Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Statyw SLIK pro 330 DX

    Na początku witam wszystkich forumowiczów.

    Mój mini test ma na celu przybliżyć osobom chcącym zakupić statyw, jakie wady i zalety ma opisany SLIK model pro 330 dx z głowicą SH-705E.
    Parametry techniczne sobie daruje, bo te można znaleźć na stronie producenta. Postaram się skupić na subiektywnych odczuciach jakie się w mnie zrodziły po zakupie tego statywu. Statyw dostajemy zafoliowany, opakowany w kartonowe pudło, do tego jest również instrukcja.

    Szukając statywu kierowałem się kilkoma wytycznymi. Statyw miał być kompromisem ceny i jakości oraz kilku funkcjonalności na których mi zależało. Oczywiście można kupić Manfrotto, za powiedzmy 700-1000 złotych i twierdzić, że się ma sprzęt na całe życie. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że opisuję tutaj statyw za cenę poniżej 300 złotych.

    Po wyjęciu z pudła, statyw robi dobre wrażenie. Cały czarny, wygląda solidnie, lecz nie jest bardzo ciężki co można traktować jako wadę lub zaletę. Precyzja wykonania wg mnie bardzo dobra, nie jest to szwajcarski zegarek, ale wszystko jest ładnie odlane i wykończone.

    Do statywu można dokręcić inną głowicę, gdyż producent daje możliwość odkręcenia tej którą SLIK daje w standardzie.

    Nogi statywu można blokować pod trzema katami, co dla mnie jest dużą zaletą, gdyż potrzebowałem statyw który będzie posiadał niewielką wysokość minimalną. Ciekawym rozwiązaniem jest rozkręcana kolumna centralna dzięki czemu możemy ją skrócić o połowę, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć wysokość. Kolumnę można również zamontować odwrotnie tak by aparat "wisiał" pomiędzy nogami statywu.

    Głowica 3D działa dość płynnie, choć mogłaby płynniej (może sie dotrze). Pewną niedogodnością dla mnie są pokrętła głowicy ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni. Owa niedogodność polega na tym, że by złożyć i schować statyw do futerału należy jedno z nich wykręcić. Tu SLIK idzie z pomocą i oferuje ciekawy patent, otóż wykręcone pokrętło możemy wkręcić w to które pozostało, a następnie złożyć statyw. Wg mnie można było zastosować tam krótszy rodzaj pokrętła co zaoszczędziłoby wykręcania.

    Kolejnym z minusów który może przeszkadzać to brak dodatkowej blokady płytki w głowicy. Jest ona blokowana tylko standardowym uchwytem (wykonanym z plastiku) i nie jest dodatkowo zabezpieczona. Nie ryzykowałbym więc noszenia aparatu na statywie, pomimo, ze wszystko wygląda solidnie.

    Co do stabilności statyw jest wystarczająco stabilny dla D80 i obiektywów powiedzmy do stu paru mm, później zależnie od warunków. Dodatkowo stabilność dla niskich wysokości można poprawić środkową kolumną (przy szerokim rozłożeniu nóg) opierając ją o podłoże.

    Każda z nóg jest zaopatrzona w gąbkę co jest przydatne szczególnie zima.

    Podsumowując: Jest to wg mnie bardzo dobre rozwiązanie dla osób które nie potrzebują bardzo profesjonalnego statywu oraz nie mają parcia by posiadać naklejkę z napisem Manfrotto. Statyw nie jest bardzo ciężki co na pewno negatywnie odbija sie na stabilności (w niesprzyjających warunkach), ale gdy nosimy statyw cały dzień na plecach w górach, to niska waga bez wątpienia jest zaleta. Dodatkowo jego uniwersalność; wystarczająca wysokość do większości zastosowań oraz przydatne funkcje (odwracanie głowicy i szeroki kat nóg) są nieocenione w przypadku marko lub zdjęć przy stole lub namiocie bezcieniowym.

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar kleszcz5
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    143

    Domyślnie

    Też dzisiaj go oglądałem w MM za 349 bodajże . Rzeczywiście całkiem dobre wrażenie robi choć mi z kolei wydał się dosyć ciężki.
    D800|D700|Z16 2.8|N20 2.8|N50 1.4|T28-75 2.8|N70-300vr|SB900|Cokin

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem jak ten model ale ten co posiadam ma pewną wadę. Posiadam model 300dx + standardowa głowica 3d. Płytka w głowicy pokryta jest korkiem. Wszystko ładnie pięknie dopóki płytka nie zmoknie wówczas aparat zachowuje się jakby nie był do niej przykręcony
    Czymtasem... pozdrawiam bombelkowo

  4. #4

    Domyślnie

    Rozważam ten statyw oraz VELBON SHERPA 600 R

    W ostatnim (czy przedostatnim) CHIP FOTO DIGTAL VIDEO jest duży test statywów, warto imo przeczytać przed zakupem.
    D80+18-105 VR | Nissin Di 622 | Velbon 600R | Akcesoria (Hoya, Hama, Lowepro)
    www.fotoryzacja.pl
    TOTAL BEGINNER

  5. #5

    Domyślnie

    Witam Wszystkich
    Zwracam się z prośbą o pomoc w kupnie dobrej głowicy do statywu slik pro 330dx o którym powyższy post jest dedykowany. NIe mam doświadczenia w tej materii ale myślę głowica ta powinna dla mnie być bardzo funkcjonalna tzn. jednym ruchem dźwigni chciałbym poruszać w kilku płaszczyznach do tego z pewnością powinna być bezpieczna kiedy będzę przenosił aparat wraz ze statywem.

    Dedykowana głowica jest dla mnie bardzo nieporęczna z uwagi na regulację ustawienia dwoma pokrętłami - dla mnie za dużo czasu to zajmuje ale może się mylę i tak musi być bardziej poprawnie.

    Proszę o wskazówki jaką głowicę nabyć.
    Pozdrawiam Sławek
    Nikon D50

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    czy ktoś używa w/w statywu do krajobrazów ? Jak wygląda jego wytrzymałość, lwia część zdjęć, które wykonuje pochodzi z wycieczek po górach. Czy SLIK będzie dobrym wyborem do zestawu z D5100 ?

  7. #7

    Domyślnie

    moim zdaniem tak, śmigam na nim dwa miesiące i przyznam że nadaję się

  8. #8

    Domyślnie

    Ja go męczę już kilka ładnych lat, swoje przeżył. Woda słona, błoto i piaski - szmatka z WD40 i jak nowy (prawie )
    Jest trochę ciężki, ale za to stabilny.
    :::WEB:::BLOG:::ANALOG:::INSTA:::
    YouTube::: FB:::Strony przyjazne mobilnym!

  9. #9

    Domyślnie

    To teraz trzeba będzie znaleźć coś używanego w przyzwoitym stanie i potestowac

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Al Koholik Zobacz posta
    Nie wiem jak ten model ale ten co posiadam ma pewną wadę. ...Płytka w głowicy pokryta jest korkiem.
    Wszystkie płytki jakie miałem do kilku swoich głowic były pokryte korkiem. Używałem Manfrotto (i nie tylko). Owszem, w niektórych głowicach przeszli na gumę, ale ja mam korkowe pokrycie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •