Close

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 134
  1. #1

    Domyślnie Szambo językowe

    Czytam Forum od prawie roku. I z moich obserwacji wysnułem bardzo smutny wniosek. Coraz gorzej posługujemy się naszym ojczystym językiem. O ile pewne kwestie będą uchodzić "na sucho" w języku mówionym, o tyle w języku "pisanym" są już nie do zaakceptowania. I nie chodzi mi wcale o nieużywanie polskich czcionek (chociaż ich brak często powoduje różną interpretację tekstu), nie mówię o błędach logicznych. Mam na myśli nagminne błędy ortograficzne i językowe oraz stylistyczne.
    I żeby było jasne - nie jestem nauczycielem, nie jestem filologiem polskim - ani z zawodu ani z wykształcenia. Tak mnie w moich czasach szkolnych nauczono i tak już pozostało do dnia dzisiejszego.
    Ciekaw jestem Waszych odczuć. Czy to tylko ja jestem nadwrażliwy?

    Pozdrawiam
    Yoora


    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

  2. #2

    Domyślnie

    No właśnie - i mnie się zdarzyła literówka - i to w tytule. Na szczęście któryś z modów poprawił. Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez Yoora ; 25-09-2008 o 15:36
    Yoora


    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yoora Zobacz posta
    No właśnie - i mnie się zdarzyła literówka - i to w tytule.
    Poprawione Co do tematu - zgadzam się w 100%. Jest wiele osób, które posługują się poprawną polszczyzną, ale mam wrażenie jeszcze więcej takich, które tego nie robią. Momentami nawet głupio mi używać znaków diakrytycznych, bo wiele rzeczy, z regulaminami włącznie, jest tutaj bez "ogonków"

  4. #4

    Domyślnie

    nie, nie jestes. tez zauwazam spore niechlujstwo, zwlaszcza jako byly tlumacz, czyli osoba nauczona
    starannego doboru slow, stosowania slow zgodnych ze slownikiem nie "ulicznymi" spolszczeniami,
    dobrej ortografii, przyzwoitej interpunkcji i stylistyki. przy czym, o ile jeszcze przypadki ortograficzne
    nie sa tak nagminne, o tyle bledy stylistyczne dosc powszechne. a juz interpunkcja (czy raczej nienawisc
    do niej) jest na forach internetowych w stanie wolajacym o pomste do nieba.

    nie wiem na ile wynika to z braku wiedzy/umiejetnosci a na ile z niechciejstwa i lenistwa. Stawiam
    jednak na duza role tego drugiego
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 25-09-2008 o 16:25 Powód: gramat.

  5. #5

    Domyślnie

    Ogonki (czy ich brak), to jak wiadomo stary przed-internetowy zwyczaj, kiedy strony kodowe nie były jeszcze w użytku. To od biedy mozna przezyc. Podobnie wielkie-małe litery.

    Trudniej jest sie przyzwyczaic do dośc pokrętnego stylu współczesnych wypowiedzi, oraz coraz bardziej skrótowych związków frazeologicznych (np. jestem na nie... NB na nie to jest niedziela...)

    Najtrudniej jest życ ze złą interpunkcją, a w zasadzie jej brakiem i z rażącymi błedami ortograficznymi.
    I'm not always right, but I'm never wrong...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    nie, nie jestes. tez zauwazam spore niechlujstwo, zwlaszcza jako byly tlumacz, czyli osoba nauczona
    starannego doboru slow, stosowania slow zgodnych ze slownikiem nie "ulicznymi" spolszczeniami,
    dobrej ortografii, przyzwoitej interpunkcji i stylistyki. przy czym, o ile jeszcze przypadki ortograficzne
    nie sa tak nagminne, o tyle bledy stylistyczne dosc powszechne. a juz interpunkcja (czy raczej nienawisc
    do niej) jest na forach internetowych w stanie wolajacym o pomste do nieba.

    nie wiem na ile wynika to z braku wiedzy/umiejetnosci a na ile z niechciejstwa i lenistwa. obstawiam
    jednak na duza role tego drugiego

    Zdania w języku polskim rozpoczynamy wielką literą .
    Ostatnio edytowane przez rastula ; 25-09-2008 o 15:45 Powód: emot
    D80 /D40X /SB600/SB400
    S HSM 10-20/To A-TX Pro 28-70/N 70-300 VR/N 180 2.8 /Ta 90 MACRO/ N 50 1.8 / S 30 HSM/

    pstryki

  7. #7

    Domyślnie

    Czasami korci mnie, żeby te błędy w wątkach pokazywać. Kilka razy już miałem przygotowane takie teksty opatrzone moim komentarzem i.... Rezygnowałem, gdyż obawiałem się, że kogoś urażę. Ale muszę się przyznać, że jest mi coraz trudniej powstrzymywać się.
    Yoora


    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rastula Zobacz posta
    Zdania w języku polskim rozpoczynamy wielką literą .
    nie stawiamy tez pauzy przed kropka konczaca zdanie.

    tylko co z tego. dlugo myslales nad tym, zeby sprowadzic sensowny watek do poziomu wytykanki?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fIlek Zobacz posta
    Poprawione ... bo wiele rzeczy, z regulaminami włącznie, jest tutaj bez "ogonków"
    Chcesz to poprawię, później wstawisz we właściwym miejscu
    Yoora


    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

  10. #10

    Domyślnie

    Szambo językowe jest na ulicach naszych miast. Na forum mamy do czynienia raczej z niechlujstwem.
    X-T10, XF35, XF18-55, MK320

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •