Close

Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 160
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 35mm czy 50mm ?

    Posiadam d90 i chcialbym kupić stałkę z myślą głownie o portretach, choć również do uniwersalnego wykorzystania.
    Co będzie lepszy wyborem na początek ?

    - Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8 G ?
    - Nikkor AF 50 mm f/1.8 D ?

    D90 zrobiłem do tej pory około 1000 zdjęć. Na obiektywie 18-105 dość często używałem ogniskowych między 50 mm - 90 mm. Czy to przemawia bardziej za kupnem 50 ?

  2. #2

    Domyślnie

    To portrety czy uniwersalne zastosowanie? Jak uniwersalne to raczej 35mm, jak portrety to bardziej 50mm a najlepiej 85mm, ale wtedy odpada całkowicie uniwersalne zastosowanie. A skoro zauważyłeś jakich ogniskowych najczęściej używasz to w czym problem? Chociaż 1000 zdjęć to jeszcze nie jest do końca dobry wyznacznik

  3. #3

    Domyślnie

    właśnie, trzeba troszeczkę więcej zdjęć porobić, a może nie koniecznie więcej po prostu, ale na pewno starać się robić zdjęcia przy najrozmaitszych okazjach w różnych sytuacjach (w takich jakich zamierzasz korzystać z lustrzanki)...

    mam 50 1.8 od 3 lat i po roku robienia zdjęć stwierdziłem że często brakuje mi tej odrobinki szerokości na DXie, w dodatku żadko używam przysłony 1.8, żeby być pewnym jakości to schodzę na 2.8. na szkło nie narzekam bo i tak jest o niebo lepsze od kitowych ale zamierzam sobie kupić właśnie 35mm 1.8 niedługo...
    Poza tym jeśli stwierdzisz że 50mm będzie dla Ciebie lepsze to kup 1.4 - jest bardziej zbliżona cenowo do "35" a szkło jest po prostu.. klasa!

    PS> żeby nie było na 35mm 1.8 (ale nie tym pod DXa) robiłem zdjęcia i bardzo mi się podobało, jednak każdy może mieć inne potrzeby...
    D300s, D800, N80-200 f/2.8, N50 f/1.8; T17-55 f/2.8, SB900, Samyang 24 T1.5, Samyang 85 T1.5
    | tobiks flickR

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez damian81pl Zobacz posta
    ...D90 zrobiłem do tej pory około 1000 zdjęć. Na obiektywie 18-105 dość często używałem ogniskowych między 50 mm - 90 mm. Czy to przemawia bardziej za kupnem 50 ?
    Nie. Jak uwaznie przejrzysz rozklad ilosci zdjec w funkcji ogniskowej to pewnie zauwazysz ze im blizej konca zakresu tym wiecej fotek. Na twoim miejscu wzialbym 35mm. Nieporownywalnie bardziej uniwersalne szkielko. A poza tym stalki to sam stres. Albo za wasko, albo za szeroko. I "czy warto zapiac inne szklo na tego pstryka czy nie?" to klasyczny dylemat. Ale cos za cos. Jakosc niezrownana. I powiem szczerze ze rzadko zdarz mi sie schodzic ponizej f2.8 a przewaznie chodze na 4-5.6 a na szerokim kacie okolo f8.
    D40 + SY8/3.5FE + S10-20/4-5.6 + N35/1.8 + S50/1.4 + N55-200 + Tair300/4.5 + SB-600
    Yashica 108MP + Y35-70 + Y75-200 + YCS-220
    http://picasaweb.google.com/mt.mostowski

  5. #5

    Domyślnie

    Subiektywnie się wypowiem. Na D90 lepiej się sprawdzi 35mm i kąt widzenia, który jest odpowiednikiem tzw stadardu. 50mm mz do zastosowań ogólnych(?) jest za wąskie w przypadku dx.

    Możesz też dołączyć do jakiejś grupy( z Twojego regionu) z tego forum. Zakładajac, że znajdą się posiadacze takich ogniskowych, będziesz mogł samemu sprawdzić, co jest lepsze dla Ciebie

    .
    Ostatnio edytowane przez Nikuś ; 10-06-2009 o 23:18
    . . . - - - . . .

    Bla, bla, bla

  6. #6

    Domyślnie

    właśnie zamieniłem 50mm na 35mm przy D90
    jest lepiej, "więcej widzę"
    jedynie boli mnie mydło przy 1.8 na 35 mm
    przy byłej 50 było oooostro
    no ale kącik dużo daje, szybko szkiełka nie zdejmę

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malyr Zobacz posta
    właśnie zamieniłem 50mm na 35mm przy D90
    jest lepiej, "więcej widzę"
    jedynie boli mnie mydło przy 1.8 na 35 mm...
    To chyba jakas sztuka lewa. Bo co jak co, ale najwieksza zaleta tego szkla jest ostrosc od pelnej dziury (ostra ostrosc ).
    D40 + SY8/3.5FE + S10-20/4-5.6 + N35/1.8 + S50/1.4 + N55-200 + Tair300/4.5 + SB-600
    Yashica 108MP + Y35-70 + Y75-200 + YCS-220
    http://picasaweb.google.com/mt.mostowski

  8. #8

    Domyślnie

    eeetam - zależy kto co lubi. Ja tam smigam sobie cały czas z zapiętą 50G i super mi się podoba. Fakt, czasami chciałoby się szerzej. Ale jak wiem co mam zapięte to sobie szukam kadrów i temacików specjalnie pod szklarnię
    Aczkolwiek jeśli miałbym Ci polecać coś do baaardzo ogólnych zastosowań to chyba będzie to 35mm.
    Ja tam portrecista jestem - więc u mnie im wężej tym fajniej

  9. #9

    Domyślnie

    35mm to chyba super do focenia na co dzień, 50mm to jak pisano na forum takie trochę do niczego w przypadku DX, w pomieszczeniu za wąski, do portretu, zwłaszcza na zewnątrz za szeroki - co nie zmienia faktu, że to mój ulubiony obiektyw. Jak go kupowałem to kosztował 360 zł (nowy) i nie było 35 mm - dziś to chyba kupiłbym 35 mm i zbierał na 85 mm jeśli chodzi o portrety.
    "Od życia bez łez, do łez nad życiem swoim"

  10. #10
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Muminek Zobacz posta
    50mm to jak pisano na forum takie trochę do niczego w przypadku DX, w pomieszczeniu za wąski, do portretu, zwłaszcza na zewnątrz za szeroki
    Zalezy w jakich pomieszczeniach i zalezy do jakich portretow.

Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •