Close

Strona 1 z 19 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 182

Wątek: NEF i Photoshop

  1. #1

    Domyślnie NEF i Photoshop

    Jedną z najczęściej poruszanych kwestii w dziale Oprogramowanie jest pytanie dotyczące możliwości otwierania plików NEF w różnych wersjach Photoshopa.

    Oto lista aparatów wspieranych przez poszczególne wersje Photoshopa i Camera RAW

    Legenda:
    Pierwszy wiersz zawiera skróty wersji Photoshopa wraz z najwyższą obsługiwaną wersją wtyczki Camera RAW
    Czerwone pole oznacza brak obsługi danego modelu aparatu w tej wersji Photoshopa
    Białe pole oznacza, że aparat jest obsługiwany przez dowolną wersję wtyczki zgodną z daną wersją Photoshopa
    min 3.1 - oznacza że obsługa modelu aparatu została wprowadzona w danej wersji, wobec czego konieczna jest wersja ta lub wyższa

    Sposób czytania:
    Wybieramy z pierwszej kolumny interesujący model aparatu np: D60 i w linii poziomej odczytujemy minimalną wersję Photoshopa jaką musimy mieć ( Photoshop CS3 lub Photoshop Elements 5.0 ) oraz minimalna wersję wtyczki jaka jest konieczna do otwarcia plików NEF ( 4.4.1 ).

    Linki do pobrania Camera RAW:
    Camera RAW 6.1 - Photoshop CS5
    Camera RAW 5.7 - Photoshop CS4
    Camera RAW 6.1 - Photoshop Elements 8.0
    Camera RAW 5.6 - Photoshop Elements 7.0
    Camera RAW 5.5 - Photoshop Elements 6.0
    Camera RAW 4.6
    Camera RAW 3.7
    Camera RAW 2.4

    Instalacja wtyczki Camera Raw:
    Aby Photoshop mógł czytać pliki NEF należy plik Camera Raw.8bi wgrać:

    W przypadku Photoshop:
    C:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS4\File Formats

    W przypadku Photoshop Elements:
    C:\Program Files\Adobe\Photoshop Elements 7.0\Plug-Ins\File Formats

    UWAGA: Oczywiście należy szukać katalogu z odpowiednia wersją PS lub PSE (CS4 i Photoshop Elements 7.0 są jedynie przykładami)

    Funkcjonalność wtyczki Camera RAW:
    Wtyczka Camera RAW posiada różną funkcjonalność w zależności od wersji Photoshopa na jakiej pracuje. Pełna funkcjonalność wtyczki nie jest osiągalna na Photoshop Elements

    Narzędzia korekcyjne dostępne w "dużej" wersji Photoshopa:

    Narzędzia korekcyjne dostępne w Photoshop Elements:
    W porównaniu z wtyczką z pełnej wersji Photoshopa brakuje:
    - Color Sampler Tool
    - Targeted Adjustment Tool
    - Spot Removal
    - Adjustment Brush
    - Graduated Filter

    Zakładki do "wywoływania" pliku NEF w Photoshop i Photoshop Elements:


    Zakładka "Basic" w Photoshop i Photoshop Elements

    Zakładka "Detail" w Photoshop i Photoshop Elements

    Zakładka "Camera Calibration" w Photoshop i Photoshop Elements

    Zakładki "Tone Curve" i "HSL/Grayscale" dostępne tylko w "dużej" wersji Photoshop

    Zakładki "Split Toning" i "Lens Corrections" dostępne tylko w "dużej" wersji Photoshop

    Zakładki "Presets" i "Snapshots" dostępne tylko w "dużej" wersji Photoshop

    Konwersja plików NEF do DNG:
    Jeżeli ktoś posiada starszą wersję Photoshopa i nie ma możliwości obsłużenia swojego modelu aparatu to można pliki NEF przekonwertować do formatu DNG

    DNG Converter 5.5

    UWAGA: Format DNG nie jest wspierany przez Photoshop 7 i Photoshop Elements 5.0
    Ostatnio edytowane przez Tr0n ; 15-06-2010 o 23:27
    pozdrawiam Sebastian

  2. #2

    Domyślnie

    UWAGA: z przyczyn technicznych post stracił obrazki. Wrócą one na miejsce w najbliższym czasie.
    pozdrawiam Sebastian

  3. #3

    Domyślnie

    uaktualnij proszę tutaj w nowym poście.
    jak to zrobisz, to się wyedytuje treść pierwotnego posta.
    Psychotrop vel Grzegorz Lucjan Laska von Lasocki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Psychotrop Zobacz posta
    uaktualnij proszę tutaj w nowym poście.
    jak to zrobisz, to się wyedytuje treść pierwotnego posta.
    W taki sposób muszę napisać większa część od początku bo nie mam dostępu do źródła.
    pozdrawiam Sebastian

  5. #5

    Domyślnie

    poszło PW z źródłem
    Psychotrop vel Grzegorz Lucjan Laska von Lasocki

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tr0n Zobacz posta
    UWAGA: Format DNG nie jest wspierany przez Photoshop 7 i Photoshop Elements 5.0
    Co oznacza, że PS 7 i PSE 5 nie wspiera DNG ? Mam PSE 5 i mogę otwierać pliki DNG. Najnowsza wersja DNG to 6.3

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez motyl Zobacz posta
    Co oznacza, że PS 7 i PSE 5 nie wspiera DNG ? Mam PSE 5 i mogę otwierać pliki DNG. Najnowsza wersja DNG to 6.3
    To oznacza, że taka informacja była na stronie Adobe. Nie posiadam wszystkich wersji Photoshopa żebym mógł sprawdzić informacje które podaje Adobe na swoich stronach. A według informacji na stronie Adobe Twoja wersja nie obsługuje DNG:
    "DNG is supported by Adobe® Photoshop® CS5, CS4, CS3, CS2, and CS, as well as Photoshop Elements 9, 8, 7, 6, 4, 3, and all versions of Photoshop Lightroom."
    http://www.adobe.com/products/dng/?promoid=DNRIB

    W czasie w którym pisałem ten tekst na stronach było podane, że format DNG wymaga wersji większej niż 7 dla PS i większej niż 5 dla PSE. Jak widać po poprawkach na stronie Adobe nadal PSE 5 nie wspiera DNG. Nie wykluczam też, że w innym dokumencie z którego wtedy korzystałem jest informacja, że do DNG musi być wersja > niż 5 dla PSE.
    pozdrawiam Sebastian

  8. #8

    Domyślnie

    To ja mam jakiegoś wyjątkowego PSE 5 Przed chwilą przekonwertowałem dwa pliki na DNG. Jeden z D90 drugi z D7000 i oba udało się otworzyć w PSE 5. Funkcjonalność wtyczki C Raw taka jaka jest normalnie w PSE 5.
    Ostatnio edytowane przez motyl ; 24-01-2011 o 19:21

  9. #9

    Domyślnie

    Gdzie załadować camera raw 6.1 do CS5? Jest tych pliczków trochę więcej, nie wiem gdzie je umieścić.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grey Zobacz posta
    Gdzie załadować camera raw 6.1 do CS5? Jest tych pliczków trochę więcej, nie wiem gdzie je umieścić.
    Alleosssochozzii...? Skąd chcesz 'ładować'? Przecież cr jest w pakiecie z ps standardowo. Jeśli chcesz uaktualnić wersję to z poziomu menu help masz funkcję do aktualizacji wszystkich składników.

Strona 1 z 19 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •