Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie obiektyw makro/portret, co wybrać ??

    Witam.
    Mam naprawde spory problem, nie wiem jak wydać kase
    Chciałbym połączyć w jednym obiektywie dwa zastosowania:
    -obiektyw makro
    -obiektyw portretowy

    W grę wchodzi stałka, ale jak by to byl zoom porównywalnej jakości, też nie pogardzę
    Oczywiście warunkiem jest stała jasność- od f/2.8 i jaśniej. Dobra jakość szkla oczywiscie musi iśc w parze, żadnych aberacji chromatycznych (to jest b. ważne dla mnie), dystorsji i oczywiście ostrość, przynajmniej zeby przypominała żyletke .

    Mam jeszcze pytanie, niestety nie jestem zbyt dobry ze spraw technicznych - co oznacza makro 1:1 ? Widziałem kilka obiektywów, które własnie posiadały tą ceche, ale ich odległość ostrzenia (przy maksymalnej ogniskowej bodajże 90mm) wynosiła 30 cm. To chyba nie jest rewelacyjny wynik ? Ale jak powiedziałem nie za bardzo znam się na makro, takze prosze o pomoc. W każdym razie dobrze by było żeby takim obiektywem makro objąć biedronkę w całym kadrze .

    Cena do 2000 zł

    Czekam na rady.

    Pozdrawiam
    Michał
    D300 + S 10-20 | T 17-50 2.8 | T 90 2.8 | S 70-200 2.8 | SB-800 | SB-600 | Cokin Hitech 0.6 1.2 |
    LowePro CompuTrekker AW
    http://submit.shutterstock.com/?ref=64681- zarabiaj na zdjęciach!

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NiseriN Zobacz posta
    -obiektyw makro
    -obiektyw portretowy

    W grę wchodzi stałka, ale jak by to byl zoom porównywalnej jakości, też nie pogardzę
    Oczywiście warunkiem jest stała jasność- od f/2.8 i jaśniej. Dobra jakość szkla oczywiscie musi iśc w parze, żadnych aberacji chromatycznych (to jest b. ważne dla mnie), dystorsji i oczywiście ostrość, przynajmniej zeby przypominała żyletke .
    www.era.pl ?

    Jakby jednak nie mieli, to też Tamrona polecam
    Ostatnio edytowane przez Wini ; 10-10-2006 o 01:01
    Wini
    Zakupy świąteczne dla 25 członków rodziny robię 24 Grudnia,na stacji benzynowej

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NiseriN Zobacz posta

    Chciałbym połączyć w jednym obiektywie dwa zastosowania:
    -obiektyw makro
    -obiektyw portretowy
    makro będą znacznie ostrzejsze już od pełnej dziury (zwykle ok2. a portretowe są o wiele jaśniejsze co stważa pewne możliwości. co kto lubi.

    Cytat Zamieszczone przez NiseriN Zobacz posta
    Mam jeszcze pytanie, niestety nie jestem zbyt dobry ze spraw technicznych - co oznacza makro 1:1 ? Widziałem kilka obiektywów, które własnie posiadały tą ceche, ale ich odległość ostrzenia (przy maksymalnej ogniskowej bodajże 90mm) wynosiła 30 cm. To chyba nie jest rewelacyjny wynik ? Ale jak powiedziałem nie za bardzo znam się na makro, takze prosze o pomoc. W każdym razie dobrze by było żeby takim obiektywem makro objąć biedronkę w całym kadrze .
    1:1 oznacza, że na klatkę 36x24 mm wejdzie fotografowany obszar o takim samym wymiarze. wspomniana odległość robocza 30 cm to bardzo dobry wynik, pozwala fotografować ruchliwe stworzenia oraz nie zasłąniać sobie światła. przy założeniu że biedronka ma 1cm potrzebujesz skali odwzorowania ok 3:1 ale to już inna bajka i typowe obiektywy makro (bez akcesoriów) nie pozwalają na to.


    Cytat Zamieszczone przez NiseriN Zobacz posta
    Cena do 2000 zł
    Czekam na rady.
    nikkor 105, ewentualnie nikkor 60 no i oczywiście wspomniany tamron 90

  5. #5

    Domyślnie

    A można gdzieś zobaczyć potret tamronem 90, na pełnej dziurze i ogniskowej 90mm ? Również jakiś przyklad macro owada, najlepiej takiego którego mozna ocenić wielkość (np. muchy).

    Chętnie zobaczyłbym jak wygląda ten obiektyw przepięty do jakiegoś Nikona.

    Dzięki za pomoc
    Pozdr.

    A nikkor 105 troche za drogi
    D300 + S 10-20 | T 17-50 2.8 | T 90 2.8 | S 70-200 2.8 | SB-800 | SB-600 | Cokin Hitech 0.6 1.2 |
    LowePro CompuTrekker AW
    http://submit.shutterstock.com/?ref=64681- zarabiaj na zdjęciach!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NiseriN Zobacz posta
    A można gdzieś zobaczyć potret tamronem 90, na pełnej dziurze i ogniskowej 90mm ? Również jakiś przyklad macro owada, najlepiej takiego którego mozna ocenić wielkość (np. muchy).
    Chętnie zobaczyłbym jak wygląda ten obiektyw przepięty do jakiegoś Nikona.
    proponuję przeszukac np PBase, coś pewnie się znajdzie

    nie wiem czy dobrze rozumiem o co Ci chodzi: interesuje Cię jaką część kadru zajmie np 1centymetrowa mucha?

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, po prostu chciałem zobaczyć możliwości makro tego obiektywu, ale tak myśle ze i tak dokupie do tego Raynoxa 250 albo Raynox MSN-202.... właśnie, którego ?

    Mimo wszystko dalej zastanawiam się czy bedzie to obiektyw wystarczający do portretu, czy przy 90mm i f2.8, da się uzyskac zadowaląco małą GO...
    D300 + S 10-20 | T 17-50 2.8 | T 90 2.8 | S 70-200 2.8 | SB-800 | SB-600 | Cokin Hitech 0.6 1.2 |
    LowePro CompuTrekker AW
    http://submit.shutterstock.com/?ref=64681- zarabiaj na zdjęciach!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NiseriN Zobacz posta
    Mimo wszystko dalej zastanawiam się czy bedzie to obiektyw wystarczający do portretu, czy przy 90mm i f2.8, da się uzyskac zadowaląco małą GO...
    Nawet za mala... Przy f.4, ostrosc ustawiona na oczy, daje daje czesto koniec nosa nieostry...
    Tutaj i tutaj wlasnie dzisiaj wrzucilem kilka kadrow -- wszystkie z Tamrona 90mm (ze starej i nowej wersji tego obiektywu).
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Nawet za mala... Przy f.4, ostrosc ustawiona na oczy, daje daje czesto koniec nosa nieostry...
    Tutaj i tutaj wlasnie dzisiaj wrzucilem kilka kadrow -- wszystkie z Tamrona 90mm (ze starej i nowej wersji tego obiektywu).
    Stig , poddajesz jakiejs obrobce fotki portretowe z Tamron'a ?
    Wydaje mi sie , ze beda zbyt ostre i widac bedzie zbyt dokladnie wszystkie szczegoly.
    Powiedz co robisz z fotkami , zeby sa takie fajne - mam na mysli obrobke samego RAW'a
    Nie obsluguje PS wogole , moj brat jest grafikiem i zawsze jemu dawalem cos do zrobienia w PS ale wyjechal jak wielu Polakow do UK.
    Ostatnio edytowane przez pdzran ; 10-10-2006 o 20:16

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NiseriN Zobacz posta
    Tak, po prostu chciałem zobaczyć możliwości makro tego obiektywu, ale tak myśle ze i tak dokupie do tego Raynoxa 250 albo Raynox MSN-202.... właśnie, którego ?

    Mimo wszystko dalej zastanawiam się czy bedzie to obiektyw wystarczający do portretu, czy przy 90mm i f2.8, da się uzyskac zadowaląco małą GO...
    W swojej skromnej i amatorskiej galeryjce mam fotki macro samym Tamronem.
    Mam takze Raynox'a ale zbyt blisko trzeba podejsc do obiektu by zrobic fotke.
    Slimaka , statyczna biedronke zrobisz ale do motyla czy wazki itp. trudno bedzie podejsc.
    Nadaje sie natomiast dobrze do focenia martwych przedmiotow - kiedys wystawiane byly do oceny na Forum.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •