Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie D70s vs Olympus E510 czyli lepsze jest wrogiem dobrego?

    Hej,

    Jestem szczęśliwym posiadaczem D70s i chwalę sobie ten aparat. Wczoraj, przy okazji małej rodzinnej imprezy, zaproszony kolega robił fotki swoim E510 Olympusa. Wieczorem przeglądając fotki przeżyłem niestety niemiłe rozczarowanie, bo o ile jak dotąd byłem bardzo zadowolony z jakości zdjęć z D70s, o tyle wczoraj został on daleko w tyle.

    Niestety porównanie dotyczy mało jaskrawej różnicy, ale tutaj są to względnie te same kadry. Najciekawiej wypadło ze zdjęciami wewnątrz mieszkania, kiedy Oly robił z ręki bez lampy albo z wbudowaną, a D70s miał SB-600 cały czas - i tutaj kolory mydlane i ogólnie odczucia wizualne z D70s były dużo gorsze.

    Ale po kolei:
    Nikon: http://zawierta.info/foto/1.jpg
    Olympus: http://zawiert.info/foto/2.jpg

    Uwaga - o ile to możliwe to nie rozmawiajmy o tym, jakie spustoszenie zrobiło tam ISO 1000, ogólnie robię zdjęcia na jak najmniejszym, więc nie w tym rzecz

    Na jakich ustawieniach ogólnie pracuje Olympus nie wiem.
    Nikon natomiast zawsze P, WB na Auto, ISO różnie (zagapiłem się i było 1000), JPG NORM. Do Nikona SB-600 oraz kitowy zoom AF-S 18-55 GII z filtrem UV.

    Generalnie nie planuję przesiadki na Olympusa, ale nie ukrywam, że widzę braki ze strony D70s - i pytanie czy to ja nie umiem tej puszki okiełznać (ustawienia WB i inne bajery), czy też szkło jest aż takim gniotem że trzeba je czym prędzej wywalić? Aha - niestety na obecnym etapie życia nie mam czasu na NEFy, więc chciałbym z puszki mieć w miarę gotowe zdjęcia, a nie bawić się później i wyciągać ze zdjęć 200% normy

    Pozdrawiam
    R.

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Proponuję zamianę na kompakt albo dogłębne poznanie nikona. Kolega używa d70 z sigma 2.8/24-70 i zdjęcia są o niebo lepsze niz te które nam pokazałeś . Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    A próbowałeś zmienić ustawienia kontrastu, nasycenia i ostrości? Można też ustawić w optymalizacji zdjęć opcję VIVID. Powinno być lepiej.

  5. #5

    Domyślnie

    Mówisz o zdjęciach z wewnątrz a pokazujesz z zewnątrz ?
    Moim zdjaniem to z d70 wygląda lepiej, AWB sobie lepiej poradził, z olka jest jakieś takie zielone
    zobacz na kolor skóry. nie wpomnę o masakrycznym "ziarnie" na obu fotach
    Dodatkowo nie miej pretensji do aparatu jeżeli ustawiasz WB na auto, iso na auto, nie wiem jak ustawiłeś opcje dla jpg-a.
    Piszesz że kolega w olku dopalał wbudowaną jak nie miał nic innego to co miał zrobić, a Ty miałeś sabinkę
    to w czym rzecz, zdjęcia powinny być dużo lepsze, ustawienia na M, palnik w góre i Olek z wbudowaną może
    się schować.
    Mi tu bardziej wygląda że to nie aparat spitolił robotę
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  6. #6

    Domyślnie

    Ja nie widze jakiejs szokujacej roznicy na niekorzysc Nikona. Ale faktem jest, ze fotki powinny zostac zrobionez identycznymi ustawieniami oraz w jednakowym ujeciu. Wtedy moznaby pisac cos szerzej, bo poki co to zwykle gdybanie.
    Pozdrawiam: Artur | www.foto-karbulot.com | www.borg.website.pl
    Nikon D90 | MB-D80 | N 16-85 | N 70-300 | N 35 | T 90 | SB-700 | 055XPROB

  7. #7

    Domyślnie

    Że olki maję fajne kolorki (zrymowało mi się ) wiadomo nie od dziś
    Nikona musisz sobie poustawiać a i tak będzie nieco chłodniej.
    Ostrość też lepsza na fotce z Olka.
    Obiektyw był lepsiejszy w Olku bo jego 14-42 (tu własnie użyte, dane pokazał PTLens) jest jednym z najlepszych tanich kitów do cyfrowych lustrzanek.
    Twoje 18-55 też nie jest złe ale ilość megapikseli a zwłaszcza ich upakowanie na matrycy Olka powoduje, ze dobre szkło ma tu co wydobyć.
    Nikon ma za to inne zalety

    PS
    E-510 był moja pierwszą lustrzanką cyfrową (choć nie pierwszym w ogóle cyfrowym aparatem) i bardzo dobrze go wspominam.
    Jeśli pozna się jego słabsze strony i nauczy się unikać skrajnych sytuacji Olkiem można robic świetne zdjęcia. Sam zrobiłem tą puszką (z tym kitem i z jeszcze lepszym 14-54) sporo fajnych fotek
    pozdrawiam, Wojtek

  8. #8

    Domyślnie

    Więc po kolei

    Zdjęcia z zewnątrz dałem, bo miałem tam w miarę podobny kadr. Niestety wśród zbiorów nie miałem _podobnych_ z wewnątrz. To raz
    Dwa - ok, zrobię testy porównawcze w takich samych warunkach.
    Trzy - D70s musi mieć dużo rzeczy na auto, bo zdjęcia często robione są przez moją żonę, która bynajmniej nie ma ochoty ani głowy do tego, żeby ustawiać wszystkie parametry. Nie - nie mam zamiaru przesiadać się na kompakta
    Cztery - z ISO i ziarnem fakt, jest rzeźnia - nie wiem co miał Oly, ale Nikon miał tutaj błąd w postaci czynnika ludzkiego - iso 1000.

    Bardziej chodziło mi o to, jak bardzo na zdjęcia może mieć wpływ 18-55 GII z UVką. Wiem, że to budżetowy kit, ale zastanawiam się, czy przez niego zdjęcia mogą być tak blade i niefajne.

    Pozdrawiam
    R.

  9. #9

    Domyślnie

    A jaką masz tą UV-kę?, te tanie to raczej przeszkadzają niż poprawiają
    a co do wpływu na jakość to najlepiej zrób zdjęcia z UV-ką i bez i porównaj
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  10. #10
    Rozmowny Awatar andrstac
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Przededworze/Chmielnik/Kielce
    Posty
    473

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zawierta Zobacz posta
    Więc po kolei

    Zdjęcia z zewnątrz dałem, bo miałem tam w miarę podobny kadr. Niestety wśród zbiorów nie miałem _podobnych_ z wewnątrz. To raz
    Dwa - ok, zrobię testy porównawcze w takich samych warunkach.
    Trzy - D70s musi mieć dużo rzeczy na auto, bo zdjęcia często robione są przez moją żonę, która bynajmniej nie ma ochoty ani głowy do tego, żeby ustawiać wszystkie parametry. Nie - nie mam zamiaru przesiadać się na kompakta
    Cztery - z ISO i ziarnem fakt, jest rzeźnia - nie wiem co miał Oly, ale Nikon miał tutaj błąd w postaci czynnika ludzkiego - iso 1000.

    Bardziej chodziło mi o to, jak bardzo na zdjęcia może mieć wpływ 18-55 GII z UVką. Wiem, że to budżetowy kit, ale zastanawiam się, czy przez niego zdjęcia mogą być tak blade i niefajne.

    Pozdrawiam
    R.

    Exif prawdę Ci powie:

    OLY:
    ExposureTime - 1/160 seconds
    FNumber - 7.10
    ExposureMode - Manual
    ISOSpeedRatings - 800
    Flash - Flash not fired, auto mode
    GainControl - High gain up
    Contrast - Hard
    Saturation - High
    Sharpness - Soft

    NIKON:
    ExposureTime - 1/250 seconds
    FNumber - 8.00
    ExposureMode - Auto
    Flash - Flash fired, auto mode, return light detected
    ISO Setting - 1000
    Image Quality - NORMAL
    GainControl - Low gain up
    Contrast - Soft
    Saturation - Normal
    Sharpness - Normal


    Wnioski:
    Kolega z Olympusem robił w manualu, więc raczej (przysłona-iso) wiedział co robi.
    Natomiast ty z racji robienia w auto uzyskałeś to co widać
    Cztery ostatnie parametry na liście też zrobiły swoje.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •