Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie ostrość, a ilość pikseli na takiej samej matrycy (np.d80)

    nie chciałem zadawać tego pytania (żaby nie popaść znowu w niepotrzebne dywagacje i wątpliwości), ale nurtuje mnie to: Powszechnie mówi się, że im więcej megapikseli, tym lepiej (no bo więcej punktów skałdających się na obraz - to logiczne), ale skoro d70 i d80 mają matryce o tych samych rozmiarach, a w tym drugim jest napakowane o 4 mln. pikseli więcej na tej samej przestrzeni, to chyba niedobrze i może to stąd te wrażenia(?), że zdjęcia z d80 są jakby mniej ostre (nie ważne z jakiego obiektywu - załózmy, że z tego samego).. (nurtuje mnie to znowu w kwestii kupna: d80, czy d70)


    Pytanie: czy większa ilość pikseli na matrycy może być przyczyną mniejszej ostrości zdjęcia? (może zna ktoś linki do podobnych testów: zdjęcie zrobione d80 i d70 z tymi samymi obiektywami i w tym samym formacie ofcourse..)


    Pozdro.. i przepraszam za kolejny temat do potencjalnego bicia piany... hehhe

  2. #2

    Domyślnie

    Jak dla mnie odpowiedź na pytanie czy lepiej jest 10M czy 6M jest identyczna jak odpowiedź na pytanie dlaczego 6M a nie np. 2M. Jeżeli zaś chodzi o ostrość zdjęć - nie sądzę, aby przy identyczej odbitce (np. tej, jaką do tej pory robiło się z fotek z D70) była różnica. Jeżeli jest różnica, to zależy ona od szkła - jak będziemy robili cropy, to chcąc zobaczyć ten jeden-wybrany piksel, bedzie naturalnie trudniej w D80.
    Tym co ma natomiast duży (i niekorzystny) wpływ w przypadku zwiększenia liczby pikseli na danej powierzchnii matrycy, jest zwiększenie szumów przy dużych czułościach, co wynika z sumarycznie większego prądu płynącego przez odpowiednie linie w układzie. Jednak, ponieważ nie wierzę, aby producent ot tak upchał więcej pikseli na matrycy (tj. bez koniecznych zmian w technologii), jak też zmienia się zawsze elektronika/software w aparatach, bezpośrednie porównanie może być trudne.

    Jak się mylę i gdzieś ściemniam, niech ktoś sprostuje. Pozdrowienia.

  3. #3

    Domyślnie

    nie sądzę, aby przy identyczej odbitce (np. tej, jaką do tej pory robiło się z fotek z D70) była różnica.
    oj i tu się mylisz. Zdjęcie z d80 + dobre stałoogniskowe szkło w stosunku do tego samego zdjęcia z tymi samymi parametrami obieltywami itp. na d70 w rozmiarze A3 będzie się różniło na kożyść D80. Jednak przy odbitkach do A4 typu 15X20 róznicy nie zauważysz.

    A zdjęcia A3 robiło się d70 i to nawet dużo osób szalało z takim dużym formatem - i nie mówie że byli nie zadowoleni, wręcz przeciwnie ale jednak przy tych rozmiarach te 4Mp więcej ma znaczenie.
    Ostatnio edytowane przez King ; 15-10-2006 o 21:53
    D7200 | D50 | S 17-50 | N 18-70 DX | N 50 | S 70-200 |SB 600 |

  4. #4

    Domyślnie

    z tego co mi wiadomo to jesli ta sama matryca a wiecej pikesli to szumy szumy jak napisal Zbigniew,
    pozatym jesli chodzi o fotki z D80 to juz ktos ladnie napisal na forum ze to sprzet polprofesjonalny i trzeba sie nauczyc nim pstrykac zeby dobrze wychodzilo,,o

  5. #5

    Domyślnie

    to dlaczego ludzie zajmujący się fotografią bardziej profesionalnie wybierają d200, m.in. właśnie ze względu na matrycę i jej wielkość. Łatwiej coś wykadrować, itp. i nie widać tak tego później na dużych formatach typu A3 i większych.
    D7200 | D50 | S 17-50 | N 18-70 DX | N 50 | S 70-200 |SB 600 |

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez King Zobacz posta
    A zdjęcia A3 robiło się d70 i to nawet dużo osób szalało z takim dużym formatem - i nie mówie że byli nie zadowoleni, wręcz przeciwnie ale jednak przy tych rozmiarach te 4Mp więcej ma znaczenie.
    A nie no - jak duże odbitki, to jasne że w pewnym momencie staje się to ważne Pytanie tylko kto do czego maszynki używa. Co ciekawe, im lepsze są aparaty i mają większe rozdzielczości matryc, tym mniej osób wogóle robi odbitki

  7. #7

    Domyślnie

    tym mniej osób wogóle robi odbitki
    i z tym się zgodze
    D7200 | D50 | S 17-50 | N 18-70 DX | N 50 | S 70-200 |SB 600 |

  8. #8

    Domyślnie

    A jeśli ktoś (tak jak ja) nie robi w ogóle odbitek, a za swój cel uznaje wyłącznie to, co widzi na monitorze (+ odpowiednie zmniejszenie do rozdzielczości monitora), to ostrośc tego samego zdjęcia będzie lepsza z matrycy d70 (6 mln. pikseli), czy z d80 (ta sama wielkość matrycy, ale 10 mln. pikseli) - bo właściwie o to mi w tym temacie chodziło (odbitek dla siebie nie robie w ogóle - ewentualnie dla kogoś do sprzedaży - i tutaj rozdzielczość d80 by się sprzydała).

    Chodzi mi wyłącznie o obraz na monitorze.. (ale nie zdjęcia w skali 1:1, ale pomniejszonego do odpowiedniej rozdzielczości monitora): czy to samo zdjęcie zrobione d70 będzie ostrzejsze, czy nie?? (konkretniej: zdjęcie zrobione w rawie, w najwyższej rozdzielczości i poniejszone do rozdzielczości 800x600)

  9. #9

    Domyślnie

    nie będzie istotnej różnicy, lecz na monitorze to i zdjęcie z kompaktów w większości wyglądają tak jak z luster. Poza kilkoma aspektami typu szumy i bokeh czasami naprawde trudno połapać się na monitorze które to kompakt a które to lustro.

    Aha i ja w cale nie zniechęcam do zakupu lustra, pisze tylko to co jest oczywistym wynikiem obserwacji wielu osób.
    D7200 | D50 | S 17-50 | N 18-70 DX | N 50 | S 70-200 |SB 600 |

  10. #10

    Domyślnie

    Z kilku prostych powodów (np. MTF, OLPF) wzrost rozdzielczości aparatu nie postępuje liniowo, tzn 10MP matryca nie daje nam 66% lepszej jakości, jak wynikałoby z prostego rachunku. Jednakowoż - trudno oczekiwać, by mogło być gorzej, a jeśli jest, to jest na to proste wytłumaczenie - po prostu coś sp....liliśmy.

    Co do kompaktów, to jeśli nie widzisz różnicy, to masz kiepski monitor.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •