Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46
  1. #1
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie Makro z obiektywem czy soczewką?

    Może mi ktoś z was wyjaśnić róźnice w stosowaniu specjalnych obiektywów makro a zwykłych makro soczewek? Co z czym się je i kiedy co stosować? Interesuje mnie fotografia owadów a moim idolem jest fotoman. Nie znający tematu odsyłam na http://macroworld.prv.pl/ w celu zapoznania się ze sdjęciami a potem o wyjaśnienie mi jak takie efekty uzyskać D70. Coraz poważniej zastanawiam się nad zakupem kompaktu bo coś mi się wydaje że aby osiągnąć ten poziom lusterkiem musiałbym sprzedać samochód...

  2. #2

    Domyślnie

    następny fan Fotomana

    soczewki i obiektyw macro to mniej wiecej jak maluch i mercedes albo jak canon i nikon

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mateusz
    następny fan Fotomana

    soczewki i obiektyw macro to mniej wiecej jak maluch i mercedes albo jak canon i nikon
    kolejnosc Ci tylko troche nie wyszla z tym ostatnim

    ale z ta roznica to dobrze prawisz. soczewki psuja jakosc. alternatywnie, mozna korzystac z pierscieni posrednich (potwornie drogich), ale te kradna swiatlo.

    a obiektywy makro nie sa tak strasznie drogie, za to daja swietna jakosc. co do cen.... Sigma 2.8/50 EX kosztuje 1100zl, w USA okolo 200$ (dokladnie nie pamietam). jakosc jest zyleta

  4. #4
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Nie czaję. Jak to psują jakość? Wiesz czym foci fotoman? Właśnie kompaktem z soczewką ! Pokaż mi takie fotki zrobione D70.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Wawa / Jasło
    Posty
    131

    Domyślnie

    Kompakt lapie ostrosc juz przy 2-5cm, a jak dolozysz soczewki to jeszcze blizej, a obiektywy macro ostrza przy 20-30 cm, wiec musisz miec odpowiednio dluga ogniskowa, albo inne gadzety, jak np. mieszek, o ile sie nie myle, bo makro robilem tylko kompaktem.
    Pozdrawiam
    D90 | 18-200 DX | 35 DX | SB-800 | Nova 3AW | Coolpix P310
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #6
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    No właśnie o tym piszę - takie dokupowanie gadźetów to już majątek. Chyba mam do sprzedania D70 bo trzymać go dla tego że to lustro jest chore. Zauważyłem tutaj sporą licznbę takich userów którzy mogliby zabić za złe słowo o D70 - a jakoś nie widzę żeby chwalili się swoimi wypasionymi fotami. Np. na digarcie najciekawsze opinie zbierają foty z kompaktów.
    Niezły kompakt 8mpix już naprawdę jakością nie odbiega od D70 z kitowym obiektywem - mam na myśli 8800 który właśnie testuję. GO niesamowite jak na kompakt, czas potrzebny na wykonanie fotki rekompensuje mi jej jakosć - zwłaszcza w makro... Poradźcie coś bo chyba tracę rozum - kompakt zaczyna i się bardziej podobać...
    Dajcie na szybko przepis na porządne foty makro z D70 za malutką kasę !

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    Nie czaję. Jak to psują jakość? Wiesz czym foci fotoman? Właśnie kompaktem z soczewką ! Pokaż mi takie fotki zrobione D70.
    moze ustalmy jedna rzecz - ocenianie jakosci zdjec na podstawie ekranowych obrazkow to nie jest dobry pomysl. soczewki, jakby sie nie starac, stanowia dodatkowy element na drodze swiatla do matrycy/filmu i jak kazdy taki element optyczny psuja jakosc. tym bardziej, ze bardzo nieliczne soczewki sa wykonywane ze szkla apochromatycznego o naprawde uczciwej jakosci.
    to co na obrazku wielkosci ekranowej u fotomana wyglada znakomicie (bo wyglada) na pelnej klatce ma aberracje i miekkosc. po zmniejszeniu tego nie widac, albo widac mniej.


    soczewki maja to do siebie, ze zmiekczaja obraz i powiekszaja, lub wrecz wprowadzaja aberracje chromatyczne. i tego sie nie przeskoczy, chocby skaly sr..ly

    to, ze tego typu zdjec nie widuje sie wykonanych D70 wynika z optyki. Olympus C765 ma wbudowany przelacznik makro, ktory pozwala blisko podejsc do fotografowanego obiektu. co wiecej, jest to nieduzy aparacik, ktory nie zaslania duzo swiatla. standardowe obiektywy do D70 nie maja takich przelacznikow i ostrza ze stosunkowo duzej odleglosci

    jesli do D70 kupic dobre szklo makro to rezultaty beda znacznie lepsze. problemem jest cena takiej optyki, ktora moze nawet siegac kosztu C765 (dajmy na to Sigma makro 2.8/105 kosztuje okolo 1900zl).

    [ Dodano: Sro 23 Lut, 2005 ]
    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    No właśnie o tym piszę - takie dokupowanie gadźetów to już majątek. Chyba mam do sprzedania D70 bo trzymać go dla tego że to lustro jest chore. Zauważyłem tutaj sporą licznbę takich userów którzy mogliby zabić za złe słowo o D70
    hehe... bo zolci sa drazliwi na punkcie swojego sprzetu przeciez to nie od dzis wiadomo

    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    - a jakoś nie widzę żeby chwalili się swoimi wypasionymi fotami. Np. na digarcie najciekawsze opinie zbierają foty z kompaktów.
    echh... moze nie przytaczajmy takich zenujacych przykladow. poziom fotografii na DA jest bardzo niski. a to ze podobaja sie zdjecia z kompaktow... jesli 90% uzytkownikow ma kompakty to najbardziej im sie beda podobac takie wlasnie zdjecia - bez przejsc tonalnych, z napompowanym kontrastem... ale to jeszcze nie swiadczy o tym, ze sa dobre

    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    Niezły kompakt 8mpix już naprawdę jakością nie odbiega od D70 z kitowym obiektywem - mam na myśli 8800 który właśnie testuję.
    jakosc owszem, ale do ISO 200, bo powyzej nie ma co porownywac. i tez nie bedzie podobna, bo matryca 8800 nie zarejestruje tylu szczegolow co D70. a to tez o to chodzi. na obrazkach ekranowych tego moze nie widac, ale w wiekszej rozdzielczosci i na duzych wydrukach jest przepasc jakosciowa


    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    GO niesamowite jak na kompakt, czas potrzebny na wykonanie fotki rekompensuje mi jej jakosć - zwłaszcza w makro... Poradźcie coś bo chyba tracę rozum - kompakt zaczyna i się bardziej podobać...
    dobrze kombinujesz, tylko porownujesz aparaty do roznych zastosowan i dla roznych uzytkownikow. GO duze jest fajne, ale nie zawsze (zapytaj portrecistow!). a to ze Ci sie kompakt bardziej podoba, to moze byc znak, ze bedzie lepszym dla Ciebie sprzetem. zalozenie, ze lustro jest the best jest z gruntu niepoprawne. tzw. digicamy (taki cyfry nie-lustrzankowe) maja szereg zalet w stosunku do DSLR-ow i pewnej grupie uzytkownikow sprawdzaja sie znacznie lepiej.


    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    Dajcie na szybko przepis na porządne foty makro z D70 za malutką kasę !
    uchh... kupic przejsciowke na M42 i ruska Wolne makro + pierscienie Pentacona. w granicach 150zl masz zestaw, ktorym mozna robic piekne zdjecia, o ile tylko dopisze oswietlenie, albo dobudujesz sobie tunel od lampy: http://www.stopa.cso.pl/technika/sprzet/sprzet2.html

  8. #8
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Właśnie oczajam obiektywy na allegro. Mozesz powiedziec co znaczy skala odwzorowania 1:1? I jakiego powiększenia mogę sie spodziewać po tym obiektywie? => http://www.allegro.pl/show_item.php?item=43120837

  9. #9

    Domyślnie

    Mateusz Fotoman ma wielu fanów niestety nie wśród użytkowników D70, mam nadzieję że ja będę 1

  10. #10

    Domyślnie

    gosc, moze najpierw uzupelnij podstawowe wiadomosci ??

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •