Close

Strona 21 z 21 PierwszyPierwszy ... 11192021
Pokaż wyniki od 201 do 205 z 205

Wątek: Adobe RGB/sRGB

  1. #201
    Oszczędny w słowach Awatar Rajek
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Pruszków/Łódź/Warszawa
    Posty
    82

    Post

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    Mini, wybrać aRGB, obrabiać w aRGB, konwertować do sRGB dla labu
    Witam, wątek jest jednym z ciekawszych jakie ostatnio czytałem na forum. Wracając do kwestii konwersji, dwa pytania:

    1. jak należy przeprowadzić konwersję do sRGB w NC4 (4.2.0)?

    2. w tym przypadku czy jest jakaś różnica pomiędzy zapisaniem plików w TIFFach czy JPGach?
    D70s + N50 1.8.

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rajek Zobacz posta
    Witam, wątek jest jednym z ciekawszych jakie ostatnio czytałem na forum. Wracając do kwestii konwersji, dwa pytania:

    1. jak należy przeprowadzić konwersję do sRGB w NC4 (4.2.0)?

    2. w tym przypadku czy jest jakaś różnica pomiędzy zapisaniem plików w TIFFach czy JPGach?
    Ad 1
    Nie wiew jak w NC4, w Capture NX: menu Adjust -> Color Profile ..., a tam Convert to Profile, Intent: Perceptual (polecany)

    Ad 2
    Profil ICC może być w środku zarówno TIFF-a jak i JPG-a. Zauważ w przypadku sRGB dodanie profilu ICC, czy też nie dodanie nic nie zmienia z punktu widzenia przeglądarki internetowych, bo te i tak ignorują profil ICC, poza chlubnym wyjątkiem Firefox 3 (http://mozillalinks.org/wp/2007/08/c...to-firefox-3/). Uwaga: 3-ka to jeszcze alfa. Większość przeglądarek po prostu zakłada, że wszystko jest w sRGB.

    Z minilabami mam za małe doświadczenie, aby wyrobić sobie zdanie.

    Wracając do dyskusji o wyższości świąt Wielkiej Nocy (aRGB) nad świętami Bożego Narodzenia (sRGB).
    Dziękuję P. T. Forumowiczom za namiar na artykuł http://www.luminous-landscape.com/tu...hoto-rgb.shtml
    B. ciekawy tylko obrazki niezbyt czytelne. Sam spróbowałem zobaczyć zależności:



    Istotnie aRGB tonie w przestrzeni D40 (przynajmniej tej zdefiniowanej przez Phase One), poza kikutkiem zieleni.
    Zatem jeśli już bawić w szersze niż widoczne na monitorze gamut-y to tylko ProPhoto.

    Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę, D40 oferuje tryby:

    Ia. Odwzorowanie z "negatywu" do sRGB -- żywe kolory, ale bez ryzyka produkcji czerwonych twarzy

    II. negatyw -> aRGB powinno się obrobić na kompie i pamiętać żeby w ostatnim kroku do sRGB (Nikon informuje o tym, że nazwa pliku zaczyna się od podkreślenia), bo inaczej zdjęcia będą wyblakłe (chyba, że to improwizacja lub świadome założenie artystyczne jak napisano powyżej).

    IIIa. negatyw -> sRGB żywe zielenie i czerwienie z ryzykiem czerwonych gąb. P. Odell twierdzi, że kolorystyka IIIa przypomina film Fujichrome Velvia.

    Decyzja o wyborze trybu tak naprawdę jest ważna tylko w przypadku JPG, bo trudno ją cofnąć. Prawdziwy gamut NEF-a to słodka tajemnica Nikon Corp.

    Droższe puszki niż D40 podobno umożliwiają robienie w IIIa w przestrzeni aRGB. Osobiście strzelam NEF+JPG (II)-- ręka niezbyt pewna, a możliwość uratowania skopanej ekspozycji z NEF zbyt kusząca, aby oszczędzać miejsce na dysku.

    Kilka pytanek do ekspertów:

    1. ExifTool pokazuje , że w sekcji standardowej EXIF-a ColorSpace jest ustawiony na Uncalibrated, a dopiero w sekcji "Maker" pojawia się aRGB. Czy to dobrze? Niezbyt mam ochotę czytać standard EXIF-a...

    2. Nowiutki Nikon Transfer umożliwia dodanie profilu ICC do każdego zdjęcia ("Embed ICC color"). Co to właściwie robi?

    3. Co włąściwie oznacza "a" w Ia i IIIa?
    D40 · D90 · 35 f/1.8 · Samyang 8 · S10-20 · 18-105 · 18-55 · 55-200 VR · SB-400 · SB-600 · Naneu Pro K3L & Sierra ·

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcin K Zobacz posta
    Co włąściwie oznacza "a" w Ia i IIIa?
    No właśnie ja bym się chciał zapytać o to samo, czym w Nikonach różni się przestrzeń barwna Ia (sRGB) od IIIa (sRGB). Chodzi mi przede wszystkim o różnice jaką widać w praktyce, choć za tą widoczną z teoretycznego punktu widzenia również będę bardzo wdzięczny
    Pozdrawiam,

    Edit:
    Ok, już wiem, umiejętność czytania czasami się przydaje
    Ostatnio edytowane przez Bonthyc ; 01-11-2007 o 16:43

  4. #204

    Domyślnie

    Witam

    Postanowiłem odświeżyć temat profilowy. W nowej wersji CNX-a 2.3.0 (a być może i w poprzednich) w ustawieniach dotyczących przypisywania profilu (Adjust-Color Profile-Apply Profile) lub jego konwersji (Adjust-Color Profile-Convert to Profile) mamy do wyboru dla przestrzeni sRGB i aRGB dodatkowe ich rodzaje m.in. :

    1. Nikon sRGB 4.0.0.3002
    2. sRGB IEC61966-2.1
    3. Adobe RGB 1998
    4. Nikon Adobe RGB 4.0.0.3001

    W "puszcze" D5000 mam tylko dwie : sRGB i Adobe RGB. Jak ustawiać to w CNX-ie ? Czy "puszkowemu" aRGB odpowiada 3 czy 4 w CNX-ie ? To samo z sRGB - 1 czy 2 ? Jaki ma to wpływ na jakość konwersji ?

    Pozdrawiam

  5. #205

    Domyślnie

    Mam problem z podglądem przy wołaniu rawów w Camera Raw, mianowicie nie mam podglądu jak zdjęcie będzie wyglądało na przestrzeni np Adobe RGB przed otwarciem w PSie. Wybierając Adobe RGB zmienia się histogram ale zdjęcie wygląda dokładnie tak samo. Wcześniej działało Ok ale coś mnie kopło i zacząłem przełączać profile w panelu sterowania. Obecnie mam ustawione:
    -w zarządzaniu kolorami wszystko na domyślne oraz niezaznaczone "użyj moich ustawień dla tego urządzenia"
    -w PS sRGB IEC61966-2.1
    Co jeszcze trzeba zmienić, pomóżcie.
    A6K + SELP18105G + SEL35F18 + 2/58 M42

Strona 21 z 21 PierwszyPierwszy ... 11192021

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •