Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie d80 - wbudowana lampa błyskowa

    Witam,

    Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników Nikona, załóżmy, że mamy następującą sytuację:
    robię zdjęcie z wbudowaną lampą, na trybie zwykłym (tzn ikona błyskawicy), TTL, aparat w trybie P.
    Aparat zawsze dobiera najmniejszą przesłonę i czas naświetlania równy minimalnemu ustawionemu w menu (ustawiłem maksymalny, czyli 1/60s), a ekspozycje reguluje de facto mocą błysku - sprawdziłem to robiąc 2 identyczne zdjęcia różniące się jedynie wybranym ISO (100 i 800) - oba zrobione przy 1/60s, f5, tylko siła błysku raz większa, a raz mniejsza.

    I teraz pytanie właściwe: czy da się jakoś wymusić, aby starał się dobierać ekspozycję manipulując raczej czasem, ew przysłoną? Tzn, żeby w określonych warunkach oświetleniowych wybrał raczej 1/200, f5 lub 1/125, f6 (wartości z głowy, więc nie muszą zachowywać stosunku) - ewentualnie pozwolił to dobrać kręcąc pokrętłem jak w dobrych warunkach oświetleniowych, a lampą walił na maksa, niż wybrał 1/60s + f5 i słabszy błysk lampy?

    Tak, wiem, że mogę sobie ustawić w trybie S na 1/125, ale nie o to mi chodzi.

  2. #2

    Domyślnie

    tryb M w lampie i masz tak jak chcesz

  3. #3

    Domyślnie

    Tryb M ?
    D700+S17-35/2.8-4+N35/1.8+N50/1.8+T28-75/2.8+pt04+sunpaki cztery

  4. #4

    Domyślnie

    @jacek.gold - szybciej klepnąłeś enter
    D700+S17-35/2.8-4+N35/1.8+N50/1.8+T28-75/2.8+pt04+sunpaki cztery

  5. #5

    Domyślnie

    No tak, ale w M zawsze będzie walił na maxa - nie wyraziłem się dość jasno, bardziej chodzi mi o zwiększenie zakresu czasów stosowalnych w TTL niż ustawienie na sztywno mocy palnika.

  6. #6

    Domyślnie

    Tryb TTL w lampie a reszta w M (czas, przysłona i ISO)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zenon.smietana Zobacz posta
    No tak, ale w M zawsze będzie walił na maxa
    Tylko wtedy jak tak ustawisz
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zenon.smietana Zobacz posta
    No tak, ale w M zawsze będzie walił na maxa
    M nie jest skrótem od MAX tylko od Manual. Czyli błyśnie tak jak ustawisz. Pofatyguj się i zajrzyj do menu aparatu (jak nie masz instrukcji pod ręką).
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zenon.smietana Zobacz posta
    No tak, ale w M zawsze będzie walił na maxa - nie wyraziłem się dość jasno, bardziej chodzi mi o zwiększenie zakresu czasów stosowalnych w TTL niż ustawienie na sztywno mocy palnika.
    max to był tylko przykład.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zenon.smietana Zobacz posta
    Tak, wiem, że mogę sobie ustawić w trybie S na 1/125, ale nie o to mi chodzi.
    Ale program S Shutter (oprócz teoretycznie sportu, gdzie go osobiście nie uzywam) własnie do tego służy.
    Przynajmniej mi służy. Proporcje świateł podczas dopalania lampą zależą od:
    a) czasu migawki (szybka osłabia światło zastane)
    b) siły błysku (wiadomo)
    Nie zależą od:
    I) przysłony
    II) ISO

    w praktyce kontrola nad migawką jest nie do przecenienia. Wie to ten, kto miał zenita. Nigdy bym nie zaakceptował P nawet jakby wchodził wyżej niż 1/60.

    U mnie w dopalaniu w D80 jest niemal zawsze program S, zwykle 1/200 (np. w słoneczku, albo na odwrót, długi jak ma się ujawniać zastane), jakas korekta ujemna flesza (-1 do -2.5 zależnie od sytuacji). Nie posiadam jeszcze oddzielnej lampy i wbudowana o dziwo dość nawet sie sprawdza.

    PS. Dla ciekawości, w analogu F301 mam dwa programy P1 i P2, jeden szybciej wchodzi na krótkie czasy, drugi preferuje przysłonę. I tak ich nie używałem (z wyjątkiem rzadkich sytuacji spod sztandaru "zielonej małpki" np dania dziecku)

    Nie wiem, na ile nikonowskie D-Lighting mi pomaga, ale zasadniczo mam wrażenie że to ja sporo kontroluję
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 03-11-2009 o 20:24
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •