Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar pukas
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    233

    Question obiektyw z bagnetem Nikon N/AI

    Zastanawiam sie czy system AF będzie działał z obiektywem Nikon N/AI w D80 - o pomiarze światła wiem ze nie ale czy śrubokręt jest w tym samym miejscu ?
    od razu mowie ze nie miałem w ręka nigdy takiego obiektywu - jestem kompletnym laikiem w tych sprawach ale mam nadzieje ze pytanie nie należny do gatunku tych głupich ...
    Ostatnio edytowane przez pukas ; 04-03-2009 o 10:40
    nie trzeba wzywać doktora

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar pukas
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    233

    Domyślnie

    czy wogole moge podpiac takie szkło do D80 ??? dokladnie to jest Tokina 28mm f2.8 N/AI
    nie trzeba wzywać doktora

  3. #3
    Rozmowny Awatar Karl Johansson
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Kraków/czasem Gdańsk, ale na razie nie
    Posty
    717

    Domyślnie

    non-Ai NIE ma AF. W ogóle.
    A z tego co wiem, to możesz sobie uszkodzić bagnet.
    D300
    Nikkor 24 2.8D, Nikkor 50 1.4G, SB-900

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar pukas
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    233

    Domyślnie

    oo no nie ciekawie - pod D70 działa bez zarzutu .... wiec myślałem ze D80 tez pociągnie
    nie trzeba wzywać doktora

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar pukas
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    233

    Domyślnie

    własciwie to nie jestem pewien czy to non-AI czy nikon AI - rozne sa wersje tego szkła (canon, minolta, nikon)
    pod linkiem zdjecie bagnetu

    http://www.auctiva.com/hostedimages/...0,0,0&format=0
    nie trzeba wzywać doktora

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pukas Zobacz posta
    własciwie to nie jestem pewien czy to non-AI czy nikon AI - rozne sa wersje tego szkła (canon, minolta, nikon)
    pod linkiem zdjecie bagnetu

    http://www.auctiva.com/hostedimages/...0,0,0&format=0
    To jest wersja AI (a może nawet AI-s? - ale to niesistotny szczegół), a więc bezpieczna dla wszystkich lustrzanek cyfrowych
    Ten obiektyw nie ma śrubokręta!!! Przecież to widać gołym okiem
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  7. #7

    Domyślnie

    skoro podpiąłeś do D70 to i do D80 podepniesz ,ten sam bagnet . Jakby było non-ai to byś raczej nie podpiął.

    AF obiektywy nonAI i AI nie nie mają. Dopiero skrót AF przy nazwie informuje ze AF jest.

    łee, spóźniłem się
    Ostatnio edytowane przez jarek76 ; 04-03-2009 o 13:19

  8. #8

    Domyślnie

    Wygląda na Ai... czyli w tym wypadku N/Ai oznacza mocowanie "Nikon Ai". Swoją drogą wszelkie skróty w rodzaju n-Ai, non-Ai to określenia potoczne, nigdy nie stosowane w oficjalnej dokumentacji Nikona. Po prostu do 1977 obiektywy oznaczano jedynie rodzajem mocowania "F", a po wprowadzeniu systemu Auto aperture indexing w materiałach reklamowych, na okładkach instrukcji pojawiły się dwie nowe literki "Ai". Dla odróżnienia nowego od starego użytkownicy stworzyli określenie non-ai - zresztą nieco mylące, bo nie mówi nic o dacie wyprodukowania obiektywy, jego konstrukcji... Przez dłuższy czas Nikon oferował zestawy, dzięki którym stare obiektywy zyskiwały pierścień z informacją Ai, naniesioną skalę przysłon do odczytu ADR i nowe uszka. Taki przerobiony obiektyw był dalej starym, dobrym szkłem z epoki nie-ai, ale aparatmi zachowywał się jak rasowy Ai.

    Co do wskazanego obiektywu - na wszystkim poniżej D200 będzie brak pomiaru światła. Oczywiście AF to mrzonki - to przecież obiektyw manualny.

  9. #9

    Question obiektyw z bagnetem Nikon N/AI

    spoko, możesz bezpiecznie podpiąć to szkło do D80, ale chyba nie będzie pomiaru światła z Twoją puszką
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar pukas
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    233

    Domyślnie

    ok - dzieki
    nie podpinałem go do D70 bo nie mam go jeszcze -D70 tez nie mam - oglądałem jedynie fotki z D70s i D70 oraz D40. Wydawało mi sie oczywiste ze skoro działa w D70 to i starszy brat powinien pociągnąć to szkło - ale cos mnie tknęło i zacząłem szukać opinii ludzi którzy używali tego szkła z D80.... nie znalazłem nikogo w ciągu 20-30 minut co mnie lekko zaniepokoiło. To stare szkło wiec pewnie dlatego.
    Pytanie o śrubokręt było zanim znalazłem zdjęcie bagnetu wcześniej miałem takie małe gdzie było widać niektóre śrubki.
    Wszystkim dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi
    nie trzeba wzywać doktora

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •