Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Sigma 18-50mm vs Tamron 17-50mm f/2.8 - który ma ładniejszy bokeh?

    Witam, wiem że te dwa obiektywy były porównywane już niejednokrotnie. Mi zależy natomiast na jednym - który z obiektywów ma ładniejszy bokeh? Chodzi mi o miękka plastykę, ładne rozmycia. Będę go wykorzystywał w fotografii ślubnej, 90% zdjęć na maksymalne otwartej przesłonie. Do tej pory wykorzystywałem m.in. Nikkora 50mm f/1.8 - tu bokeh mi nie odpowiadał, zbyt ostre brzegi rozmytych elementów w tle. Ideałem dla mnie jest Canon L 85mm f/1.2, ale kiedy mnie będzie na to stać? Wymienione w tytule zoomy będę wykorzystywał z Nikonem D80. A może macie jakieś inne propozycje do fotografii ślubnej?

  2. #2

    Domyślnie

    Ale bokeh to sprawa czysto indywidualna. Ktos Ci napisze, ze w Tamim bokeh jest cudowny, a zaraz ponizej przeczytasz, ze jest na odwrot. Jedyne rowiazanie (i chyba najprostsze) to poogladac foty robione jednym i drugim szklem po czym ocenic samemu.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  3. #3

    Domyślnie

    Dlatego podałem jaki jest dla mnie ideał aby wypowiedzieli się ludzie o podobnym guście Myślę że sprawa bokehu u wielu wygląda podobnie. Ale chyba rzeczywiście będę musiał w jakimś sklepie przetestować te dwa obiektywy.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak już będziesz testował to fajnie by było jak byś zamieścił fotki porównawcze (najlepiej w jednym sklepie oba szkła i podobne foty) - sam jestem bardzo ciekaw
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartekh86 Zobacz posta
    Dlatego podałem jaki jest dla mnie ideał aby wypowiedzieli się ludzie o podobnym guście Myślę że sprawa bokehu u wielu wygląda podobnie.
    Taaa... bo to tak latwo opisac swoj idealny bokeh, a jak ktos nie ma wyobrazni?

    Cytat Zamieszczone przez bartekh86 Zobacz posta
    Ale chyba rzeczywiście będę musiał w jakimś sklepie przetestować te dwa obiektywy.
    Nie musisz od razu isc do sklepu, wystarczy, ze poogladasz sample w necie. Polecam www.pixel-peeper.com
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie przez lekko poszarpany bokeh i dziwny rozkład ostrości swego czasu wybrałem Sigmę 18-50/2.8 Macro. Tamron był lekko ostrzejszy na f=2.8 od Sigmy, od f=3.5 porównywalny. Rozkład ostrości w większości obiektywów ma kształt koła, w centrum kadru (im bliżej brzegu kadru, tym ostrość lekko spada). W Tamronie w dużym uproszczeniu, pole ostrości miało kształt prostokąta, coś jak byśmy na ekranie 4:3 oglądali film 16:9. Tak miały dwa egzemlarze, które dostałem do ręki. Jednym może to nie przeszkadzać, mnie wydawało się to nienaturalne.
    Pozdr.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Co do ostatniego posta to też znalazłem informacje, że z Tamronem są różne przygody. Na wysokiej ostrości nie zależy mi tak bardzo jak na tym aby nieostrości były po prostu ładne. Nie przeszkadza mi lekkie "mydlenie". Porównując zdjęcia z podanej wyżej strony: www.pixel-peeper.com zdecydowanie wygrywa u mnie sigma. Dwa przykłady poniżej:
    Tamron: http://www.flickr.com/photos/25244001@N00/301397943
    Sigma: http://www.flickr.com/photos/17787937@N00/2038539797

    Sigma ma też u mnie tą przewagę, że jej średnica filtra jest identyczna jak w moim zoomie 18-200, więc dotychczasowe filtry będą pasować. Za tydzień pochodzę może po sklepach i jak zrobię w tym samym miejscu porównanie to umieszczę.

    Będę wdzięczny jeśli ktoś poda jakieś inne propozycje obiektywów. Mam N50mm f/1.8 i zależy mi jeszcze na jasnym, szerokim kącie do ślubów. Może jest jakaś stałka 18mm, f/2.0, albo 16mm o jakości obrazu lepszej niż zoomy wymienione w temacie? Nie ma u mnie problemu abym w trakcie ceremonii, zabawy zmieniał szkła.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •