Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 68
  1. #1
    Zbanowany
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    0100110
    Posty
    195

    Domyślnie jaki najlepszy obiektyw macro 60, 70, 90, 100, 105..?

    Witam!
    które z tych obiektywów są najlepsze:

    Nikkor AF-S Micro 60mm f/2,8G
    Sigma 70 mm f/2,8 EX DG MACRO
    Sigma Macro 90/2.8
    Tamron 90 f/2.8 SP AF Di Macro
    TOKINA 100 mm f/2.8 AT-X PRO D MACRO
    SIGMA 105mm f/2.8 MACRO
    Nikkor 105/2.8 Macro(używka)

    jestem zielony z makro. co polecacie? wszystkie te obiektywy mają podobną cenę co o nich sądzicie i który byście wybrali? proszę o wypowiedzi korzystających z tych obiektywów bądź znających temat. Wypowiedzi czysto hipotetyczne nie tutaj.. Taki wątek można podkleić i nie jednemu początkującemu pomóc w wyborze.
    Ostatnio edytowane przez trrr ; 29-11-2008 o 12:17

  2. #2

    Domyślnie

    Było nie raz opisane na forum, do macro idealna ogniskowa to około 100mm ze względu kompromisy: odległość od przedmiotu, czasy z ręki, łatwiejsze zwiększenie odwzorowania pierścieniami (niż przy dłuższych ogniskowych).
    Z wymienionych śmiało można polecić tamrona 90, sigme 105 i nikkora 105 (nie AF-S)
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  3. #3

    Domyślnie

    Owszem, było. Nawet chyba ze dwa wątki tego typu są zupełnie po sąsiedzku. A co do szkieł to zaraz pewnie ktoś zada pytanie, że "zależy do czego" Czy interesuje Cię tylko makro, czy chcesz mieć za jednym zamachem coś nadającego się np. do makro i do portretu. Dalej - czy będziesz zbliżał obiekty statyczne, czy ruchliwe? Jeśli ruchliwe robactwo, to czy gustujesz w jakiś płochliwych gatunkach (a wtedy może Cię bardziej zainteresują większe ogniskowe) itp.
    Sam niedawno miałem takie dylematy, prognozuję, że większość będzie Ci podpowiadała któregoś Nikkora lub Tamrona 90. Ja dam może radę taką: jak już zawęzisz sobie pole manewru do np. 2-3 szkieł albo wręcz wybierzesz jakieś, to zacznij całe rozeznanie od nowa i dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi za i przeciw poszczególnych szkieł. Ja tak zrobiłem i nie żałuję


  4. #4
    Zbanowany
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    0100110
    Posty
    195

    Domyślnie

    i które wybrałeś?
    dobrze by było żeby był celny ostry i szybki ale tak tylko w erze z 105Vr do portretów mam 85 1,8 raczej do zdjęć reklamowych.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja wybrałem Tokinę 100. Początkowo rozważałem też głównie Tamrona 90 i Nikkora 105. Można się jednak było doszukać informacji, że te Nikkory nie zawsze były takie bez zarzutu (np. CA), względy ekonomiczne również były dla mnie ważne. Tamron miewał opinie lepszego optycznie, cenę także miał atrakcyjniejszą, gorzej natomiast było w kwestii budowy. Nikkor 60 był dla mnie za krótki, chciałem mieć nieco większą odległość ostrzenia. Co do Sigmy to przyznaję, że z jej szkłami najmniej się zapoznałem, ale jestem pewny, że też są warte uwagi.
    Tak czy siak jakoś się przyczepiłem do N105 i T90, pewnie po części także dlatego, że najpopularniejsze i - co za tym idzie - wszyscy polecali któregoś z nich.

    Tokina jest ok, mechanicznie (no, może umiarkowany jest patent z przełączaniem AF/MF, ale z drugiej strony tego też się jakoś często nie używa, można przywyknąć), solidnie zbudowana. Ostrzy super, jako stałka bardzo mi się podoba, AF ma celny, maluje bardzo smacznie. Jako makro również nie mam nic do zarzucenia, w końcu do tego to szkło jest. Plusem też było to, że ma raczej lepszą jakość obrazu na brzegach kadru w porównaniu do innych (ok, to wiem głównie z testów ), ślicznie też współpracuje z Raynoxem (pierścieni się jakoś nie dorobiłem). A do tego jest jeszcze tańsza niż Tamron, ja na dodatek miałem okazję... I tyle

    Co do Twojej oferty ery to ostra na pewno jest. Celna także, chociaż w makro to raczej od operatora obiektywu chyba bardziej zależy Z szybkością jest chyba tak sobie, ale nie słyszałem, żeby któreś ze szkieł makro charakteryzowało się prędkością (chyba że tam jakieś HSM).


  6. #6

    Domyślnie

    Podpinam się do tematu, gdyż też jestem na kupnie jakiegoś szkła makro. Z tego co przeczytałem na forum to Tamron 90 jest godny polecenia. Czy miałby ktoś zdjęcia do porównania Tamrona z Tokiną lub Sigmą?
    [di:][\ˈthrē ˈhən-drəd\] + lenses and flashes
    mój blog: http://qmmr.org
    moje zdjęcia: http://flickr.com/photos/qmmr

  7. #7

    Domyślnie

    zależy co chcesz fotografować i z jaką ogniskową lepiej Ci się pracuje. do owadów lepiej coś dłuższego: 90, 100... ja mam S 70/2.8 od kilku tygodni i jestem zadowolony. fokus trochę wolny w trybie full, ale makro to i tak MF jeszcze nie wyszedłem w teren bo aura nie sprzyja... ale kropelek trochę porobiłem... wieczorem coś wrzucę bo jestem poza domem
    cyfrowo i analogowo

  8. #8

    Domyślnie

    Tokina 100.
    A co do argumentów, to w pełni zgadzam się z dobrymjankiem ... Nie będę więc sie powtarzał.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez faam Zobacz posta
    Tokina 100.
    A co do argumentów, to w pełni zgadzam się z dobrymjankiem ... Nie będę więc sie powtarzał.
    dziś kupiłem Tokinę 100. Potwierdzam wszystkie dobre opienie na temat tego szkła. Bardzo, bardzo ostry, wyjątkowo solidny (solidniejszy niż Tamron), focus co prawda wolny, ale i tak robię MF.

    p.s. podziękowania dla Imfoto za megaekspresowe załatwienie sprawy.
    Mamiya + Sony

  10. #10

    Domyślnie

    Ja kupiłem Nikkora 60 -tkę i bardzo ją polecam, tu jest próbka ; http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=78984
    D 500 D 600 D 750
    S 14 2,8 HSM / N 24-70 2,8 / N 28 1,8 / N 60 2,8D / N 105 1,4 E ED / S 70-200 2,8 OS / S 150 - 600C OS /SB900

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •