Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja balansu bieli

    Korzystam dosyć często z tej użytecznej funkcji ale czasami aparat nie potrafi się skalibrować. Otóż bez problemu się kalibruje na śnieg w słońcu, ale na śnieg w cieniu już nie. Standardowo na białą kartkę zawsze z wyjątkiem mieszkania mojej mamy oświetlonego żarówkami energooszczędnymi (żółtobeżowe ściany). Czy kalibracja balansu bieli wymaga określonych warunków?
    D300S, SIGMA 20 1.8
    Nikkor 50 1.4G, SIGMA 50-150 2,8 OS

  2. #2

    Domyślnie

    Pisząc kalibracja masz na myśli pomiar balansu bieli czy coś innego? Jaki aparat?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem jak ze sniegiem, ale w mieszkaniu z zarowkami energooszczednymi to myslalem, ze szlag mnie trafi. Chocbym na glowie stanal, nie szlo zmierzyc. Bede strzelal, ze masz D40? Gdzies wyczytalem, ze D40 ma dosc ograniczony zakres balansu bieli i nic sie nie da z tym zrobic. Osobiscie do pomiarow polecam dekielek WB.
    D40 + SY8/3.5FE + S10-20/4-5.6 + N35/1.8 + S50/1.4 + N55-200 + Tair300/4.5 + SB-600
    Yashica 108MP + Y35-70 + Y75-200 + YCS-220
    http://picasaweb.google.com/mt.mostowski

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez okoterroru Zobacz posta
    Pisząc kalibracja masz na myśli pomiar balansu bieli czy coś innego? Jaki aparat?
    Tak. Pomiar balansu bieli PRE. Mój aparat to D40

    Cytat Zamieszczone przez mmost Zobacz posta
    Osobiscie do pomiarow polecam dekielek WB.
    Toz znaczy? Zazwyczaj używam to co jest pod reką. Ale szykuję się żeby sobie spreparować tabliczke.
    D300S, SIGMA 20 1.8
    Nikkor 50 1.4G, SIGMA 50-150 2,8 OS

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartlomiej Zobacz posta
    Tak. Pomiar balansu bieli PRE. Mój aparat to D40


    Toz znaczy? Zazwyczaj używam to co jest pod reką. Ale szykuję się żeby sobie spreparować tabliczke.


    To taki dekielek jak dekielek ochronny obiektywu, tylko ze wykonany z polprzezroczystego bialego plastiku. Przykladasz do obiektywu i pstryk i masz. Na alledrogo po kilkanascie zloty rozne mozna trafic. Malo miejsca w torbie zajmuje.
    D40 + SY8/3.5FE + S10-20/4-5.6 + N35/1.8 + S50/1.4 + N55-200 + Tair300/4.5 + SB-600
    Yashica 108MP + Y35-70 + Y75-200 + YCS-220
    http://picasaweb.google.com/mt.mostowski

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmost Zobacz posta
    tylko ze wykonany z polprzezroczystego bialego plastiku.
    Dzięki. Nie wiedziałem że coś takiego istnieje
    Nie omieszkam zakupić
    D300S, SIGMA 20 1.8
    Nikkor 50 1.4G, SIGMA 50-150 2,8 OS

  7. #7

    Domyślnie

    Zaraz, ale jak ty dokonujesz pomiaru balansu na śniegu czy na ścianie mamy. Dokonujesz albo na białej albo na 18% szarej karcie, tak żeby zajmowała cały kadr. Nie ma możliwości zmierzenia balansu bieli na śniegu, który przy błękitnym niebie będzie miał niebieskie zabarwienie.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 16-02-2009 o 23:43 Powód: pis. (brzy->przy)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez okoterroru Zobacz posta
    Zaraz, ale jak ty dokonujesz pomiaru balansu na śniegu
    Jak słońce oświetla śnieg to można zrobić balans Bardzo fajne kolory wówczas wychodzą. Nie można zrobić na śnieg w cieniu.
    Dokonujesz albo na białej
    Robię na białej kartce. Niestety przed chwilą próbowałem zrobić balans na białą kartkę przy ulicznych lampach sodowych i także się nie udało
    D300S, SIGMA 20 1.8
    Nikkor 50 1.4G, SIGMA 50-150 2,8 OS

  9. #9

    Domyślnie

    A gdzie fizycznie umieszczasz kartkę mierząc balans lamp sodowych? czy kartka wypełnia cały kadr?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez okoterroru Zobacz posta
    ...Nie ma możliwości zmierzenia balansu bieli na śniegu, który brzy błękitnym niebie będzie miał niebieskie zabarwienie.
    Przyznam, że to jakaś dziwna teoria - właśnie po to ustawiasz balans bieli żeby ten śnieg nie miał niebieskiego zabarwienia, biała kartka w tych samych warunkach oświetleniowych też będzie miała takie samo (zbliżone) zabarwienie jak śnieg - przy pomiarze PRE musisz po prostu wykonać zdjęcie obiektu, który ma być na zdjęciach biały (nieco upraszczając) wypełniając cały kadr, a czy użyjesz do tego kartki, śniegu czy bluzki koleżanki to nie ma znaczenia.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •