Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question "Przesycone" vs "Wyprane" czyli jak to jest z Camera Raw i RawShooterem

    Jest to mój pierwszy wątek na forum i z racji tego faktu chciałbym wszystkich przywitać i prosić o pomoc.
    Na wstępie dodam tylko, że nie jest to kolejony wątek z serii „wyższości nad niższością” jednego programu nad drugim a odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem w żadnym z istniejących wątków na forum….
    Skąd bierze się tak ogromna różnica w wywołanym z NEFa JPGu dwoma różnymi programami
    Przykładowo zamieszczam dwa zdjęcia:
    1-wywołane Camera Raw 4.0
    2-wywołane RawShooterem

    1.

    2.


    Dodam tylko, że zarówno ekspozycja jak i balans bieli w jednym i drugim programie ustawione są na AUTO, profil adobe RGB, wyłączone jakiekolwiek dodatkowe nasycenie itp…
    Aż tak ogromna różnica „algorytmów”- nie potrafię zbytnio tego zrozumieć, zdjęcie pierwsze „nasycone” przesadnie drugie natomiast przesadnie wyprane
    Co o tym sądzicie?

    p.s. kadry troszkę różne-wybaczcie, a „auto” posłużyłem się tylko dla przykładu

  2. #2

    Domyślnie

    Czego tu nie rozumieć? Dwa różne kawałki oprogramowania, dwa różne modele obróbki, wot i wsio... To tak jak z gitarą, jedna i druga ma tyle samo strun, ale obydwie brzmią inaczej...
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hedgehog Zobacz posta
    Czego tu nie rozumieć? Dwa różne kawałki oprogramowania, dwa różne modele obróbki, wot i wsio... To tak jak z gitarą, jedna i druga ma tyle samo strun, ale obydwie brzmią inaczej...
    Nie no jasne fakt-masz rację, ale róznica jest naprawdę ogromna i to mnie najbardziej zastanawia czemu aż tak wielka ?
    może sprecyzuję pytanie jeszcze troszkę inaczej
    która z wersji jest dla Was bardziej "poprawna"-"Przesycona" czy "Wyprana"

    wiem że obu brakuje sporo(oprócz wywołania w auto nie były w żaden sposób dodatkowo modyfikowane) ale jeśli mieli byście wybierać np.do dalszej edycji to kolory nr.1 czy kolory nr.2 ?

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym zmontował coś, co kolorystycznie leży pośrodku. Personalnie, wisiałoby mi, którego oprogramowania bym użył. Dłubię w Lightroomie z lenistwa i wygody, ale jak by go nie było, to użyłbym tego, co miałbym pod ręką. W końcu co to za różnica...
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hedgehog Zobacz posta
    Ja bym zmontował coś, co kolorystycznie leży pośrodku...
    Osobiście do tej pory używałem rawshootera ale często właśnie kolory były aż nazbyt...dziś odpaliłem na próbę CS3 i z tąd moje zaskoczenie, szukam właśnie czegoś pośrodku właśnie tak jak piszesz a swoją drogą ciekaw jestem nadal co inni by wybrali mając tylko do wyboru te dwie opcje
    "Przesycone" vs "Wyprane"

  6. #6

    Domyślnie

    Nie uważam aby pierwsz zdjęcie było przesycone. Natomiast można to powiedzieć o drugim, widać to na kolorze skóry, czy czerwonej opaski. Na drugim "biała" bluzka wygląda jak brudna szmata. Na pierwszym jest dobra. Czy masz skalibrowany monitor?
    Nie mogę teraz sprawdzić w jakiej przestrzeni są te zdjęcia. Ale jeżeli są w aRGB to ich obraz w przeglądarce internetowej tez nie będzie taki jak powinien być.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez T&T Zobacz posta
    Nie uważam aby pierwsz zdjęcie było przesycone. Natomiast można to powiedzieć o drugim, widać to na kolorze skóry, czy czerwonej opaski. Na drugim "biała" bluzka wygląda jak brudna szmata. Na pierwszym jest dobra. Czy masz skalibrowany monitor?
    Nie mogę teraz sprawdzić w jakiej przestrzeni są te zdjęcia. Ale jeżeli są w aRGB to ich obraz w przeglądarce internetowej tez nie będzie taki jak powinien być.
    przepraszam, w tym momencie to ja troszkę namieszałem powinno być:
    "wyprane"
    "przesycone"
    w tej kolejności
    przestrzeń to aRGB a monitor póki co niestety w laptoku ale podobno "całkiem niezły" i "całkiem nieźle" wyświetla wszystkie odcienie szarości, różne przejścia i tego typu bajery -tak wiem wiem że to nie to samo ale w chwili obecnej z "braku laku"...
    osobiście nie podoba mi się zbytnio ani opcja pierwsza ani druga ciekaw jestem jak to wychodzi z NXa
    Ostatnio edytowane przez cezarycezary ; 18-10-2008 o 17:38

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cezarycezary Zobacz posta
    Dodam tylko, że zarówno ekspozycja jak i balans bieli w jednym i drugim programie ustawione są na AUTO
    A dlaczego na auto? Ustaw konkretny balans i konkretna np. "0" ekspozycje. Wtedy dopiero mozesz sie czepiac roznic, bo przeciez teraz to jest to tak samo, jakbys chcial dwa kupony z totka (na "chybil-trafil"), dostac z takimi samymi libczami.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  9. #9

    Domyślnie

    ja wybrałbym ten pierwszy, bo ma zbliżony odcien skóry do rzeczywistego, ale mam podobne jazdy z rawshooterem. Czasami biali ludzie wyglądają jak negros, a z tego co zauważyłem to winna jest zbyt duża korekcja fill light. Po za tym raw shooter ma kilka opcji ustawionych jako domyślne (że niby 0), a w rzeczywistości podkręcają obraz.
    Nikoś D200 + niki 70-210mm f/4 + Tokina 12-24 f4 + SB-700 + SB-600 + SB-27 + SB-22 (i poza konkursem - Zorka 4 + Voightlander Bessa 66 - SKÓRZANY!!!)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •