Close

Strona 3 z 253 PierwszyPierwszy 123451353103 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 2526
  1. #21

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Dodam kilka groszy od siebie:
    Używam nagminnie sabinek w dzień i...
    W słoneczny dzień należy przy czasie 1/250 przymknąć obiektyw niekiedy do f/11 aby uniknąć przepaleń(u Ciebie jest iso 100 więc tylko do f/. Nie da się wtedy uzyskać małej GO.

    Zasięg gołej sabinki w takim wypadku to około 1-2 metry. Próbowałem raz nawet bawić się z parasolką odbijającą. Niestety nie dałem rady ustawić tak lampy aby nie wchodziła w kadr i miała jakikolwiek wpływ na ekspozycje. Mój wniosek: ciężko jest zrobić takie zdjęcie w słoneczny dzień.

    Ideałem byłby aparat z hybrydową migawką. Przy użyciu sabinek można spokojnie focić z czasem 1/1000. Wtedy z f/11 robi się f/5.6. Zasięg sabinki również zwiększy się dwukrotnie.

  2. #22

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    A podłączenie SB poprzez gorącą stopkę ? Takie coś, gdzie pociągnąłbym kablem, powinno dać mi możliwość błyskania tak, jakbym miał lampę w sankach. Nie upieram się na to robienie zdjęć w słońcu, bo raczej takich to robię stosunkowo mało, ale tak sobie dywaguję ...

    Tak czy siak zamawiam parasolkę i statyw. A dalej zobaczymy.

  3. #23
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    .. Co z krótkimi czasami synchronizacji ? Jeżeli np. wyzwalam radiowo to jest chyba najkrótszy 1/500, co nie jest szczytem przy doświetlaniu w dzień i możliwości osiągnięcia małych GO. Chyba, że czegoś nierozumiem ... (a to możliwe, bo działka związana z oświetleniem jest dla mnie nowością).
    D200 ma migawkę szczelinową, więc tylko dojdziesz na radiu do 1/250 s. Gdybyś miał D50, 70 itp - z hybrydową migawką to byś mógł zejść niżej.
    Krótkie czasy (do 1/8000) osiągniesz używając CLS albo kabli systemowych - jak SC17, 28, 29 czy ich zamienników.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #24

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Tak Jacku, oczywiście, że 1/250. Narazie nie będę szalał z krótszymi, bo widzę ile jeszcze przede mną.
    Swoją drogą znalazłem to - http://www.flickr.com/photos/stateof...ith/559372706/ Mistrz używa do wyzwalania pocketwizardów i, z tego co widzę, często korzysta z gołych lamp (tj. bez rozpraszania).
    Ostatnio edytowane przez Zbigniew ; 11-05-2008 o 22:12

  5. #25

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Jeszcze taka mała dygresja. Dociążaj porządnie statywy. Statywy pod wpływem wiatru lubią się przewracać.

  6. #26
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Tak Jacku, oczywiście, że 1/250. Narazie nie będę szalał z krótszymi, bo widzę ile jeszcze przede mną.
    ale właśnie krótsze czasy to duży plus i ułatwiają pracę. Zmniejszają ilość światła zastanego, a nie ograniczają błyskowego. Czym krótszy czas tym lampy błyskowe robią sie "silniejsze".
    Tryb FP to niestety kiepskie wyjście, bo znaczna część błysku się marnuje (matryca jest przysłonięta lamelkami) i lampa w tym trybie jest "słaba"
    Dobre wyjście z tej sytuacji to:
    - migawka hybrydowa
    - migawka centralna
    - silniejsza lampa (najlepiej "studyjna")
    ponieważ lampy często mogą pracować w manualu (przyda się światłomierz do flesza) to do tego celu można kupic proste (czyli tanie), ale silne lampy z podziałem mocy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #27

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Ale ciągle mówimy o lampach błyskowych, takich przenośnych - typu Metza czy innych ? Bo zależy mi głównie na mobilności tego sprzętu - nawet kosztem osiągów.

  8. #28
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Byle jak najsilniejsza, mogą być także Metze 45, choć u nich kiepsko z podziałem mocy. Ale można zmieniać proporcje zastane/błysk zmieniając czas naświetlania, a przesłonę zmieniać przez zmianę ISO.
    Można kupić także kilka lampek, z dobrym podziałem mocy, a "tanich" - np nikona sb24.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #29

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Ale ciągle mówimy o lampach błyskowych, takich przenośnych - typu Metza czy innych ? Bo zależy mi głównie na mobilności tego sprzętu - nawet kosztem osiągów.
    Poszukaj sobie starych Vivitarów 283 (lub nowszych 285, ale polecam te starsze, są lepiej zrobione) - to są POTWORY, nie lampy. Potrafią naprawdę jasno zaświecić, są zbudowane jak czołg, bardzo solidne i z dodatkowymi małymi adapterami VP-1 można je pięknie kontrolować manualnie (to znaczy 283, bo 285 już adaptera nie potrzebują). Uwielbiam te błyskadełka, mam trzy i ustawicznie czaję się na następne na zapas.
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  10. #30

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    a to co za potwór? wiecie coś o tym? wygląda kosmicznie, zwłaszcza ta konsoleta z tyłu
    http://www.allegro.pl/item359102373_...0_sca_300.html
    "Nie można w życiu zakosztować wszelkiego dobra. Treba wybrać rzecz upragnioną, którą łatwiej przyjdzie zapumnieć."

Strona 3 z 253 PierwszyPierwszy 123451353103 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •