Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie D2X - balans bieli

    Koledzy,

    Czy ktoś z praktyków D2X'a ma jakiś patent na sensowne ustawienia dot. balansu bieli?
    AWB - to dramat. Niepowtarzalny, nietrafiony - generalnie - nie.

    Natomiast ustawianie konkretnych predefiniowanych wartości również daje efekty "takie sobie".
    Co to znaczy? Ano - są powtarzalne. I to jakby plus. Natomiast ustawiając - powiedzmy - wb na "flash" - błyskając lampą dostaję sporo zbyt ciepłe kolory. O ile w NEF ujdzie (bo można serię poprawić), o tyle w jpg to już jakby dramat.

    Czy zatem ma ktoś jakiś patent na okiełznanie WB w D2X tak, żeby można było w jpg pstryknąć czasem i żeby to miało ręce i nogi?
    Potrzebuję tego w celach szybko-drukarskich.
    Przywyknąłem do dzielenia się zdjęciami bezpośrednio po ich wykonaniu (mowa oczywiście o zdjęciach do tego się nadających) - a uznaję wyłącznie wydruki.

    Z góry mocno dziękuję za wsparcie - bo mnie się już pomysły skończyły.

    PS.
    mibartek podesłał mi hint, żeby ustawiać PRE na byleczym. I że się sprawdza takie czarowanie na D2H.
    Niestety - na D2X się nie sprawdza.

    PS2.
    Błagam - niech jedyną radą nie będzie szara karta....
    btw. - czy w d2x można zapamiętać więcej niż jedno ustawienie wb na pre w jakimś banku?
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  2. #2

    Domyślnie

    WB w d2x jest faktycznie nie przewidziany. Na początku byłem z niego bardzo niezadowolony, teraz przyzwyczaiłem się i jadę na automacie, możesz podkręcić Hue aby ocieplić kolory. Mój D2h bardzo dąży aby wszelakie szarości były neutralne lecz niekiedy te szarości nie są szarościami i wtedy jest kupa. Ogólnie na lampie jadę na automacie bo na WB do błysku wszystko jest potwornie zimne, i na dodatek wyświetlacz w moim egzemplarzu pokazuje wszystko w zimo więc zupełnie nie wiem jakie jest zdjęcie. Możesz pomieszać kompensacją tonów i wgrać jakąś krzywą (znajdziesz je w necie) daję to nawet niezłe efekty pod względem kolorów i kontrastu. Osobiście przyzwyczaiłem się do kolorów i zwłaszcza kontrastu z D1 więc ustawiłem D2 tak aby się zbliżyć do niej.

    acha wb pre masz bodajże 5 banków. Kiedyś się bawiłem ale przestałem poddałem się WB auto wygrał.
    Ostatnio edytowane przez foveon ; 20-06-2009 o 10:14
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez messer Zobacz posta
    PS.
    mibartek podesłał mi hint, żeby ustawiać PRE na byleczym. I że się sprawdza takie czarowanie na D2H.
    Niestety - na D2X się nie sprawdza.
    mozesz cos wiecej o tym powiedziec?

    Cytat Zamieszczone przez foveon Zobacz posta
    wgrać jakąś krzywą (znajdziesz je w necie) daję to nawet niezłe efekty pod względem kolorów i kontrastu.
    moza prosic o jakis jeden link? Chetnie pobawie sie tymi krzywymi

  4. #4
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  5. #5

    Domyślnie

    D2X ma 5 banków PRE, przełączanych z wciśniętym WB na PRE przednim kółkiem.

    Jeśli chodzi o poprawę sytuacji z AWB, to mz. niedokładności pomiaru są głównie w osi zieleń-karmazyn, można to kompensować wprowadzając korektę Hue na -3, -6, lub -9
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 20-06-2009 o 11:05 Powód: lit.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odzew z Waszej strony.
    Do tej pory rzeczywiście zignorowałem ustawienia hue, jako potencjalnie nieistotne. Ale sprawdzę to napewno.

    @Slon - mibartek dostał tego hinta od (AFAIR) Pawla Pawlaka. Chodzilo o to, ze ustawiasz WB PRE na niekoniecznie bialy/szary obszar, a czujniki d2h prawdopodobnie sensownie sobie z tym radza. Nie wiem na jakiej zasadzie dokladnie - byc moze trzebaby dopytac autorow tego hinta Niestety w D2X to zupelnie sie nie sprawdza. Z tego by wynikalo, ze automatyka WB w d2h i d2x sie rozni.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez foveon Zobacz posta
    Ogólnie na lampie jadę na automacie bo na WB do błysku wszystko jest potwornie zimne,
    Tak jak pisałem właśnie - ustawienie predefiniowanego ustawienia "flash" i pstrykanie z lampa wcale nie daje mi poprawnego WB.
    Niestety automat zachowuje sie jeszcze gorzej - bo na kazdym zdjeciu wb ustawione jest _inaczej_, co w postprocesingu upierdliwie jest skorygowac.
    Juz wole ustawic predefiniowany "flash", dostac niepoprawny wb, ale przynajmniej tak samo niepoprawny na kazdym kadrze.
    Co jednak w przypadku jpg i tak nie jest rozwiazaniem idealnym. Byc moze zabawa w sugerowane przez Was hue cos poprawi.

    Cytat Zamieszczone przez foveon Zobacz posta
    i na dodatek wyświetlacz w moim egzemplarzu pokazuje wszystko w zimo więc zupełnie nie wiem jakie jest zdjęcie.
    Ty piszesz o D2H z tego co widze.
    On ma inny wyswietlacz niz D2X. Gorszy.
    Co nie zmienia faktu, ze ocena kolorystyki i kontrastu na lcd d2x'a jest - piszac delikatnie - przyblizona.

    Tak sobie mysle (i tak, sie powtarzam) - d2x z matryca d300/d90 i ichniejszym lcd. W DX juz wiecej by nie trzeba bylo.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Sorry chodziło mi o D2x a nie D2h. Tak jak już pisałem D2x dąży do balansu bieli idealnej co nie raz wypada tragicznie np w czerwonym pokoju z fleszem. Jeżeli zadziała czujnik na pryzmacie to będzie wszystko za niebieskie jeżeli przez obiektyw to ok. Kiedyś myślałem że zdjęcia są okropne do puki nie popatrzyłem się na składniowe barw neutralnych. Wszystkie RGB były prawie na tym samym poziomie, niestety reszta kolorów bywa lekko dziwna. Szczerze D200 radziło sobie lepiej.
    Po za tym jak oddajesz foty do druku to i tak szlag trafi twój balans bieli bo drukarz wie swoje (pracuje na Prepress w drukarni i wiem coś o tym )
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  9. #9

    Domyślnie

    Akurat tam, gdzie zależy mi od razu na poprawnym wb w jpg -- drukuję zdjęcia sam
    Zdjęcia, które oddaję do druku w labie -- najczęściej robię w nef i poddaję postprocessingowi, gdzie niepoprawne wb (byle powtarzalne!) aż tak nie boli.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez foveon Zobacz posta
    Sorry chodziło mi o D2x a nie D2h. Tak jak już pisałem D2x dąży do balansu bieli idealnej co nie raz wypada tragicznie np w czerwonym pokoju z fleszem. Jeżeli zadziała czujnik na pryzmacie to będzie wszystko za niebieskie jeżeli przez obiektyw to ok. Kiedyś myślałem że zdjęcia są okropne do puki nie popatrzyłem się na składniowe barw neutralnych. Wszystkie RGB były prawie na tym samym poziomie, niestety reszta kolorów bywa lekko dziwna. Szczerze D200 radziło sobie lepiej.
    Po za tym jak oddajesz foty do druku to i tak szlag trafi twój balans bieli bo drukarz wie swoje (pracuje na Prepress w drukarni i wiem coś o tym )
    Ustawienie naprawdę idealnego balansu bieli leży poza możliwościami aparatów cyfrowych. Przy sztucznym/zanieczyszczonym świetle nawet jeśli poprawnie ustawi się WB na neutralną szarość, to piki widmowe mogą rozpieprzyć kolorystykę zdjęcia. D200 ma prawo sobie radzić lepiej, bo jest nowocześniejsze, są tam bardziej cwane algorytmy korekcyjne itd.

    Druk to inny temat - z jednej strony są kiepskie maszyny, lub po prostu nie trzymające standardów drukarnie, gdzie o normach nikt nie ma pojęcia, na widok spektrodensytometru refleksyjnego wszyscy uciekają z krzykiem i drukarze drukujący na instynkt.

    Z drugiej strony są prepressowcy nie mający pojęcia o offsecie, którym wydaje się, że jest tylko jeden CMYK.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •