Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Nikon 90 & sigma 18-50 f2,8 DC Macro HSM i Front Focus

    Wlasnie testuje sprzet pod wzgledem celnosci AF. \nie mam duzego doswiadczenia w fotografii wiec chcialbym prosic o ocene zdjec z linkow:
    http://picasaweb.google.com/monterxzxz
    Opis:

    1.zdjecie dlugopis1 celownik ustawiony centralnie na dlugopis i tu chyba jest ok, tak samo na drugim zdjeciu
    2.cd1,2,3 celownik ustawiony na srodkowa plyte i tu juz nie jest tak pieknie (plyty ustawione pod kontem 45 stopni)
    3.zdjecie ksiazki1 celownik ustawiony na srodek slowa naukowcem i tu jest widoczny FF ksiazka2 tak samo (roznica ksiazka jest po lewej stronie)
    4.zdjecie ludek1,2 celowalem w nochala
    5.zdjecie bat1,2,3,4 ustawienia AF, numeracja bat1 to ta po prawej. Zdjecie bat1 celownik ustawiony wlasnie na baterie 1 n bat2 ustawienie na baterie 2 i tak kolejno.
    6.zdjecie bat5,6 MF, zdjecie bat5 celownik ustawiony na baterie 2, zdjecie bat6 celownik/ostrosc ustawiana na baterie 3.
    7.zdjecie chart to juz na podstawie testu znalezionego w necie, zrobilem sporo zdjec i zawsze bylo podobnie moze troszke miejszy FF.

    Nie wiem na ile moglo wplynac slabe oswietlenie z żarówki na test?W testach chart takze kont 45 stopni moze byc niedokladny, juz przy ustawieniu aparatu bez robienia zdjec mialem wrazenie ze skala nie byla wyrazna w celowniku tzn patrzac przed i za linia focusu nie bylo widac ostro na ta samą odleglosc (10mm przed linia i ok 2mm za linia). Moze cos z aparatem jest nie tak? Odleglosc obiektu od matrcy ok 45cm.
    Moze ktos ma jeszcze pomysl na jakis test?
    Dzieki wszystkim za fachowa porade.

    Pozdr
    Ostatnio edytowane przez monter ; 19-11-2008 o 23:08

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Inowrocław
    Posty
    95

    Domyślnie

    Tu jest strona z fajnym testem, gostek zrobił własną porządną tabelkę na podstawie kilku najlepszych z sieci:

    http://regex.info/blog/photo-tech/focus-chart/


    Ja dopiero w styczniu kupuję korpus ale już widzę, że będzie zabawa we wk... sprzedawców (te miny jak zacznę wyjmować statyw, korpus i kartkę z jakimiś maźgajami..)

    Tym bardziej, że planuję oszklić puszkę w Tamrona 17-50 2.8 i Sigmę 50-150 2.8 więc bardzo kapryśne jeśli chodzi o skalibrowanie. Nic, będę jeździł, aż znajdę, bo nie uśmiecha mi się odsyłać puszki ze szkłem na miesiąc do serwisu Sigmy na kalibrację.. Ech mogli dołożyć mikro ustawienia AF w D90 i byłoby dużo łatwiej..

  3. #3

    Domyślnie

    Masz 6 mm FF. Mój kolega z D80/Sigma 18-50/2.8 macro bez HSM (identyczny zestaw jak mój) ma podobnie (pod wpływem tegoż forum zaczął robić testy, których normalnie by nie robił), w foceniu to nie przeszkadza. Przeglądaliśmy fotki, niegdzie tego nie widać (oprócz testowych z kartą milimetrową), bo zastanawialiśmy się czy wysyłać na kalibrację do serwisu Sigmy. Przypuszczam, że dawno zapomniał o tym. Pstryka zdjęcia.
    Pozdr.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  4. #4

    Domyślnie

    Btw z innej beczki - możesz sprawdzić czy masz na szkle napis HSM? Pytam bo wszędzie po sklepach i nawet na stronie sigmy ostatnio widzę wersję bezz HSM'a... i gdzie ją kupiłeś jeśli można wiedzieć (jeśli to wersja hsm)
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  5. #5

    Domyślnie

    6mm front focus to duzo czy w jakim stopniu dopuszczalne? W jakich rodzaju fotografowaniu fotoreportarz,
    itd moze byc widoczny? Wydaje mi sie ze na portret przy f2,8, jesli nie prosze poprawcie mnie

    Pozdr

  6. #6

    Domyślnie

    Czy to bedzie widoczne czy nie to nie wiem
    zawsze możesz spakować obiektyw + korpus i wysłać do serwisu sigmy na kalibracje.
    Szkła na gwarancji kalibrowane są gratis.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    173

    Domyślnie

    Tylko upewnij się że problem tkwi w obiektywie a nie w body. Ja w swoim D90 i obiektywem N501.8 też miałem FF, z tym że FF wyszedł na 6 innych 50-tkach, w tym również na sigmie 18-55 2.8. Aktualnie body jest w serwisie Nikona

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jumbox Zobacz posta
    Tylko upewnij się że problem tkwi w obiektywie a nie w body. Ja w swoim D90 i obiektywem N501.8 też miałem FF, z tym że FF wyszedł na 6 innych 50-tkach, w tym również na sigmie 18-55 2.8. Aktualnie body jest w serwisie Nikona
    Jeśli body z innymi szkłami działa dobrze to raczej problem znajduje się w Sigmie.

    Jesli jednak nawet aparat ma "przestawiony" af to pokalibracji szkła w serwisie Sigmy bedzie dobrze - no ale tylko z jednym szkłem.
    W razie czego póki obiektyw na gwarancji można na upartego klika razy sobie skalibrować.
    NIKON
    I powiedział Pan: "A gdyby pytali o mnie ateiści... to mnie nie ma!"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Funghi Zobacz posta
    [...]nie uśmiecha mi się odsyłać puszki ze szkłem na miesiąc do serwisu Sigmy na kalibrację.. [...]
    Nie jest tak źle (to nie serwis Nikona ) - u mnie trwało to 6 dni, w tym kurier(2dni) i weekend... czyli u nich szkło było tylko przez 2 dni
    http://pawelwr7.flog.pl/
    D40; N:18-55VR i bez VR, 55-200VR, 50/1,8E; S50-150; SB-400

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •