Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38
  1. #1

    Domyślnie Pamięć powyżej 3GB w WinXP i Vista jako ramdysk - instrukcja

    Jak użyć pamięć RAM powyżej 3-3,5 GB widocznej przez system Windows.

    Przewodnik ten dotyczy wersji 32-bitowej systemu Windows XP i Vista.

    1. Uruchomienie PAE.
    Aby móc wykorzystać pamięć powyżej widocznej przez system musimy uruchomić tryb PAE (Physical Address Extension) w systemie. Aby to zrobić należy:
    - W Windows XP dodać do pliku c:\boot.ini przełącznik /PAE w lini wywołującej nasz system:

    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windo ws XP" /PAE /noexecute=optin /fastdetect

    - W Windows Vista należy otworzyć konsolę (cmd.exe) i wpisać polecenie

    BCDEdit /set PAE forceenable


    Po ponownym uruchomieniu systemu można sprawdzić we właściwościach komputera czy tryb PAE działa. Będzie to widoczne po:
    Prawoklik na My Computer-> Propertis, w zakładce General na samym dole, w części Computer powinien pojawić się zapis Physical Address Extension


    Jeżeli pomimo włączenia opcji nie mamy trybu PAE należy sprawdzić czy jest w systemie plik odpowiedzialny za ten tryb: c:\windows\system32\ntkrnlpa.exe

    2. Ściągamy oprogramowanie
    Z internetu nalezy pobrać Gavotte Ramdisk 1.0496.4 (nazwa pliku to Gavotte_Ramdisk_1.0.4096.4.rar). Prosze skorzystać z pomocy googla do znalezienia pliku

    3. Instalacja oprogramowania
    Po ściągnięciu i rozpakowaniu pliku należy najpierw wprowadzić do rejestru poprawkę o nazwie ram4g.reg - wystarczy zrobić dwuklik i Windows zapyta czy wprowadzić poprawkę do systemu. Na koniec przyszedł czas na instalację samego ramdysku. Nalezy uruchomić ramdisk.exe i w oknie aplikacji wybrać "Install Ramdisk"

    W okienku Disc Size okreslamy wielkość ramdysku który chcemy zrobić.
    U W A G A:
    W moim przypadku jak wybrałem opcje 768 MB to program utworzył ramdysk o pojemności 980 MB czyli całą pamięć jaka nie była widoczna dla Windows. Kiedy wybrałem wielkość 1 GB to dodatkowo 100 MB zostało mi zabrane z pamięci widzianej przez Windows. Można to sprawdzić wykorzystując Task Manager. Jeżeli PAE nie zostanie włączone to cala pojemność ramdysku zostanie zabrana z RAMu który wykorzystuje Windows.

    W okienku Drive Letter wybieramy literkę pod która będzie widoczny nasz ramdysk




    Klikamy OK i w powinniśmy zobaczyć w systemie nowy dysk


    Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo to mamy około 1GB ramdysku, a system dalej pokazuje normalne zużycie pamięci:



    Następnie powinniśmy poustawiać system i programy aby korzystały z nowego dysku.
    Ja mam swap o wielkości 200 MB na tym dysku i wszystkie katalogi tymczasowe.
    Dodatkową zaletą jest fakt "czyszczenia" tego dysku po każdym uruchomieniu systemu.

    Oczywiście dysk ten można wskazać jako cache dla Photoshopa lub NikonCapture NX/NX2.

    UWAGA:
    W przypadku zawieszenia systemu dane zawarte na ramdysku zostaną utracone po restarcie systemu

    Działanie sprawdzone na 2 komputerach każdorazowo na Windows XP i Windows Vista

    Innym rozwiązaniem może być instalacja systemu Windows 2003 który ma 36bitową obsługę pamięci i będzie widział pełne 4GB RAM, jednak kosztuje dużo więcej. Moim zdaniem częściej też wykorzystam pamięć jako ramdysk. Oczywiście Windows XP i Vista w wersji 64 bitowej widzą 4 GB pamięci jednak moim zdaniem ciągle na stacji roboczej jest więcej problemów niż zalet z tej wersji systemu..
    Ostatnio edytowane przez Tr0n ; 08-11-2008 o 02:29
    pozdrawiam Sebastian

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko w porządku, ale prawdę mówiąc dla użytkownika posiadającego Windowsa XP (32bit) i 4GB RAM-u to gra nie warta świeczki, przyrost wydajności jest znikomy/niezauważalny. W zasadzie jedynym rozsądnym i skutecznym rozwiązaniem jest migracja do 64-bitowych wersji XP lub Visty. Jak słusznie jednak zauważyłeś systemy te sprawiają wiele problemów na stacjach roboczych, głównie z powodu niekompatybilności sprzętu (np. biosy płyt głównych) i oprogramowania (sterowniki).
    Puszka: D300 + MB-D10 + SB800
    Słoiki: N20-35/2.8D | N85/1.4D | N180/2.8 |
    http://www.jazzfoto.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Każda zmiana w systemie jest widoczna w zależności od wykorzystania sprzętu. Przeciętny użytkownik nie ma różnicy pomiędzy 2 i 4 GB RAM. Ja odczuwam różnicę gdyż skierowałem na ten ramdysk plik swap, katalogi TEMP systemu i aplikacji.
    Zysk na jaki możesz liczyć to np mniejsza fragmentacja dysku C gdyż likwidujesz pliki tymczasowe i swapa, szybsze obróbka zdjęć, czy po prostu płynniejsze używanie aplikacji do obróbki zdjęć gdyż ich katalogi TMP sa w pamięci ram. Lepsze działanie systemu przy odpalonych wielu aplikacjach. Zdecydowanie polecam tą zmianę właścicielom komputerów z dyskami SSD

    W windows XP pojedynczy proces może wykorzystać maksymalnie 2GB RAM więc nie każdy zobaczy przyrost prędkości.
    pozdrawiam Sebastian

  4. #4

    Domyślnie

    a co to sa te przelaczniki ? w sensie na przyklad po to:
    "W Windows XP dodać do pliku c:\boot.ini przełącznik /PAE w lini wywołującej nasz system:"

    dodac do pliku ? czyli jak gdzie ? to wpisac gdzies czy jak nie wiem jak sie dodaje do pliku

    jestem kiepski w kompach sory za takei pytania

  5. #5

    Domyślnie

    Witam.

    Edytujesz plik boot.ini na dysku C:

    Znajdziesz w nim coś takiego:

    Kod:
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect
    i do ostatniej linijki dodajesz na końcu jeszcze : /PAE

    Mam z kolei pytanie do autora topiku - Próbowałem postąpić według instrukcji, ale ramdysk niestety zajmuje pamięć systemową. Mój system to XP Home. Da się to jakoś ominąć?...

    We właściwościach systemu mam "rozszerzenie aresu fizycznego" więc chyba PAE działa.

    Nie mam niestety opcji "edytuj" a znalazłem rozwiązania, jakby ktoś szukał .
    Obsługa PAE nie jes domyślnie włączona. Niestety nie znalazłem metody na proste jej uruchomienie, konieczne jest pobawienie się edytorem rejestru.

    Znajdujemy w nim klucz:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\RRamdisk\Parameters\

    CurrentControlSet był u mnie zamieniony na ControlSet001 - nie wiem dlaczego, aż tak dobrze na funkcjonowaniu rejestru się nie znam ,

    dodajemy w nim klucz DWORD:

    UsePAE o wartości 1.

    Teraz wszystko działa
    Ostatnio edytowane przez szymony ; 09-03-2009 o 14:00

  6. #6

    Domyślnie

    O kurde jaki fajny wynalazek. Trzeba pokombinować ostrożnie co by coś nie spierdzielić
    Dzięki Tr0n za instrukcje.
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  7. #7

    Domyślnie

    A jak poustawiać system i programy żeby korzystały z tego dysku. Wystarczy przenieść folder *.temp ?
    http://www.flickr.com/photos/blazeje/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tr0n
    Jak użyć pamięć RAM powyżej 3-3,5 GB widocznej przez system Windows.Przewodnik ten dotyczy wersji 32-bitowej systemu Windows XP i Vista.
    Witam,
    Dzięki za fajny pomysł, u mnie to działa, mam 4 GB ram. Rzeczywiście, jak ustawi się ten ramdysk jako pierwszy w zakładce "scratch disks" w PS to jego rozmiar topnieje zastraszająco z każdą kolejną operacją. Ja zacząłem używać go z programami, które, tak jak Capture NX, zostawiają po sobie dziesiątki plików tymczasowych i po zamknięciu ich nie usuwają. A tak po restarcie problem z głowy.
    Tr0n - mam pytanie - czy przy włożonych 8 BG pamięci można ustawić ten ramdysk na te 4.5 GB, których 32 bitowy XP nie widzi?

  9. #9

    Domyślnie

    Nie dostałem odpowiedzi na pierwsze pytanie a już mam drugie:
    Jak usunąć ten ramdisk?
    http://www.flickr.com/photos/blazeje/

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez blazeje Zobacz posta
    Nie dostałem odpowiedzi na pierwsze pytanie a już mam drugie:
    Jak usunąć ten ramdisk?
    odpal aplikację i wybierz opcję "Remove Ramdisk"
    pozdrawiam Sebastian

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •