Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Parę pytań o 6x6

    Witam!

    Mam od jakiegoś czasu średnioformatowy Start 66 i chciałbym zrobić nim kilka filmów dla zabawy i zobaczenia "jak to działa". Filmy chciałbym wywołać i zeskanować do dalszej obróbki.

    1. Jaki film polecacie (kolorowy) chodzi mi o jak największą tolerancję, nie za drogi na początek. Lepszy E6 czy c41?
    2. Ile może kosztować wywołanie i zeskanowanie 1 filmu (czyli 12 klatek?) w jak najlepszej rozdzielczości aby można to było potem obrobić? Może ktoś poleci kogoś kto się tym zajmuje.

    Chodzi mi o porobienie zdjęć czysto edukacyjne, bez zbyt dużych kosztów - chcę poznać średni format chociaż pobieżnie.

  2. #2

    Domyślnie

    E6 to slajdy, które mają ~0 tolerancji. /tak naprawdę więcej, ale bez dobrego światłomierza nie podchodź/

    kup rolkę Kodaka Portry np. 160VC i powinieneś być zadowolony. dla optymalnych wyników najlepiej postawić Starta na statywie i domknąć minimum do 8, najlepiej 11-16, wtedy jest konkretnie ostry.

    skanowanie średniego formatu to druga para kaloszy, licz się z kosztami rzędu 50pln wołanie+skan. choć jak poszukasz to znajdziesz może trochę taniej. średni tanio wychodzi tylko przy bw robionym w domowej ciemni.

    w zasadzie stosowanie średniego, po to aby obrobić skany i wrzucić na net nie ma zbytnio sensu.

  3. #3

    Domyślnie

    Czemu nie ma sensu? Jakość będzie słaba?

    Dzięki za odp.

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Net to 800 pikseli (w uproszczeniu) . Zaleta średniego formatu wyłazi w dużych powiększeniach. Kupno 6x6 by robić miniaturki jest mało sensowne. I wychodzi drogo.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Przeczytałem, że ze średnioformatowych filmów można uzyskać szeroką rozpiętość tonalną, małe ziarno, świetną jakość obrazu a po obróbce pewnie jeszcze więcej. Kontakt z foto analogową miałem bardzo krótki więc niewiele wiem ;/ Zasugerowała mnie podobno super jakość takiego skanu np na aukcji jak podaje sprzedawca 4900x7300 pixeli więc to przebija Nikona D3 .

    Chciałbym się m.in dowiedzieć czy uzyskam naprawdę jakość zbliżoną do D3? (chociaż tutaj chyba ogranicza mnie optyka Startu)

    Sorry ale nie mam o tym dużego pojęcia...

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chcesz tylko skanować to lepiej mały obrazek. Kup jakiś używany korpus analogowy Nikona do tego 50/1.8 oraz fajny filmik np. Ilford XP2 (B&W do c-41 - wywołają w prawie każdym labie). Wywołanie + skanowanie całego filmu 135 w Rossmanie wychodzi chyba 20zł, więc wychodzi to całkiem ekonomicznie.
    D200, F80, FM2n, N6000, F801, 24/2.8, 35/1.8, 50/1.8, 85/1.8G, 50/1.8AI
    Mamiya 6, 50/4, 75/3.5, 150/4.5

  7. #7

    Domyślnie

    zrób parę rolek, a będziesz wiedział, majątku nie stracisz. jeśli nic nie spaprasz, to będziesz zadowolony.

  8. #8

    Domyślnie

    Fakt lepiej zacznij od 135, średni format to zupełnie inna bajka, ale trochę doświadczenia na tym nałapiesz. Ja bym ci osobiście radził robić na BW i postawić sobie małą "ciemnie" w domu, trochę jest z tym pracy ale za to czujesz prawdziwy zapach fotografii, jak nie jesteś pewien to właśnie kup kila rolek na c41 i powywołuj w labach.
    DieHard | Canon 5 | Leica

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BobbyX Zobacz posta
    Chciałbym się m.in dowiedzieć czy uzyskam naprawdę jakość zbliżoną do D3? (chociaż tutaj chyba ogranicza mnie optyka Startu).
    Tak, uzyskasz taką jakość - a nawet lepszą - (chociaż Start 66 optyką nie grzeszy wśród MF) jeśli poprawnie naświetlisz slajd (bądź negatyw) i zeskanujesz na dobrym skanerze .

    Inna sprawa, że uczyć się lepiej chyba na małym obrazku a dopiero potem ruszać średni format (masz 3 razy więcej klatek na popełnianie błędów )

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •