Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Question Ryba vs. szeroki kąt na DX

    Gdybyście mieli teraz wybierać wybrali byście szeroki kąt czy rybie oko? I dlaczego? Pytam ponieważ sam przymierzam się do zakupu czegoś szerokiego do mojego D200 i mam duży mętlik w głowie i pełno argumentów "za" i "przeciw" z których w sumie nic nie wynika. W grę wchodzą raczej pozycję nie przekraczające cenowo 1k. Myślę najbardziej o manualnych ciamciangach 8mm i 14mm. Patrząc na sample to od pełnej dziury zdecydowanie lepiej spisuje się Sy14mm, jednak na DX to nie będzie już aż tak szeroko jak na FX. Można oczywiście mówić, że to jest rozwiązanie przyszłościowe, ale jakoś na razie D200 mi wystarcza... słowem pomóżcie

    Szczególnie liczę na Wasze doświadczenia które wynikają z praktycznego użytkowania szerokiego kąta i rybki. Może mi się coś wtedy poukłada w głowie. Aaaaa... posiadane przeze mnie szkiełka to N35 1.8, N50 1.8, manualny Zaiss 135 3.5 oraz N18-70. To "coś" szerokiego, zapewne zastąpiło by mi N35 którego jak wyszło mi w praniu dosyć rzadko używam.

  2. #2

    Domyślnie

    No niestety, nie da się ( ogólnie ) zamienić szerokiego-rybką i odwrotnie, to są dwa różne spojrzenia na kadr. Oczywiście rybka może być w skrajnych i specyficznych kadrach stosowana jako szerokie, ale już odwrotnie to nie. Do tego rybka to super sprawa, ale dość rzadko stosowana, w większości jednak jest używane szerokie szkło.
    Nie napisałeś tylko do jakiego rodzaju fot chcesz to szkło?

  3. #3

    Domyślnie

    18mm z N18-70 używałem najczęściej do panoram oraz zdjęć architektury (głównie stare zamki i zameczki), czasem gdy nie obejmowałem wszystkiego to robiłem kilka (naście) zdjęć które potem łączyłem w całość za pomocą bodajże Hugin'a ( i w zależności efektu wybierałem "zniekształcenia" obrazu na rybie oko, sferyczne czy jeszcze inne... ). Efekty takiej pracy były czasami nadzwyczaj ciekawe, jednak robienie tych kilku zdjęć, które nie zawsze się dobrze poskładają w jedną całość jest czasami upierdliwe.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bonthyc Zobacz posta
    18mm z N18-70 używałem najczęściej do panoram oraz zdjęć architektury (głównie stare zamki i zameczki), czasem gdy nie obejmowałem wszystkiego to robiłem kilka (naście) zdjęć które potem łączyłem w całość za pomocą bodajże Hugin'a ( i w zależności efektu wybierałem "zniekształcenia" obrazu na rybie oko, sferyczne czy jeszcze inne... ). Efekty takiej pracy były czasami nadzwyczaj ciekawe, jednak robienie tych kilku zdjęć, które nie zawsze się dobrze poskładają w jedną całość jest czasami upierdliwe.
    No to masz problem.
    Ryba da Ci jeden, lub mniej kadrów i można to prostować w PTLens, lub odwrotnie, coś szerokiego i jak do tej pory normalna fotka lub zniekształcona w programie.
    Nie jestem w stanie Ci pomóc, dla mnie rozwiązaniem jest posiadanie obu-niestety.

  5. #5

    Domyślnie

    kup oba sprawdzisz co ci pasuje i więcej używasz i albo zostawisz dwa albo odsprzedasz jeden z niewielka stratą (oba będą nowe z gwarancją a na te 14 mm wielu chętnych się pewnie znajdzie)
    D60 N18-200VR, N35 1.8, Helios 58 2.0, T90, MZ 48, SB 400

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pppppp Zobacz posta
    a na te 14 mm wielu chętnych się pewnie znajdzie
    Pod DX bardziej 10-11mm niż te 14.
    Nikon Z6 II, Nikkor Z 50mm/1,8 S, Leofoto Ranger LS-254C + LH-30

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bonthyc Zobacz posta
    18mm z N18-70 używałem najczęściej do panoram oraz zdjęć architektury (głównie stare zamki i zameczki), czasem gdy nie obejmowałem wszystkiego to robiłem kilka (naście) zdjęć które potem łączyłem w całość za pomocą bodajże Hugin'a ( i w zależności efektu wybierałem "zniekształcenia" obrazu na rybie oko, sferyczne czy jeszcze inne... ). Efekty takiej pracy były czasami nadzwyczaj ciekawe, jednak robienie tych kilku zdjęć, które nie zawsze się dobrze poskładają w jedną całość jest czasami upierdliwe.
    Czyli czas na zdjęcie masz nieograniczony. Statyw kolego i możesz robić panoramy. TO, że nie składają się Twoje kadry wynika raczej z Twojej niedbałości o prawidłowe kadry. Ryba będzie przerysowała Ci perspektywę, wszelkie próby prostowania ryby zjadą jakość po bokach, więc do tego typu fotografii wybrałbym 14mm.
    D700,D700, 14,16,35,35,50,55,85,70-200 2xSB900 4xYN460II, YN568

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Budziko Zobacz posta
    TO, że nie składają się Twoje kadry wynika raczej z Twojej niedbałości o prawidłowe kadry.
    Chyba, że w kadr wejdzie jakiś ludek, i w jednym miejscu zdjęcia znajdzie się jego głowa, a innym tułów
    A wracając do tematu to aktualnie najbliżej jestem rybiego oka, czekam tylko na okres kiedy pojawią się pierwsze używki na giełdzie

  9. #9

    Domyślnie

    Już widziałem używane na naszej giełdzie. Offtopując: osobiście robię zakładki około 1/3 kadru. Dla dobrego łaczenia i w razie własnie tego co piszesz, gdy znajdzie się w kadrze obiekt w ruchu.
    D700,D700, 14,16,35,35,50,55,85,70-200 2xSB900 4xYN460II, YN568

  10. #10

    Domyślnie

    18mm zawsze wydawało m się bardzo szeroko dopóki nie zacząłem używać fisza Po zakupie cimcianga rzadko kiedy używam 18-70 a fotografuje praktycznie tylko krajobraz. Przy odpowiednim ustawieniu horyzontu nie ma szans żeby odróżnić fisza od szerokiego kąta.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •