Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    Dabrowa Górnicza
    Posty
    225

    Domyślnie Filtr szary połówkowy co polecicie ?

    Dzień dobry, prosiłbym o polecenie jakiegoś fajnego filtra połówkowego szarego nie za miliony typu cokin - przeznaczenie foto krajobrazu wschody, zachody itp ,t.j. adapter, holder, filtr. Obiektyw 77mm. Ma być jako jedyny także nie wiem z jakim oznaczeniem ND najlepiej czy np. ND 0,6 ? , z jakim przejściem twardym, miękkim ? Czekam na propozycję i z góry dzięki bo nie mam pojęcia co wybrać .

  2. #2

    Domyślnie

    Od lat stosuję do tego celu filtry Hi-tech z mocowanie a'la Cokin - majątku nie kosztują, a jakościowo są całkiem ok.
    Wprawdzie z obiektywem 77mm jest kłopot - bo przy szerokim kącie - ja je zakładam na Nikkory 16-35/4.0, 24-120/4.0 i 80-200/3.8 - holder wchodzi w kadr, ale od 18mm jet już ok.
    Mam zestaw szarych połówek z miękkim przejściem, od 0,3 do 1,2 - najczęściej jednak używam 0,9.

    Gdybym miał wskazać jeden nakręcany filtr to byłaby to właśnie szara połówka 0,9.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli ma być tanio, to system Cokin P: filtr Cokin P121 połówkowy szary G2 NDx8 (odpowiednik 0.9, miękkie przejście) + uchwyt Cokin BPW-400A U (z jednym slotem) + adapter 77 mm. To jest taniocha, ale możesz być niezadowolony z efektów, filtry szare Cokin zwykle wprowadzają zafarb, z którym trzeba walczyć w postprodukcji. Dużo lepsze są filtry Lee, Nisi czy Hitech, ale też kosztują dużo więcej. W każdym razie szukaj 0.9 z miękkim przejściem.

  4. #4

    Domyślnie

    Osobiście nie widzę dzisiaj sensu stosowania filtrów kompensacyjnych. Bracketing i obróka załatwiają sprawę.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez black70 Zobacz posta
    Osobiście nie widzę dzisiaj sensu stosowania filtrów kompensacyjnych. Bracketing i obróka załatwiają sprawę.
    a jak ktoś robi tylko jpeg i chce mieć efekt od razu, bez łącznie obrazów (i nie raz jest niemożliwe)
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    a jak ktoś robi tylko jpeg i chce mieć efekt od razu, bez łącznie obrazów (i nie raz jest niemożliwe)
    W krajobrazie efekt od razu? W dodatku jpeg? No cóż. Nie można przecież tego ludziom zabronić Tylko jest to utrudnianie sobie życia i droga donikąd. Zresztą bracketing można zrobić w samym aparacie. Wyjdzie gotowy jpeg. Nie wiem, jaki jest tego efekt końcowy, bo nigdy z tego nie korzystałem.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  7. #7

    Domyślnie

    Ja wiem ?, jadę motocykle, wyjmuję aparat z sakwy i robię dla siebie pamiątkę, dlatego szary zawsze wożę, nawet bez uchwytu , do tego jednak karta i dwa aku, nie ma czasu na rawki,
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  8. #8

    Domyślnie

    Jak wracasz, to zajmujesz się rawkami LR pięknie wyrówna bracketing zrobiony nawet z ręki W JPEG nigdy nie robiłem. Zawsze RAW.
    Wyraziłem tylko swoją opinię na temat zasadności stosowanie filtrów szarych. Autor pytania niech sam wyciągnie wnioski.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  9. #9

    Domyślnie

    Ja filtrów połówkowych uzywam nadal, bo... lubię. I wolę przywieźć dobrze naświetlone zdjęcie niż potem nad nim siedzieć w programie.
    Robię też czasami HDRy - albo w aparacie, albo stosując bracketing ekspozycji i składając zwykle 3 zdjęcia w programie.
    Efekty są różne, ale w kilku przypadkach filtry jednak się przydają.
    jak fotografuję krajobraz z płynącą wodą to "gęsta" (1.2) szara połowka - zazwyczaj jeszcze w połączeniu z jakimś filtrem pełnym szarym - pozwala uzyskać efekt na wodzie bez przepaleń na niebie.
    O wschodzie słońca kontrasty naprawdę są duże i jednak te szare pół się przydaje.
    Ale rozumiem też inne - powiedzmy bardziej "komputerowo-progranowe" podejście.
    każdy wybiera to co lubi...
    Nikon FX i Olympus m4/3

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez black70 Zobacz posta
    Jak wracasz, to zajmujesz się rawkami LR pięknie wyrówna bracketing zrobiony nawet z ręki W JPEG nigdy nie robiłem. Zawsze RAW.
    Wyraziłem tylko swoją opinię na temat zasadności stosowanie filtrów szarych. Autor pytania niech sam wyciągnie wnioski.
    Oczywiście miałem na myśli połówkowe (sam siebie cytuję, bo nie można edytować)
    @August68 Co do pełnych szarych i np. rozmywania wody, to pełna zgoda.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

Podobne wątki

  1. Filtr szary połówkowy.
    By mirko33 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-03-2011, 20:05
  2. Filtr połówkowy szary
    By Valdek_Tychy in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-07-2010, 00:25
  3. Filtr szary połówkowy 50% czy 25% ?
    By amator_r in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-04-2009, 10:37
  4. filtr połówkowy-szary
    By nychu in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-10-2008, 14:25
  5. Filtr szary, neutralnie szary połówkowy?
    By Carax in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 11:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •