ze Skibkiem (dobrze odmieniłem ?

  2. #12

    Domyślnie tani filtr UV

    chciałam prosić o radę w kwestii stosowania filtra. Proszę o wyrozumiałość gdyż nie znam się zupełnie na fotografowaniu. Jakie są przesłaniki za zakładaniem filtra UV, czyli dlaczego należy lub niekoniecznie należy zakładać taki filtr.
    drugie pytanie to w przypadku gdy należy to jaki kupić na obiektyw N 50/ lub N 18-105? dobry ale niekoniecznie z górnej półki cenowej
    dziękuję za podpowiedzi

  3. #13

    Domyślnie

    Przy cyfrze UV jest zbędna, chroni jedynie obiektyw - a to warto robić!
    Ze średniej półki wystarczy. Na forum są używki za tanie pieniążki i to nieraz te z najwyższej półki.
    Tutaj jest... podpis

  4. #14

    Domyślnie

    jakiś przykład? czy to są uniwersalne czy np. średnicę trzeba lub jakieś inne parametry podawać?

  5. #15

    Domyślnie

    Używanie filtra mija się z celem. Fajne artefakty produkują w kadrach. O na ten przykład takie:


    Crop 100% z kita DA18-55 na Pentaxie k100d. Był założony filtr Hoya, seria zielona.
    Pozdrawiam
    Jacek
    "Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr"

  6. #16

    Domyślnie

    ładne , czyli rozumiem, że bardziej chodzi o specjalne efety

  7. #17

    Domyślnie

    Nikkormat FTn + D90 + n28 f3.5 + n50 f2 + n105 f2.5 + n18-70 3.5-4.5 + n35 1.8

  8. #18

    Domyślnie

    uv to chyba jedynie jako ochrona bo w jakieś inne "walory" to jakoś nie wieżę W przypadku mega drogich obiektywów warto odpowiednio dużo wyłożyć na filtr jako ochronę, natomiast do N 18-70 (wartość używki ok 400-500) chyba nie ma co sobie głowy zawracać, biorąc pod uwagę to że (przynajmniej moim zdaniem) ewentualne rysy na przedniej soczewce czy paprochy wewnątrz obiektywu nie mają znaczenia na jakość zdjęć...
    FM2n/N35E/N50E/N100E/N135E/N75-150E/SB-18/D7100/D40/N18-105/N50/T70-300/Metz52AF-1

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krakowianka Zobacz posta
    jakiś przykład? czy to są uniwersalne czy np. średnicę trzeba lub jakieś inne parametry podawać?
    1. Średnica obiektywu=średnica UV.
    2. Przy obiektywach szerokokątnych lepiej wybrać UV tzw. "slim".
    Tutaj jest... podpis

  10. #20

    Domyślnie

    A ktoś coś więcej może napisać o filtrach Samyanga?
    przykład: http://www.foto-beta.pl/sklep.cgi?se...a=19&subkat=62

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •