Close

Strona 4 z 82 PierwszyPierwszy ... 234561454 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 815
  1. #31

    Domyślnie

    1. UWAGA do tych co czyszczą gruszką z apteki! Należy przed czyszczeniem matrycy wyczyścic gruszkę z talku. Robi się to poprzez "płukanie" gruszki wodą. Niewyczyszczona gruszka może tylko pogorszyc sprawę i jeszcze bardziej zabrudzic matrycę.
    2. Mam pytanie do tych co czyścili matrycę właśnie gruszką: jak sobie poradzic z kurzem, który "przesiadł" się z matrycy na lustro i matówkę. Matrycę mam czystą, ale wkurza mnie to że w wizjerze widzę jakieś pyłki. Dodam, że aparat dałem do NP do czyszczenia matrycy (3 dni to trwało i około 80 zł kosztowało). Po odbiorze stwierdziłem, że matryca nadal jest brudna (nie mieszkam w Wawie, dlatego nie próbowałem reklamowac usługi a przez tel. się nie da, bo jak wszyscy wiemy dodzwonic się do NP graniczy z cudem), więc kupiłem u SKNER gruszkę do czyszczenia matryc - matryca się wyczyściła ale kurz osiadł na lustro i matówkę a tego już gruszką nie dało rady wyczyścic. Czytam tu na forum, żeby nie tykac się lustra i matówki, więc jak to wyczyścic?

  2. #32

    Domyślnie

    Chyba nie przeczytałeś wątku od początku, matówki i lustra nie ma sensu czyścić bo tego nie widać na zdjęciach...
    Pozdrawiam
    Tomek

  3. #33

    Domyślnie

    To nie całkiem tak. Jest sens czyścić lustro i matówkę, gdyż paprochy, które tam siedzą, mogą trafić i na matrycę.
    Krzysztof Paszkiewicz

  4. #34
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    tak i nie. Denerwują nas na matówce tak wielkie paprochy, że aż je widać w wizjerze. Natomiast one tam sobie są miesiącami i latami nawet. Czyli nie przemieszczają się one wcale tak łatwo. Ja radzę się nimi nie przejmować i robić zdjęcia, a dotykanie matówki sobie odpuścić.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #35

    Domyślnie

    Też nie radzę dotykać matówki, zwłaszcza łapami. Ja używam do tego specjalnego pędzelka.
    Moje paprochy jednak się nieraz przemieszczają - lustro w swojej komorze z pewnością urządza niezły wiatr podczas "strzału".
    Krzysztof Paszkiewicz

  6. #36

    Domyślnie

    AsKier - czytałem wątek od początku. Wiem, że paprochów z matówki/lustra nie widać na zdęciu, jednak wkurzają podczas focenia. Nie sądzę również, żeby mogły się przemieścić na matrycę skoro nie da się ich tak łatwo gruchą wydmuchać, dlatego pytałem czy ktoś umie sobie z tym radzić w jakiś prosty sposób (bez rozbierania aparatu).

  7. #37

    Domyślnie

    Dodam tylko że zanim zacznie się dmuchać gruchą na sensor, warto zebrać z grubsza paprochy z materiału którym wyłożona jest komora lustra (służy właśnie do wyłapywania śmieci fruwających w komorze) żeby sobie ich nie wdmuchiwać do zakamarków. Ja używam do tego wilgotnej (nie mokrej i ociekającej) wykałaczki. Paprochy grzecznie przechodzą z wykładziny na patyczek

  8. #38
    Bonzo
    Gość

    Domyślnie

    na paprochy i kurz wystarczy odkurzacz , ale dla was to hardcore dla mnie normalka i mam czyściutki aparat aż miło , a matryce ostatnio czysciłem i polerowałem patyczkiem do uszu bo przez przypadek sobie jakąś plame zrobiłem i też nic jej nie jest bo jak widać zdjęcia robi dalej także nie popadajcie w paranoje z tą delikatnością

  9. #39

    Cool No

    No nie wiem jak robisz czarno-białe fotki to wszystko widać jak na dłoni (jeśli chodzi o matrycę), wiem bo sam ją czyściłem.

  10. #40

    Domyślnie

    wiecie czym ja wybieram te paprochy z materialu ktorym wylozona jest komora? tasma klejaca. Taka zwykla biurowa. biore pasek, i przyklejam do materialu. sciagajac pasek, zbieram ladnie wsie paproszki. Sprawdzone - dziala.
    Elektryczna klamka od Tippmana zasilona powietrzem o wysokim ciśnieniu, służąca do robienia siniaków w okolicach głowy. A do tego jakiśtam Nikon do dokumentowania dzieła zniszczenia.

Strona 4 z 82 PierwszyPierwszy ... 234561454 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •