Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie COKIN - KREATYWNY SYSTEM FILTRÓW FOTOGRAFICZNYCH część I

    Francuski fotograf, Jean Coquin stworzył koncepcję zespołu filtrów i ich mocowania. Koncepcja owa zakłada kreatywne wykorzystanie filtrów w fotografii, nieograniczone średnicą obiektywów. Od chwili wynalezienia systemu, powstało ponad 160 filtrów w systemie COKIN oraz kilkaset dalszych w systemach zbliżonych (Spectralstar, Ars Colandi, Lee, Formatt/Hitech, PPL itp.)

    Sam system jest prosty w użyciu, wszechstronny, efektywny i nie ogranicza fotografa w realizacji jego zamierzeń. Używa się go zarówno do aparatów kompaktowych (przez odpowiednie przejściówki) jak i do lustrzanek klasycznych i cyfrowych, a także kamer video, aparatów średnio i wielko formatowych oraz co ciekawe, do rzutników przeźroczy. Kreatywność systemu jest na tyle duża, że fotograf może eksperymentować zarówno w dowolnym komponowaniu kadru, a nawet w wyselekcjonowanym jego fragmencie. Może służyć amatorom i zawodowcom, fotografom architektury, przyrody, krajobrazu, portrecistom itd. Wszystkie możliwości jakie niesie za sobą używanie tego systemu na pewno nie zostały jeszcze odkryte...wszystko przed wami! Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, a jak go pozna, otworzą się przed nim nieograniczone możliwości komponowania kadru.
    Przykładem niech będzie moment fotografowania pejzażu górskiego. Filtry nakręcane zmuszają nas do podziału kadru zgodnie z podziałem filtra połówkowego. Natomiast filtry systemu cokina można dowolnie przesuwać w dół i górę, aż do uzyskania odpowiedniego efektu! Jeśli wykorzystamy kompendium tzn. 2 holdery z adapterem, to uzyskamy jednocześnie możliwość dowolnego ich obracania względem siebie, a nawet uzyskanie dowolnego prostokąta wypełniającego lub niedopełnionego.
    Filtry wykonane są z wysokiej klasy żywic optycznych barwionych w masie oraz szkła organicznego i mineralnego, a także szkła najwyższej klasy z grupy Scott (piekielnie drogie).


    BUDOWA SYSTEMU

    System możemy podzielić na dwa segmenty:
    - Zespół mocowania filtrów – kilka rodzajów.
    - Osiem grup filtrów, w sumie kilkaset rodzajów.

    Zajmijmy się najpierw mocowaniem.
    Zestaw podstawowy systemu cokina składa się z adaptera (pierścienia) nakręcanego na gwint filtrowy obiektywu oraz holdera, w którym umieszczamy filtry.
    Zestaw zaawansowany (pseudo kompendium) składa się z 2 holderów, łącznika holderów (tandem adapter), osłon p/słonecznych oraz dekielków na adaptery i holder.
    Kompendium podobne do osłony mieszkowej, może zawierać od 1 do 2 szyn filtrowych oraz cały szereg innych akcesoriów


    Wyróżniamy kilka różnych holderów:
    · Magnetyczne – dla 3 filtrów, przeznaczone głównie do kompaktów i obiektywów bezgwintowych, mocowany na opasce magnetycznej do przodu obiektywu (wyłącznie system A) UWAGA! Są dwie wielkości opasek, mniejsza S oraz większa M. Przed zakupem należy się upewnić, którą wielkość posiada obiektyw naszego aparatu np Nikon Coolpix 4300 ma wielkość S, zaś Nikon Coolpix 4600 wielkość M, natomiast Nikon Coolpix 4500 jest w ogóle niekompatybilny z tym uchwytem!

    KOMPATYBILNOŚĆ APARATÓW KOMPAKTOWYCH Z MAGNETYCZNYMI NASADKAMI SYSTEMU COKIN można sprawdzić pobierając plik z mojej strony (dział pliki do pobrania)

    · Shoe hoder – dla 3 filtrów, przeznaczony właściwie wyłącznie do kompaktów, mocowany do gniazda statywowego (wyłącznie system A)
    · Standard holder – dla 3 filtrów, mocowany do pierścienia (adaptera) nakręcanego na gwint filtrowy obiektywu
    · Holder szerokokątny – dla 1 filtra, mocowany do pierścienia (adaptera) nakręcanego na gwint filtrowy obiektywu, nie powoduje winietowania
    System został podzielony według średnic obiektywów, dla których jest przeznaczony. Mamy dwie podstawowe wielkości A i P oraz dwie „duże” Z-PRO i X-PRO. Dla przeciętnego zjadacza zdjęć zdają się wystarczać A i P, ale wraz ze wzrostem średnic obiektywów, zwłaszcza szerokokątnych dla lustrzanek cyfrowych, zakres systemu P powoli się wyczerpuje i pewnie niedługo przyjdzie się przesiąść na system Z-PRO.

    · System A ma rozstaw średnic gwintów obiektywów 36-62mm 192 filtry 67/67mm
    · System P ma rozstaw średnic gwintów obiektywów 48-82mm (z wyłączeniem 54mm) 187 filtrów 84mm (tu spotykamy filtry kwadratowe 84/84mm oraz filtry wydłużone 84/100mm
    · System Z-PRO ma rozstaw średnic gwintów obiektywów 49-96mm (z wyłączeniem 54mm) – 89 filtrów 100/100mm oraz nowość 150/100mm
    · System X-PRO ma rozstaw średnic gwintów obiektywów 62-112 (z wyłączeniem 96mm) – 88 filtrów 130/170mm
    · System mocowania bagnetowego: Hasselblad 50, 60 i 70, Rollei i Hasselblad 50- bagnet zewnętrzny
    · Inne systemy nie zawsze ściśle kompatybilne z systemami cokina

    Oprócz standardowych elementów systemu cokina, można jeszcze spotkać elementy dodatkowe:
    · Pierścień uniwersalny, montowany na obiektywach (nie gwincie) o średnicach (obiektywu, nie gwintu) do 75mm (system A) i do 84mm (system P)
    · Pierścień dystansowy (extension ring), służy do oddalenia holdera od przedniej soczewki obiektywu. Przydaje się głównie przy soczewkach makro oraz obiektywach szerokokątnych z wypukłą soczewką przednią.
    · Adapter P/A który służy do łączenia holdera systemu P z holderem systemu A, nie trzeba wtedy posiadać adapterów dwóch systemów, wystarczy system P.
    · Adapter A/P który służy do łączenia holdera systemu A z holderem systemu P, nie trzeba wtedy posiadać adapterów dwóch systemów, wystarczy system A.
    · Adapter Z/P który służy do łączenia holdera systemu Z z holderem systemu P, nie trzeba wtedy posiadać adapterów dwóch systemów, wystarczy system Z.
    · Adapter P/Z który służy do łączenia holdera systemu P z holderem systemu Z, nie trzeba wtedy posiadać adapterów dwóch systemów, wystarczy system P.
    · Adapter do zamocowania szklanych nakręcanych filtrów polaryzacyjnych o średnicach 77mm i 82 mm
    · Dekielek na adapter – nie trzeba za każdym razem odkręcać adaptera
    · Dekielek na holder – umożliwia zamykanie holdera bez konieczności ściągania go z adaptera

    na mojej stronie dostępne są zdjęcia przedstawiające widok kompendium oraz poszczególnych elementów systemu
    http://alf.home.pl/ALF/fotografia/cokin_budowa.htm

    część II będzie zawierać opis niektórych filtrów i pojawi się latem...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  2. #2

    Domyślnie

    Witam, od dłuższego czasu mam zamiar zakupic sobie cały system cokin z filtrem szarym połówkowym, ale mam jeden problem i jak na razie nie znalazłem jednoznaczej odpowiedzi na mój problem (a szukałem troche).
    A więc tak, posiadam Nikona d80 ze standardowym szkłem 18-135, jakiś czas temu nabyłem sobie polarka kołowego hoya HMC Super (bez gwintu z przodu) i chciałbym zamontować system cokin uzywając jednocześnie mojego kołowego polarka. Krótko mówiąc, czy jest jakiś sposób żeby pogodzić jednoczesne używanie kołowego polara (bez gwintu z przodu) razem z szarym filtrem połówkowym cokin? Jeśli jest taka mozliwość to czy polar zamontowany po filtrze połówkowym będzie dalej spełniał swoją funkcję, bo z tego co mi wiadomo to może byc kiepsko...
    Słyszałem też o ręcznych holderach cokin, czy istnieje coś takiego??

    I sorki jeśli wątek był juz gdzieś poruszony a ja go przeoczyłem...
    Mimo wszystko będe czekał na odpowiedz...

  3. #3

    Domyślnie

    Mam Coolpix L110 czy mogę do niego takie coś zamontować i ewentualnie poproszę o namiary gdzie to mogę kupić:

    · Magnetyczne – dla 3 filtrów, przeznaczone głównie do kompaktów i obiektywów bezgwintowych, mocowany na opasce magnetycznej do przodu obiektywu (wyłącznie system A), Shoe hoder – dla 3 filtrów, przeznaczony właściwie wyłącznie do kompaktów, mocowany do gniazda statywowego (wyłącznie system A) Oprócz standardowych elementów systemu cokina, można jeszcze spotkać elementy dodatkowe:
    · Pierścień uniwersalny, montowany na obiektywach (nie gwincie) o średnicach (obiektywu, nie gwintu) do 75mm (system A)
    · Adapter A/P który służy do łączenia holdera systemu A z holderem systemu P, nie trzeba wtedy posiadać adapterów dwóch systemów, wystarczy system A.

    PZDR

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •