Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja - jeszcze raz

    Temat sie powiela ale ja, a zapewne kilka innych osob, nie do konca sobie z tym radzi. Nabylem kalibrator Spyder Pro Elite. Zainstalowalem go i przeprowadzilem kalibracje. Zapisal profil i moj monitor (HP LP3065) zaczal swiecic poprawnymi, jak mi sie wydaje kolorami. Problem w tym ze material otwierany w PS wyglada zupelnie inaczej niz ten na podgladzie (mniej nasycony, mniej kontrastowy). Profil roboczy w PS-ie to sRGB. Pytanie brzmi jak polaczyc te profile tak, abym po obrobce w PS-ie, zaniosl do labu to co widze i co wazniejsze, lab mi to tak oddal?

    Prosze o rady i sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo dobrze, tak ma być Po prostu zdjęcia w podglądzie, przeglądarce są wyświetlane niepoprawnie.

    Monitor HP LP3065 jest monitorem szerokogamutowym - jego koloranty (podstawowe kolory - R,G,B) są bardziej niż w przeciętnym monitorze wysycone. W podglądzie, przeglądarce i innych aplikacjach, które nie posiadają modułów zarządzania barwą zdjęcia wyświetlane są po prostu w przestrzeni monitora. Photoshop jest zaś aplikacją, która wyposażona jest w moduł zarządzania barwą - porównuje on przestrzeń zdjęcia z przestrzenią monitora i wprowadza stosowną korektę. W przedmiotowym przypadku zdjęcie wyrenderowane zostało do przestrzeni sRGB, która jest mniejsza niż przestrzeń monitora, tj. jej koloranty są mniej wysycone. Photoshop dokonał zatem korekty, aby zdjęcie to zostało poprawnie wyświetlone na monitorze, którego przestrzeń jest większa niż sRGB (czyli koloranty są bardziej wysycone) - co skutkowało obniżeniem saturacji w stosunku do wyglądu zdjęcia, które wyświetlone zostało po prostu mechanicznie, zgodnie z liczbami RGB koloru.

    Kolejna sprawa to przygotowanie zdjęć do labu. Aby zrobić to naprawdę poprawnie, potrzebny nam jest profil dla danej kombinacji papieru i maszyny (minilabu). Profil taki kopiujemy do katalogu: C:\WINDOWS\system32\spool\drivers\color\

    Aby przewidzieć efekt, jaki uzyskamy wysyłając dane zdjęcie do labu, otwieramy je w Photoshopie i włączamy softproofing:

    View>Proof Setup>Custom>
    Device to Simulate: tu wybieramy nasz profil minilabu
    zaznaczamy Preserve RGB Numbers
    Display Options: zaznaczamy Simulate Paper Color

    Po kliknięciu OK uzyskujemy symulację tego, co po otrzymaniu takowego pliku powinien wypluć nam lab.

    Aby uzyskać wygląd, który bardziej będzie odpowiadał orginałowi zdjęcia, stosujemy inną metodę. Włączamy softproofing z nieco innymi ustawieniami:
    View>Proof Setup>Custom>
    Device to Simulate: tu wybieramy nasz profil minilabu
    Preserve RGB Numbers ma być wyłączone
    Rendering Intent: Perceptual
    Display Options: zaznaczamy Simulate Paper Color

    W powyższym przypadku na koniec musimy skonwertować zdjęcie do profilu minilabu:
    Edit>Convert to profile>
    Destination Space Profile: tu wybieramy profili minilabu
    Conversion Options
    Engine: Adobe
    Intent: Perceptual
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 01-10-2008 o 23:30

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj

    Pewnie wielcy tego forum zaraz siądą do klawiatury... ale ja miałem ten sam problem i już po... Kupiłem ten sam kalibrator,i wg instrukcji zawartej w sofcie jak i telefonicznych dysputach skonfigurowałem go porawnie.
    Pytanie; na podglądzie gdzie w 'windzie' czy np. Bridge? Co do wysyłki do Labu - W przestrzeni kolorów w PS mam zapodane dwa profile ICC dwóch labów gdzie wołam zdjęcia. podczas obróbki zdjęć przełaczam się 'crtl +Y' na profil danego labu i po obróbce zapisuję i "wysyłam" do labu. Po odbiorze ( oczywiście z zaznaczeniem w labie bez KOREKTY) foty na 99% oddaja stan z przed kompa.
    ___________
    Pozdrawiam
    Tomasz

  4. #4

    Domyślnie

    No tak, wszystko ładnie, ale jak poszedłem do labu gdzie zwykle robię odbitki (w Suwałkach trudno o dobry lab) i spytałem czy udostępniają profil kolorów ICC swojej maszyny to zrobili takie oczy jak bym pytał conajmniej o zagadnienia z fizyki kwantowej. Nie wiedzieli nawet, że jest coś takiego jak profil kolorów w maszynie. Więc nadal pracuję na rozkalibrowanym monitorze (choć ma możliwość kalibracji ręcznie RGB), w PS mam inne kolory, w przeglądarkach inne, na papierze też inne...
    Orientujecie się czy firmy świadczące usługi foto przez net udostępniają profile kolorów bym mógł zastosować procedurę przedstawiona przez Was? Może wtedy zamawiałbym odbitki w necie. Polecicie kogoś?
    Ostatnio edytowane przez gryson ; 02-10-2008 o 15:01
    FX/DX/CX/www

  5. #5

    Domyślnie

    zapytaj tu
    D3S / D700 / 14-24 2,8 / 24-70 2,8 / 70-200 2,8 / 35 1,4 / 85 1,4 / SB-800 / SB-900 / NEC PA 271W / i inne takie....

  6. #6

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar zero8
    Dołączył
    07 2008
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    87

    Domyślnie

    Kalibracja to wielkie słowo, czesto nadużywane i mylone z linearyzaja
    Proponuje zakup kalibratorów poprzedzić linearyzacja (doprowadzeniem monitora, do wyswietlania właściwych wartości). Często taki zabieg wystarcza do amatorskiej obróbki.

    M|KM|N|S

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zero8 Zobacz posta
    Kalibracja to wielkie słowo, czesto nadużywane i mylone z linearyzaja
    Proponuje zakup kalibratorów poprzedzić linearyzacja (doprowadzeniem monitora, do wyswietlania właściwych wartości). Często taki zabieg wystarcza do amatorskiej obróbki.
    Linearyzacja jest właśnie jednym z elementów kalibracji - polega ona na skorygowaniu charakterystyki odpowiedzi tonalnej wyświetlacza do zadanej, standardowej gradacji (np. gamma 2,2). Nie da się zakupu kalibratora poprzedzić linearyzacją, bo aby wykonać linearyzację potrzebny jest kalibrator. Co więcej - na proces kalibracji składa się linearyzacja, ustawienie temperatury barwowej punktu bieli i ustawienie jaskrawości, zaś po przeprowadzeniu kalibracji urządzenie jest oprofilowywane. Bez kolorymetru/spektrofotometru wiele się zatem nie zdziała.

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar zero8
    Dołączył
    07 2008
    Miasto
    okolice Wawy
    Posty
    87

    Domyślnie

    Wszystko to prawda o czym piszesz, tylko jest to moim zdaniem zupelnie nie potrzebne. Mi chodzi o prawidłowe ustawienie monitora (softem dolaczonym na płytce lub z poziomu systemu np. OSX) i tylko tyle.
    Kalibracja ma sens tylko jesli mamy kontrole nad całym procesem, czyli: mamy stabilmy monitor, który swieci w kazdym miejscu tak samo, temperatura barwowa w pomieszczeniu w którym pracujemy jest stała (wymieniamy zarowki na 5500K), oczywiście nic nam nie świeci w monitor, lab w którym wywołojemy zmienia regularnie chemie, korzysta z tego samego papieru, ma stabilna naświetlarkę itd. itd.
    Mogę trochę pisac bzdury (dla niektóry), ale kilka lat temu zajmowałem sie kalibracja i tworzeniem profili ICC dla malych, wiekszych i takich bardzo duzych drukarek

    M|KM|N|S

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zero8 Zobacz posta
    Wszystko to prawda o czym piszesz, tylko jest to moim zdaniem zupelnie nie potrzebne. Mi chodzi o prawidłowe ustawienie monitora (softem dolaczonym na płytce lub z poziomu systemu np. OSX) i tylko tyle.
    Kalibracja ma sens tylko jesli mamy kontrole nad całym procesem, czyli: mamy stabilmy monitor, który swieci w kazdym miejscu tak samo, temperatura barwowa w pomieszczeniu w którym pracujemy jest stała (wymieniamy zarowki na 5500K), oczywiście nic nam nie świeci w monitor, lab w którym wywołojemy zmienia regularnie chemie, korzysta z tego samego papieru, ma stabilna naświetlarkę itd. itd.
    Mogę trochę pisac bzdury (dla niektóry), ale kilka lat temu zajmowałem sie kalibracja i tworzeniem profili ICC dla malych, wiekszych i takich bardzo duzych drukarek
    Oczywiście - osiągnięcie perfekcyjnych efektów wymaga korzystania z kosztownych, precyzyjnie kalibrowanych monitorów do zastosowań o krytycznym znaczeniu barwy, podświetlarki D50 z regulacją jaskrawości podświetlenia, rozproszonego oświetlenia o skorelowanej temperaturze barwowej 5000K (o natężeniu dającym światło otoczenia o jaskrawości na poziomie 4 luxów) skierowanego na sufit wymalowany bielą tytanową, z szarymi, matowymi ścianami i meblami wokół stanowiska (zalecana jest munsellowską szarość nr. 8 ), oraz czarną, matową ścianą przed monitorem (Operator też powinien być ubrany na czarno. Puryści mogą przefarbować włosy i mocno opalić twarz), oraz używania stabilnych, powtarzalnych, dokładnie skalibrowanych i oprofilowanych urządzeń wyjściowych.

    W niczym nie zmienia to jednak faktu, że stosowanie świadomego zarządzania barwą - nawet na mniej bezkompromisową skalę - przynosi wyraźną poprawę uzyskiwanych efektów.

    Często profile dostarczane przez producentów monitorów LCD bywają czystą fantazją, możliwości regulacji paneli są niewielkie, obraz jest przekontrastowany, o zbyt wysokich poziomach jaskrawości, zwariowanej temperaturze bieli itd. itp. - więc kolorymetr im nie zawadzi (a kolorymetry są coraz tańsze). Minilaby są urządzeniami RGB, zaś ich przestrzeń kompletnie w niczym nie przypomina przestrzeni monitora - stąd edycja zdjęć np. w sRGB bez stosowania softproofingu z zapiętym profilem maszyny nie ma prawa dać poprawnych rezultatów. Lampę świecącą w monitor można wyłączyć, okna pozasłaniać, perfekcyjna żarówka halogenowa SoLux 4700K, czy świetlówka liniowa Philips GraphicaPro 950 kosztuje ~30PLN. A minilab możemy wybrać taki, który zapewni nam powtarzalne rezultaty (nie mówiąc o zakupie drukarki)
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 02-10-2008 o 20:58

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •