Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie co znaczy "dobry B&W"?

    Witam,
    bardzo lubię fotografię B&W, ale muszę przyznać, że mam problem z oceną jaka konwersacja jest poprawna...
    Dużo oglądam zdjęć BW na forum i czasami zdjęcie wydające mi sie poprawnie przekonwertowane, a według doświadczonych obserwatorów okazuje się być niewłaściwie czarno-białe.

    Stąd moje pytanie - czym charakteryzuje się poprawna konwersacja B&W??

    Może chętni pokazaliby zdjęcia, które według nich są doskonałe w tym względzie i napisali krótko dlaczego taki B&W do nich przemawia. No i może dla porównania jakiś "leżący B&W" ?????

    Nie oczekuję podania wzoru na dobre B&W, bo potrafię bawić sie suwakami w NX, nie potrafię po prostu ocenić jaki efekt konwersacji jest OK (mowa oczywiście o zdjęciach poprawnych technicznie).

    z góry dziękuję za odzew
    D300, SB800, T17-50f2.8, S70-200 f2.8

  2. #2

    Domyślnie

    Według mnie, poprawna konwersja (nie: konwersacja) to taka, która się podoba widzowi. Musi się jednak podobać przede wszystkim Tobie. Zawsze będzie tak, że jeden powie, że ta konwersja jest do niczego, a inny zachwyci się tym samym zdjęciem. Normalka, subiektywizm i tyle. Jeden woli babcię, inny wnuczkę.
    Tak sądzę i poza aspektami technicznymi (umiesz się przecież bawić suwaczkami) niewiele tu chyba można doradzić.
    pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i bardzo trudna zarazem, ponieważ fotografia jest zjawiskiem niewerbalnym - do opisania prostych w gruncie rzeczy zjawisk potrzeba setek słów, a i tak nie dociera się do sedna sprawy.

    Osobiście uważam, że kluczowy dla fotografii jest KONTRAST - to on tworzy w zdjęciu formy i określa relacje, jakie pomiędzy nimi zachodzą. Problemem w konwersji do B&W jest zasadnicza różnica pomiędzy rodzajami kontrastu dostępnymi w fotografii barwnej i monochromatycznej. W przypadku fotografii barwnej mamy do czynienia z kontrastami luminancji i chrominancji - czyli prościej z kontrastem jasności i barw. W fotografii monochromatycznej w naszym arsenale pozostaje wyłącznie kontrast luminancji. Sztuka w dokonywaniu konwersji fotografii barwnej do czerni i bieli polega na zachowaniu relacji kontrastów obecnych w zdjęciu. Podam prosty przykład - oto przedstawienie barwne:
    ...które skonwertowałem w Photoshopie poleceniem Image>mode>greyscale
    Jak widać, jest to perfekcyjny i krańcowy przykład konwersji, która została przeprowadzona ŹLE i pokazuje skalę zagrożeń, które na nas czyhają

  4. #4

    Domyślnie

    jerezano > Według mnie, poprawna konwersja (nie: konwersacja) (...)

    No i mamy pierwszy wniosek tego wątku = nigdy nie ufaj całkowicie trybom auto-... w tym przypadku AUTOkorekty systemu Word chociaż pewnie z pomocą konwersACJI też można zrobić poprawne B&W

    Czornyj
    To jest odpowiedź na którą czekałam - teraz próby czas zacząć! i zadbać o kontrasty, coby nam nigdy czerwony i zielony w jedna szara papkę sie nie zamienił!!
    D300, SB800, T17-50f2.8, S70-200 f2.8

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2008
    Miasto
    Biała Podlaska
    Posty
    19

    Domyślnie

    Dużo się pisze przy okazji konwersji do b&w o 'mieszaniu kanałów'
    Mógłby ktoś opisać o co chodzi i przy jakich 'ustawieniach' jakie teoretycznie dostajemy wyniki?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yenox Zobacz posta
    Dużo się pisze przy okazji konwersji do b&w o 'mieszaniu kanałów'
    Mógłby ktoś opisać o co chodzi i przy jakich 'ustawieniach' jakie teoretycznie dostajemy wyniki?


    http://help.adobe.com/pl_PL/Photosho...ab64-7653.html
    i
    http://help.adobe.com/pl_PL/Photosho...ab64-7653.html

    tu właściwie jest wszystko o co pytasz.... mam nadzieję, że pomoże

    poszperaj trochę w googlach, a na pewno w tym temacie dużo poczytasz. Ja tak właśnie zrobiłam i głowa mi pęka od nadmiaru wiedzy
    D300, SB800, T17-50f2.8, S70-200 f2.8

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yenox Zobacz posta
    Dużo się pisze przy okazji konwersji do b&w o 'mieszaniu kanałów'
    Mógłby ktoś opisać o co chodzi i przy jakich 'ustawieniach' jakie teoretycznie dostajemy wyniki?
    Na chwilę obecną najwygodniejszym narzędziem do konwersji do B&W jest mz. konwerter ACR. Umożliwia "mieszanie w kanałach" w cholernie szybki i sprawny sposób. Wspominałem już o tym np. w tym wątku:
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=47821

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Na chwilę obecną najwygodniejszym narzędziem do konwersji do B&W jest mz. konwerter ACR. Umożliwia "mieszanie w kanałach" w cholernie szybki i sprawny sposób.
    To się też ciekawie zapowiada:

    http://www.niksoftware.com/silverefexpro/en/entry.php

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez samek Zobacz posta

    tylko jak znam życie to wściekle drogo się zapowiada
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    tylko jak znam życie to wściekle drogo się zapowiada
    No 200 euro

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •