Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ślubne zdjęcia w gazecie jako reklama fotografa

    Witam,

    Sprawa ma się następująco. Kolega brał ślub i jak to przy ślubach bywa skorzystał z usług fotografa Fotograf ten natomiast ku zaskoczeniu kolegi zamieścił po pewnym czasie niektóre zdjęcia w lokalnej gazecie jako swoją reklamę. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi ale jak przejrzałem inne numery gazety to co tydzień pojawiają się inne zdjęcia młodych par jako reklama tego fotografa. Czy takie działanie ze strony fotografa jest zgodne z prawem ? Z tego co wiem to kolega zdecydował się oskarżyć fotografa o bezumowne wykorzystanie wizerunku. Nie wiem jak brzmiała umowa jaką zawierał z tym fotografem ale skoro się decyduje na sądowe rozwiązanie sprawy to raczej nie było w niej mowy na wykorzystanie tych zdjęć w taki sposób.

    Pozdrawiam
    D80 + N18-70 + N50 + SB600

  2. #2

    Domyślnie

    Podstawowe pytanie, czy podpisana została umowa.
    Jeśli w umowie było napisane, że fotograf ma prawo do wykorzystania zdjęć w mediach itp. to raczej nie widzę w tym nic nielegalnego.

    Jeśli twój kolega posiada umowę (a powinien), to niech ci podeśle skan, czy coś, wtedy będzie łatwiej, bo nie wiedząc co jest tam napisane, ciężko się do tego odnieść.

  3. #3

    Domyślnie

    Tresc umowy lub jej brak ma kluczowe znaczenie dla sprawy.

  4. #4

    Domyślnie

    Dokładnie, umowa i to co w niej napisane lub jej brak. Ja na ten przykład piszę w umowie dokładnie, że zdjęcia wykorzystam tylko na swojej stronie, więc nigdzie indziej nie mogę i nie wykorzystuję.
    A
    FX...

  5. #5

    Domyślnie

    ja daję taki zapis
    • utrwalania,
    • kopiowania,
    • wyświetlania,
    • zachowania w komputerowych bazach danych,
    • publikowania we wszystkich materiałach promocyjnych działalności fotografa

  6. #6

    Domyślnie

    Ja też mam zapis w umowie o wykorzystaniu zdjeć w celach reklamowych oraz konkursach. Informuję o tym pary zawsze, bo nie wszyscy dokładnie umowę czytają. Zazwyczaj nie mają żadnych obiekcji, w nielicznych przypadkach zdarzyło się, że mieli opory, wtedy markettingowo tlumaczę, że cena pakietu jest ustalona właśnie z rabatem udzielonym za możliwość wykorzystania w celach reklamowych, oczywiście można się nie zgodzić, ale wtedy do ceny należy doliczyć ... itd. Po tym zabiegu podpisują bez szemrania
    prawie wszystko o microstockach
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •