Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Question 'nominalna' ogniskowa w 35mm ??

    Witam, chcę kupić jasny obiektyw, coś w granicach do kilkuset zł, miałem do czynienia z 50mm 1.8 ale wolałbym kupić 30 lub 35mm z racji tego że ma większy kąt widzenia a ja robię zdjęcia na imprezach typu wesela czy chrzciny i kąt widzenia dużo dla mnie znaczy...

    Mam pytanie odnośnie specyfikacji 35'tek Nikkor, 1.8, otóż piszą że 'nominalna' ogniskowa w nich to 35mm, ale z korpusami formatu DX będzie to 52mm... Co to znaczy? Ja mam Nikona D80, i nie wiem czy dobrze rozumię; 35mm w połączeniu z moim nikonem będzie niby działała tak jak 50tka czyli będzie taki sam kąt widzenia jak bym kupił zwykłą 50tkę 1.8 ??

    Help

  2. #2

    Domyślnie

    Nie, w D80 jako że to DX to mnożysz ogniskową x1,5.

    I tak 50mm to 1,5x50mm= 75mm
    35mmx1,5=52,5mm wzgledem klatki FX.

  3. #3

    Domyślnie

    Żeby było jeszcze prościej z 35mm będziesz miał większy kąt widzenia niż z 50mm.

  4. #4

    Domyślnie

    hmm, więc jeśli założyłem brata 50mm 1.8 to miałem tak jakby 75mm i kąt widzenia 75tki? (przez to że mam Nikona D80 i się przemnożyło? )

    PS. i co oznacza literka D na końcu info o przesłonie np. Nikkor 35mm 1.8D? że obiektyw pasuje do korpusów z serii D czy że przy korpusach D nie trzeba przemnażać ogniskowej względem formatu FX?
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 10-10-2009 o 13:04

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    hmm, więc jeśli założyłem brata 50mm 1.8 to miałem tak jakby 75mm i kąt widzenia 75tki? (przez to że mam Nikona D80 i się przemnożyło? )
    Dokładnie. Obiektyw 50mm założony do aparatu z matrycą DX daje kąt widzenia taki jak obiektyw 75mm w aparacie z matrycą FX.

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    PS. i co oznacza literka D na końcu info o przesłonie np. Nikkor 35mm 1.8D? że obiektyw pasuje do korpusów z serii D czy że przy korpusach D nie trzeba przemnażać ogniskowej względem formatu FX?
    D oznacza, że obiektyw przekazuje do aparatu informacje o ustawionej odległości.

  6. #6

    Domyślnie

    pierwsze forum na którym leniwi nie wywalają tekstów typu UŻYJ SZUKAJKI!!!! lub "tak", "nie", "może"..

    macie duże doświadczenie, polecilibyście jakiś obiektyw zmiennoogniskowy zamiast stałki 35mm? cena do 1000zł bo wtedy sprzedałbym swój prawie nowy 18-55 Nikkor 3.5-5.6 ED II..

    pytam bo albo sprzedam swój kit i kupię lepszy zmiennoogniskowy lub zostawię kita i dokupię stałkę.. co lepsze? może jest jakiś zmiennoogniskowy 18-XX który będzie niewiele gorszy od stałki 35mm 1.8 a cena nie przekroczy 1000zł?

  7. #7

    Domyślnie

    jak kupisz 35/1.8 to pewnie 18-55 juz niecej nie zalozysz ... ja tak mialem z 18-200 ...

  8. #8

    Domyślnie

    Literka D przydaje sie jak robisz zdjęcia z lampą błyskową,jak piszesz chcesz robić rodzinne uroczystości,to żadne do tysiąca obiektywy,bo nie dasz rady,tylko Nikkor 17-55/2.8,ale to już trochę kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrsz Zobacz posta
    jak kupisz 35/1.8 to pewnie 18-55 juz niecej nie zalozysz
    35-tka to dobry wybór. Zgadzam się, że po jej zapięciu pewnie kita nie założysz. Sam jej nie mam, ale mam 50/1,8 i mimo, że to 75mm na DX i tak z nią najczęściej chodzę.

    Do tysiąca raczej nie zakupisz czegoś lepszego od 18-55. Chyba, że 18-105, ale to nadal ciemność, tylko ostrość lepsza.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie róbcie chłopakowi wody z mózgu, że nie zrobi zdjęć na uroczystości. Choćby 35/1.8, albo 18-70/3.5-4.5. Pewnie, że będzie mu trudniej, może mniej będzie miał zdjęć udanych, niż jakby miał superhiper jasnego zooma i D700, ale nie przesadzajmy, że "nie da rady". Niech próbuje i się uczy.

    Aeon88: 18-55 się nie pozbywaj, bo szeroki kąt czasem Ci się przyda. Dokup po prostu np. 35/1.8 i będziesz zadowolony.
    Jakbyś miał możliwość zamienić 18-55 na 18-70, to będziesz miał skok jakościowy (zwłaszcza w pracy AF), ale nic się nie stanie, jak tego nie zrobisz.
    Na tym sprzęcie porób nieco zdjęć, po jakimś czasie zam będziesz wiedział, co Ci potrzebne w dalszej kolejności.
    A literką "D" się nie przejmuj, wszystkie obiektywy, o których tu mówimy, mają tę funkcję (te, które mają "G" w nazwie też) i nie jest to wcale najważniejsza rzecz decydująca o jakości zdjęć.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •