Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21

    Domyślnie

    Nie, no ! Bez przesady !

    Przecież w Cokin P masz też polara, po co na polarze wkręcanym montować Cokin ?
    Ja czasami używam Cokina, ale mam jego wersję do szerokokątnego szkła (jeden filtr mogę założyć) i zazwyczaj to wystarcza.
    W ogóle, to wyznaję zasadę, że przy dobrym obiektywie nie używam filtrów w ogóle, jeśli nie muszę - żeby nie psuć filtrem tego wszystkiego, co daje dobry obiektyw.

    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez wasilewk ; 14-11-2009 o 22:52 Powód: literówka
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  2. #22
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anion Zobacz posta
    [...] Czy ma ktoś z Was doświadczenia z filtarmi slim bez gwintu z przodu i cokinem i mógłby się podzielić wiedzą czy w systemie cokina przewidziano jakieś rozwiązanie tej kwestii?
    Są takie "przyczłapki" na śrubę statywową w systemie Cokina, ale to raczej do kompaktów ;(
    Cokin ma też systemowe filtry polaryzacyjne, montowane w holderze http://cokin.fr/ico3-p1-7.html
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  3. #23

    Domyślnie

    Mam Heliopana SH-PMC i jestem zadowolony.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta

    ...Przecież w Cokin P masz też polara, po co na polarze wkręcanym montować Cokin ?
    Ja czasami używam Cokina, ale mam jego wersję do szerokokątnego szkła (jeden filtr mogę założyć) i zazwyczaj to wystarcza.
    W ogóle, to wyznaję zasadę, że przy dobrym obiektywie nie używam filtrów w ogóle, jeśli nie muszę - żeby nie psuć filtrem tego wszystkiego, co daje dobry obiektyw.
    ano czasami do polara zakładam jeszcze cokinowską połówkę i stąd moje pytanie. Zazwyczaj też mi wystarcza jeden filtr, ale jak wspomniałem nie zawsze, a boję się właśnie winietowania na szerokim kącie przy standardowym holderze.

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    Są takie "przyczłapki" na śrubę statywową w systemie Cokina, ale to raczej do kompaktów ;(
    Cokin ma też systemowe filtry polaryzacyjne, montowane w holderze http://cokin.fr/ico3-p1-7.html
    wiem, że cokin ma polary, tyle że, po pierwsze, nie wiem jak one się sprawują, po drugie, jak wspomniałem wyżej nie wiem co z winietą przy standardowym holderze a po trzecie jest dla mnie zagadką wygoda operowania takim polarem przy dwóch nałożonych filtrach. Pytania może lamerskie, ale nigdy nie miałem z takim rozwiązaniem do czynienia
    d7000 + N17-55/2.8 + N70-300VR + N35/2 + SB900 + frotka

  5. #25
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anion Zobacz posta
    [...] jest dla mnie zagadką wygoda operowania takim polarem przy dwóch nałożonych filtrach. [...]
    Cokin produkuje "typowe nakręcane" polary i takie montowane w holderze http://www.allegro.pl/item804034501_...p164_w_wa.html
    (w akcji jest zamiennik).
    EDIT

    Tutaj oryginał http://www.allegro.pl/item807761737_...cyjny_cpl.html
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 14-11-2009 o 23:55
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Poza tym Nikon winietuje, bo nie jest Slim.
    Filtry Nikona C-PL II są w wersji SLIM i nie powinny winietować, jak Twój filtr.
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  7. #27
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    Przy filmie chyba nie, cyfra wymaga "circular".
    to nie tak.
    Liniowy może powodować (nie musi, zależy od kąta) zafałszowania pomiaru światła czy przekłamania AFa. Zdarza się to bardzo rzadko, ale taką formułę o zalecianiu filtrów circular można spotkac juz od dawna (także za analoga) przy aparatach posiadajcych rozbudowane układy optyczne za lustrem (kolejne lusterka, pryzmaty itd). Polaryzacja światła następuje także przy jego odbiciu, stąd mozliwośc złych pomiarów.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #28
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    to nie tak.
    Liniowy może powodować (nie musi, zależy od kąta) zafałszowania pomiaru światła czy przekłamania AFa. Zdarza się to bardzo rzadko, ale taką formułę o zalecianiu filtrów circular można spotkac juz od dawna (także za analoga) przy aparatach posiadajcych rozbudowane układy optyczne za lustrem (kolejne lusterka, pryzmaty itd). Polaryzacja światła następuje także przy jego odbiciu, stąd mozliwośc złych pomiarów.
    Nie miałem na myśli filmu/matrycy, tylko właśnie AF. Dobrze że wytłumaczyłeś do dokładnie
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  9. #29
    Zbanowany
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Wałbrzych
    Posty
    349

    Domyślnie

    Przy stosowaniu filtrow polaryzacyjnych powinno ustawiac sie AF w pomiar punktowy! Bo wtedy AF moze nam wariowac. Przynajmniej tak jest napisane w instrukcji D700.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2Cresky Zobacz posta
    1. Nikon - o tych filtrach najmniej można się dowiedzieć. Z opinii jakie udało mi się wyszperać można wnioskować, że są najlepsze, spotkałem się z opiniami, że swoją jakością biją Heliopana oraz B+W. Czy jest to prawdziwa opinia ?
    Mam Nikona slima i nie mogę się zgodzić z opinią, że jest niskiej jakości. To filtr dający zbliżoną jakość obrazu do Heliopana (normalnego). Winietą się nie różnią, bo mają taką samą szerokość (5 mm). Różnią się budową: Heliopan jest zbudowany z mosiężnych pierścieni, Nikon z jakiegoś chyba stopu aluminium, jest wyraźnie lżejszy. Nikon ma oba pierścienie, ten do nakręcania na obiektyw i ten do nastawiania kąta polaryzacji, o mniej więcej takiej samej szerokości; w Heliopanie pierścień do zmiany kąta jest sporo szerszy od tego drugiego, przez co nakręcanie na obiektyw jest mniej komfortowe. I jeszcze jedno: Nikon ma zewnętrzny pierścień gwintowany, można nakręcić na niego dodatkowy filtr (ryzykując winietę, rzecz jasna).
    Do testów na Optycznych podchodziłbym z dużą ostrożnością.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •