Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55
  1. #1

    Exclamation Do poczatkujacych...FILTR CP !

    Chciałem przedstawić jak najprościej działanie filtra polaryzacyjnego - myślę że udało mi się to wyśmienicie :



    1. tak jakby go nie było






    2. i po właściwym użyciu





    mam nadzieję że niektórym spodobał się mój mały "tutek"
    pzdrw
    Paweł

  2. #2

    Domyślnie

    Fajny "tutek".
    Rozumiem, ze polar zlikwidowal tylko odbicia i nie mial wplywu na reszte sceny, ktora jest jasniejsza od wersji bez CPL?

  3. #3

    Domyślnie

    Polarek jednak zawsze trochę "wetnie" światła - cały filtr jest praktycznie b.ciemny

  4. #4

    Domyślnie

    Światła wetnie, ale światłomierz, o ile pracujesz w trybie innym niż manualny, to oczywiście uwzględni i dobierze ekspozycję tak, aby była poprawna. Różnice mogą jednak jakieś wystąpić, co wynika z różnic w samej scenie (tzn. zależy od jej typu).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Światła wetnie, ale światłomierz, o ile pracujesz w trybie innym niż manualny, to oczywiście uwzględni
    od siebie tylko dodam że CP ładnie np. przyciemnia niebo, od "bidy" zastąpi filtr ND (niestety tylko częściowo), na pewno spolaryzuje światło i pozwoli np. sfotografować wystawę sklepową przez szybę lub, jak na moich fotach, autko

  6. #6

    Domyślnie

    A ja sie wlasnie zastanawiam, czy rzeczywiscie potrzebuje CPL...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JED Zobacz posta
    A ja sie wlasnie zastanawiam, czy rzeczywiscie potrzebuje CPL...
    no na to pytanie to chyba musisz jednak sam szukać odpowiedzi
    pzdrw

  8. #8

    Domyślnie

    masakra - jak mozna było tak skopać taka prostą rzecz jak opis działania filtra PL...

    lepiej żebyś go w ogóle nie robił IMO.

    Filtr polaryzacyjny:
    1: niweluje odbicia od powierzchni błyszczących (np. "czyści" blachę samochodu jak na zdjęciach wyżej, czy też "usuwa" odbicia w szybach oraz w wodzie - przy fotografowaniu ryb, kamieni itp.) - przez co także wzmacnia kolor fotografowanych powierzchni;
    2: przyciemnia kolor nieba (selektywnie, a nie tak jak szara połówka - do połowy);
    3: zwiększa kontrast nieba i uwypukla chmury (czego żadna połówka nie zrobi);
    4: zmniejsza kontrast fotografowanej sceny (niebo-ziemia, oraz poprzez eliminację odbić z powierzchni błyszczących - tzw. bliki);
    5: działa jak filtr naturalnie szary czyli przedłuża ekspozycję;
    Ostatnio edytowane przez eldritch ; 16-07-2008 o 12:29
    "Często kończy się na formie, nic z tego nie wynika. Po tym jak Marcel Duchamp ogłosił, że pisuar ustawiony na środku jest dziełem sztuki - artystą może być każdy..." - R. Opałka

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez eldritch Zobacz posta
    masakra - jak mozna było tak skopać taka prostą rzecz jak opis działania filtra PL...
    lepiej żebyś go w ogóle nie robił IMO.
    Jakoś wzburzenia kolegi nie mogę pojąć - przecież to wszystko co napisałeś sam (za co bardzo dziękujemy) jest już napisane w tym wątku.

    Swoją drogą te fotki miały pokazać jak najprościej to co oferuje filtr CP ale młodym-niedoświadczonym userom aparatów i wg mnie doskonale to robią.

    pzdrw

  10. #10

    Domyślnie

    Mam pytanko! Czy efekt działania filtra jest dobrze dostrzegalny przy pełnym słońcu na ciemnej matówce/wizjerze np. D40 (przecież trzeba odpowiednio pokręcić pierścieniem CPL), bo w przypadku "live view" kompaktów- na monitorku i w pełnym słońcu jest to prawie niewykonalne
    D40: S10-20, S30, N50G, N18-200VR, T55-200+DCR250, SB-400...
    Zenith 12XP: H44M, J37A, P29/2.8, P135/2.8.
    ..

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •