Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 105 f2,8 G IF-ED AF-S VR - czy warto?

    Porobiłem dzisiaj trochę zdjęć i doszedłem do wniosku, że ja przecież większośc z nich robię na najdłuższej ogniskowej, którą posiadam w moim obecnym aparacie (niedługo przesiadka na d80) - czyli na 140mm , tak więc 85 1,8 na którą miałem się zdecydować będzie trochę zbyt krótką ogniskową (tylko 127,5 w przeliczeniu). Do rzeczy:

    1. Co sądzicie o Nikkor 105 f2,8 G IF-ED AF-S VR ? Czy jest warty swojej ceny? i czy ostrość jest tak dobra jak w 85 1,8 ?

    2. czym się objawia sterowanie przesłoną z poziomu aparatu (no bo powyższa wersja ma G - czyli nie ma pierścienia z sterowaniem przesłon. Czy nie nastręcza to problemu?

    3. Chyba nie ma zadnej innej sensownej 105 Nikkora ? a może jest?

  2. #2

    Domyślnie

    Oczywiście wiesz że to obiektyw macro ze wszystkimi wynikającymi z tego zaletami i wadami.

    1. Jest ostrzejszy od 85 f1,8 taka natura obiektywów macro. Są z nimi jakieś problemy i lubią się wieszać. Ten który miałem okazję testować nie rozrabiał.

    2. Obiektywy serii G nie mają pierścienia przysłony. Ustawia się pokrętłem na body.

    3.Z AF jest 105 f2,0 DC doskonała portretówka.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr_ Zobacz posta
    Oczywiście wiesz że to obiektyw macro ze wszystkimi wynikającymi z tego zaletami i wadami.

    1. Jest ostrzejszy od 85 f1,8 taka natura obiektywów macro. Są z nimi jakieś problemy i lubią się wieszać. Ten który miałem okazję testować nie rozrabiał.

    2. Obiektywy serii G nie mają pierścienia przysłony. Ustawia się pokrętłem na body.

    3.Z AF jest 105 f2,0 DC doskonała portretówka.

    Wiem, że to obiektyw macro, ale nie wiem jakie potencjalne problemy mogą sprawiać takie obiektywy. Chociaż czasem robię zdjęcia macro, to nie myslałem o nim jako o obiektywie głównie do tego celu. Po prostu taka ogniskowa mi pasuje no i co mam zrobić? A jeśli jest ostzrzejszy od 85 1,8 no to... powiedzmy, że np. nie będę już potem wyostrzał zdjęć robionych w rawie ( co by mnie nawet urządzało), lub jakiś inny zabieg edycyjny (zmiękczanie) i spoko..

    ten 105 f2,0 DC odpada z powodu kosmicznej ceny

    ale najbardziej zaniepokoiło mnie to, czo piszesz o tym, że lubią się wieszać: hmm ale jeśli tak, to chyba wynika to z tego, że ktoś trafił na zły egzamplarz, a nie z innego powodu? (kurcze zawsze coś nie tak... chyba do końca życia będę wybierał ten obiektyw do d80-tki ehhhh....)

  4. #4

    Domyślnie

    Optyka obiektywów macro jest optymalizowana do zdjęć z małych odległości. Jeżeli chodzi o ostrośc to przy portretach prawdopodobnie będziesz musiał zmiękczać a nie wyostrzać bo będzie widać pory na skórze.

    Z tym zawieszaniem to już było na forum np. tutaj http://forum.nikon.org.pl/showthread...&highlight=105 i chyba to większy problem.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Mzumi - a jakie masz body, że nie sterujesz przysłoną?
    jaki masz obiektyw do tej pory?
    nie używasz automatyki P i S?
    zawsze masz poprzedniczkę tej VR - czyli AF micro nikkora 105/2.8
    ma pierścień przysłon i jest tańszy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Ehhh no nic tylko się załamać czyli ta 105 VR odpada...........

    Tak w ogóle to ja nie szukam obiektywu do macro, ani do portretów - fotografuję rzeczy raczej, miejsca, fotografia konceptualna bym powiedział. Szukam obiektywu (najlepiej stałoogniskowego), gdzie po przemnożeniu ogniskowa będzie 140 - 160. Czyli wychodzi na to, że będzie to 100, 105 przy stałkach. No ale teraz to wychodzi na to, że... nie ma sensownego obiektywu stałoogniskowego o takiej ogniskowej (skoro 105 VR się wiesza, a w ogóle jest zbyt ostry, no bo do macro itd...) Najbardziej bym chciał jakąś porządną stałkę, ale jeśli nie ma to może zoomik o jakiś dobry zoomik o małym zakresie....

  7. #7

    Domyślnie

    Jak zoom to do wyboru:
    Nikon
    AF 80-200
    AF-S 80-200
    AF-S 70-200 VR
    Sigma
    70-200 HSM

    Ze wszystkich będziesz zadowolony. Wybór to tylko kwestia funduszy jakimi dysponujesz.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    masz idealny obiektyw - AF micro nikkor 105/2.8. bez VR.
    są też takie sigmy, jest Tamron 90/2.8 (po cropie 135)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr_ Zobacz posta
    Jak zoom to do wyboru:
    Nikon
    AF 80-200
    AF-S 80-200
    AF-S 70-200 VR
    Sigma
    70-200 HSM

    Ze wszystkich będziesz zadowolony. Wybór to tylko kwestia funduszy jakimi dysponujesz.



    niestety nie byłbym z nich zadowolony, bo to (jak zoczyłem na obrazkach) straszne kolumbryny, a ja takiego sprzetu nosić nie chcę zdecydowanie. Trudno. Szkoda, że nie ma czegoś np. 85 - 105 itp., lub po prostu 105-tki, ale nie macro.. zostanę chyba przy 85 1,8 bo nie widzę alternatyw..

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    masz idealny obiektyw - AF micro nikkor 105/2.8. bez VR.
    są też takie sigmy, jest Tamron 90/2.8 (po cropie 135)

    Ale ten nikkor 105 2,8 to dalej micro - tzn. pewnie problemy dalej: 1. z przeostrzaniem 2. z przerywaniem auto-focusa (chyba, że to tylk otej wersji VR dotyczy) 3. Generalnie do macro przystosowany (?) najlepiej

    No a jak bym miał wziąść Tamrona 90 2,8 to już lepiej pozostanę przy Nikkorze 85 1,8 - myślę, że to lepszy wybór

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •