Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie 6mp JPG i 1,5 mp RAW - który do wydruku?

    Mam duży problem: chcę wywołać na dużym formacie zdjęcia (30 na 40), używałem do sesji zapisu w formie RAW + JPEG Basic. RAWy mają rozdzielczość około 1,5 megapixela a JPEG 6,1 mp.
    Które mam obrabiać, żeby zdjęcia na odbitkach wyszły lepiej? Jak to jest w przypadku 15 na 21cm? Niby JPEG ale nie jest to kompresja fine ale basic.... Używam nikona d70s

  2. #2

    Domyślnie

    RAWy mają rozdzielczość około 1,5 megapixela



    JPEG basic to tylko w celach po(d)gladowych raczej
    normalnie wywolujesz RAW (najlepsza metoda to zapisac do TIFF w NC a potem konwertowac do JPG w PS)

    Które mam obrabiać, żeby zdjęcia na odbitkach wyszły lepiej
    RAW

    ale tak w ogole to cos nie bardzo rozumiem zamysł tego posta...
    D70|18-70|70-300|50|ZENIT TTL|HELIOS 55/2|

  3. #3

    Domyślnie

    Miałem wątpliwości czy na wydrukowanym pliku mającym rozdzielczość 1,5 mp nie będzie widać pikseli. Właśnie taką rozdzielczość wyświetla program do czytania RAWów.

  4. #4

    Domyślnie

    cos dziwne...
    ja mam rawy wazace od 4 do 6 mb...
    a jpgi, jesli robione w fine, kolo 700-800 kb...

    zupelnie nie klapkuje skad Ci sie bierze wyswietlanie rozdzialki w postaci megapixeli...

    tak czy inaczej, proponuje rozwiazanie podane przez kwasika
    moze sie zdarzyc ze lab, do ktorego zaniesiesz foty nie bedzie czytal tiffow, wiec trza uzyskac jpgi, albo poprzez konwersje tiffa w PSie albo po obrobce w NC zapisac do jpga

  5. #5

    Domyślnie

    A jakim programem otwierałeś Rawa ? Spróbuj Nikon Capture,bo to co czyta to czysta herezja,raw i ma 1,5mp no po prostu lol.

  6. #6

    Domyślnie

    Korzystam z fastStone image viewer. Sprawdziłem w PSie- RAWy są jednak 3037x2012, program to czytania RAWów musiał je zmiejszać. Ufff odetchnałem z ulgą. Wybór jest już oczywisty - w każdym razie dzięki za odpowiedzi

  7. #7

    Domyślnie

    RAWy sa lekko kompresowane w D70 ale idzie z nich wiele wycisnac.
    WB mozesz dowolnie zmieniac, EV dodac-ujac, wyostrzyc ... cuda i bez strat dla pliku.
    JPG to juz format stratny i przy kazdej obrobce i zapisie znowu tracisz.

  8. #8

    Domyślnie

    tez uzywam fast stone.
    Zobacz w ustawienia: domyslnie zmniejsza dwukrotnie rozdzielczosc (z 3 do 1.5 i z 2 do 1) zeby szybciej wyswietlac. Mozna te ustawienia zmienic.
    pozdrawiam
    ---------------------------------------------------------------------
    |S5Pro|S30|N60|SB600|

  9. #9

    Domyślnie

    FastSrone po prostu sobie podgląd generuje taki "mały". Obrabiaj RAWa i zapisz jako TIFF albo jako JPG najlepszej jakości...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •