Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie BF/FF i wskaźnik ostrego obrazu w wizjerze?

    Pisząc w ostatnio znów powracającym klimacie BF/FF, zastanawiam się jak to jest?

    Skoro ktoś ma BF lub FF i na AF aparat mu błędnie ostrzy, to jeżeli przestawi go w tryb M i wykorzystuje do nastawiania ostrości obrazu wskaźnik ostrego obrazu w wizjerze (dalmierz elektroniczny), to czy nadal wskazania tego wskaźnika są błędne?
    Bo AF, jak mi się zdaje, także korzysta z tego samego sygnału do zakończenia procesu ostrzenia?!
    Jeżeli tak jest, to znaczy, że możemy polegać jedynie na jakości swojego wzroku (czyli np. jak w moim Zenku ).
    Może ktoś obeznany w budowie aparatu, wypowie się na ten temat?

    W instrukcji jest napisane, że jeśli największy otwór przysłony obiektywu wynosi f/5,6 lub jest większy, to można ten wskaźnik wykorzystać do nastawienia ostrości.
    To znaczy, że przy ciemniejszym niż 5,6 obiektywie wskaźnik działa (świecie się) ale nie podaje prawdy?
    Chyba nie, bo z moim kitem, bez względu na wartość przysłony ten wskaźnik działa i z moich prób wynika, że ostrość jest za każdym razem nastawiana prawidłowo?!

    Zapodawajcie swoje teorie!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  2. #2

    Domyślnie

    z tego co gdzies tam jakies rysunki (dotyczace regulacji FF i BF) widzialem, to wynika mi z tego, ze ostrosc na matowce moze byc zupelnie rozjechania z ostroscia "widziana" przez czujniki AF. Dlatego tez sa tam dwie sruby do regulacji ostrosci, jedna dla AF (ta w glebi) i druga dla matowki.

    [ Dodano: Nie Sty 02, 2005 7:46 pm ]
    A dalmierzelektrnisze to raczej bedzie to samo co te uklady od AF
    Jeśli nachodzi mnie ochota by zrobić coś wielkiego, siadam chwilę w kącie i czekam aż mi przejdzie

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko mi chodzi o konkretne odniesienie się do zadanego przeze mnie pytania w temacie wskaźnika ostrego obrazu w wizjerze!

    ----
    Widzę, że dopisałeś!
    Że raczej, to tak jak napisałem, chodzi o na pewno
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  4. #4

    Domyślnie

    Tak sobie mysle, ze jak masz BF /FF to nie wazne czy uzywasz AF, czy ostrzysz recznie patrzac na kropka, to i tak samo bedzie nieostro. Pewnie najlepiej na wlasne oko liczyc.
    tak sobie tylko mysle....
    Jeśli nachodzi mnie ochota by zrobić coś wielkiego, siadam chwilę w kącie i czekam aż mi przejdzie

  5. #5
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Witam !! AF i MF w D70 reguluje się całkiem niezaleznie co nie znaczy że regulacja MF nie wpływa na odczyt ostrości przez czujnik AF. Jest możliwe takie wyregulowanie aparatu że ustawienie ostrości w manualu poskutkuje FF na matrycy a jak przełączymy się na AF to zobaczymy BF. Procedurę regulacji powinniśmy rozpocząć od regulacji poprawności MF ponieważ od wyregulowania tego zależeć będzie regulacja AF.
    Niestety z mojego wielogodzinnego doświadczenia wynika że nie ma możliwości doregulowania focusa (AF i MF) do wielu szkieł Zaczynam przypuszczać że problemem jest budowa matrycy. Z tego co wiem nad każdym fotodetektorem (potocznie pixelem) jest mikrosoczewka. Taki układ może powodować zakłamania ostrości uzależnione od kąta padania światła czyli od ogniskowej obiektywu.

    Tak se wydumałem...

  6. #6

    Domyślnie

    To byłem Ja.... Rocznik70
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anonymous
    Witam !! AF i MF w D70 reguluje się całkiem niezaleznie co nie znaczy że regulacja MF nie wpływa na odczyt ostrości przez czujnik AF. Jest możliwe takie wyregulowanie aparatu że ustawienie ostrości w manualu poskutkuje FF na matrycy a jak przełączymy się na AF to zobaczymy BF. Procedurę regulacji powinniśmy rozpocząć od regulacji poprawności MF ponieważ od wyregulowania tego zależeć będzie regulacja AF.
    Niestety z mojego wielogodzinnego doświadczenia wynika że nie ma możliwości doregulowania focusa (AF i MF) do wielu szkieł Zaczynam przypuszczać że problemem jest budowa matrycy. Z tego co wiem nad każdym fotodetektorem (potocznie pixelem) jest mikrosoczewka. Taki układ może powodować zakłamania ostrości uzależnione od kąta padania światła czyli od ogniskowej obiektywu.

    Tak se wydumałem...
    W wiekszosci sie zgadzam, ale z tymi mikrosoczewkami to mi jakos cos nie pasi. Z tego co wiem to taki uklad jest w SIgmie, bo tam jest ta ciekawa matryca z trzema kolorami jeden nad drugim. w nikosiu, to tylko jakis filtr (od podczerwieni), ale nie wiem jakie on tam jeszcze funkcje spelnia. A co do BF/FF z roznymi obiektywami to szczerze nie testowalem, ale na chlopski rozum to jakbys mial przy kazdej zmianie obiektywu inne nastawy, to juz w czasach analogowych aparatow by sie okazalo ze lustrzanki to sie nadaja tylko do tluczenia tych ichnich luster (w F65 system egulacji FF/BF jest taki sam).
    Z drugiej strony jezeli po zmianie obiektywu masz FF/BF i jest to problem matrycy (albo tych mikrosoczewek..) to rowniez powinienes to miec (FF/BF) zalezne od ogniskowej (szczegolnie dla zoomow, co sie im ostatnie soczewy przesuwaja w zaleznosci od ogniskowej)

    Sorki ddMONie, ale chyba nieopatrznie Ci temat poszedl za moja sprawa (ale tylko troszke) w inna strone. Ale obiecuje, ze pomysle o Kropku MF
    Jeśli nachodzi mnie ochota by zrobić coś wielkiego, siadam chwilę w kącie i czekam aż mi przejdzie

  8. #8

    Domyślnie

    To znaczy, że przy ciemniejszym niż 5,6 obiektywie wskaźnik działa (świecie się) ale nie podaje prawdy?
    Chyba nie, bo z moim kitem, bez względu na wartość przysłony ten wskaźnik działa i z moich prób wynika, że ostrość jest za każdym razem nastawiana prawidłowo?!
    Oj ddMON-ie, Tu się rozchodzi o otwór wzgledny szkła, bo przy takowym dokonywany jest zarówno pomiar światła, jak i ustawienie ostrości. Kit ma otwór wzgledny 3,5-4,5 więc do 5,6 mu jeszcze brakuje. To jaką przysłone ustawisz ma tylko wpływ na ekspozycje, a nie na pomiary.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez glisek
    Z drugiej strony jezeli po zmianie obiektywu masz FF/BF i jest to problem matrycy (albo tych mikrosoczewek..) to rowniez powinienes to miec (FF/BF) zalezne od ogniskowej (szczegolnie dla zoomow, co sie im ostatnie soczewy przesuwaja w zaleznosci od ogniskowej)

    Sorki ddMONie, ale chyba nieopatrznie Ci temat poszedl za moja sprawa (ale tylko troszke) w inna strone. Ale obiecuje, ze pomysle o Kropku MF
    No i zależy. Im większy zakres zooma i jaśniejsze szkło to bardziej wychodzi
    Przykład: Obecnie mam w miarę zoptymalizowany focus pod kita i 50. Jak zakładam 80-200 2.8 to przy 80mm focus chodzi praktycznie dobrze, naprawdę ostro jest już od 2.8. A jak mu dam 200 to jest BF jakieś 4-7 cm. Co gorsza jak nawet przymknę do 8-11 to sytuacja się nie poprawia. Wygląda jakby głębia ostrości rośła tylko w kieruku +nieskończoności. Następna ciekawostka to taka że mogę to obejść przez MF. Wtedy ostro jest już od f:2.8. ( tylko nie zawsze jest to wygodne zwłaszcza jak się ma wad wzroku ;( )
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  10. #10

    Domyślnie

    widze ze przecwiczyles sprawe dokladnie, wiec wymardrzanie sie z mojej strony bez przetestowanie mija sie z celem. A miales okazje przetestowac jak to jest na innych puszkach?
    Bedziesz na zlocie w zakopcu? - tam mysle ze byloby dobre miejsce do takich zabaw i wyciagania wnioskow (w samochodzie zawsze mam z 10kg roznych kluczy i srubokretow.. )
    Wiec jak na dzisiaj nie mam teorii dotyczacej tych cudow z FF/BF
    Jeśli nachodzi mnie ochota by zrobić coś wielkiego, siadam chwilę w kącie i czekam aż mi przejdzie

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •