Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    pięć_pięciozłotówek
    Gość

    Domyślnie problem z nikonem D200 - plamy na zdjęciach

    Cześć

    Dzisiaj ni stąd ni z owont na zdjęciach pojawiły się plamy. Próbowałem na dwóch obiektywach - może to wina obiektywów - ale nie... I na jednym i na drugim były takie same plamy.
    podaje niżej zdjęcia przykładowe





    Proszę o pomoc - co to jest? To jakieś plamy na matrycy? Jak to zwalczyć? Czyszczenie matrycy? Gdzie tego dokonać w Warszawie? Czym to jest w ogóle spowodowane? Aparat ani mi nie upadł ani nie był zamoczony, wstrząśnięty czy coś... Zawsze w pokrowcu, z dekielkiem, przechowywany w suchym pomieszczeniu. Aparat jest na gwarancji.

    Z góry wielkie dzięki za każdą sugestie!

    EDIT.

    Aha, i jeszcze co zauważyłem - te plamy są zależne od ostrości na dany obiekt. Bo jak zdjęcie nie ma ostrości to plamy również są jakby rozmyte. Niżej zdjęcie przykładowe:

    Ostatnio edytowane przez pięć_pięciozłotówek ; 10-04-2009 o 19:56

  2. #2

    Domyślnie

    to są paprochy na matrycy
    przedmuchać matrycę gruchą. nie dotykać. nie używać sprężonego powietrza ani żadnych płynnych wynalazków poza SensorSwabem i płynem do niego
    są rozmyte nie z braku ostrości, tylko do tego zdjęcia miałeś ustawioną przysłonę f/6.3, a na pozostałych f/22 Im wyższa, tym paprochy bardziej widać
    i przy okazji - odradzam stosowanie przysłony wyższej niż 11-16 na matrycy tak gęstej jak w D200, bo zaczyna degradować obraz
    Ostatnio edytowane przez BugsBunny ; 10-04-2009 o 20:04
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Jak chcesz czyścić sam to najpierw poczytaj to >klik<.

    Jak wolisz nie ryzykować to w serwisie Nikona ci to zrobią >klik<.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •