Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Dziwne zachowanie AF w D300

    Witam,

    Wczoraj wieczorem testowałem sobie pracę D300 z SB-800, było już dość mało światła i zauważyłem że AF zaczyna pudłować gdy jest włączone wspomaganie AF w lampie, w sumie to w miarę powtarzalnie aparat ustawia ostrość 1,3-3 cm za obiektem (przy odległości z jakiegoś metra od obiektu). Po wyłączeniu wspomagania w lampie AF trafia praktycznie w punkt.

    W sumie to było tylko kilka fotek, ale problem był dość powtarzalny, postaram się jeszcze trochę testów zrobić w weekend, a miało być tak fajnie, bo wspomaganie AF w lampie jest zdecydowanie fajniejsze niż to w body i na większej ilości pól AF.

    Czy ktoś miał takie lub podobne objawy ??

    PS. Do body podpięty Zoom Sigma 24-70, muszę jeszcze sprawdzić jak to będzie wyglądać z moją pięćdziesiątką.

    --
    Pozdrawiam
    Rafał

  2. #2

    Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie AF w D300

    Cytat Zamieszczone przez RaStro Zobacz posta

    Czy ktoś miał takie lub podobne objawy ??
    Było już coś podobnego http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=58688 i http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=49237. Też mam takie objawy tylko że z Tamronem 17-50mm + Sb-800. Bez lampy AF działa świetnie. Więc wygląda, że masz rację co do wspomagania. Później popróbuję.
    Oczywiście Nikon

  3. #3

    Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie AF w D300

    Witam,

    Z lampą działa świetnie... ale jak jest wyłączone wspomaganie AF w lampie, a ono jest o tyle fajne że działa też na innych polach AF niż centralne, ja dzisiaj też posprawdzam jak wygląda sprawa z moim starym dobrym 50/1,8 i 180/1,8.

    Ach gdzie te czasy co byłe zadowolony z mojego F80 ze skądinąd dziadowską lampą sunpaka

    --
    Pozdrawiam
    Rafał

  4. #4

    Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie AF w D300

    Cześć,

    Pozwólcie, że dorzucę moje spostrzeżenia.
    Zasadniczo po zakupie d300 postanowiłem skalibrować sobie działanie mojej sigmy 30/1.4 pod nowa puszkę. Przy braku baterii AA zorganizowałem sobie alternatywna scenę składającą sie z poustawianych kości do gry. Wszystkie kości jakie miałem były czarne, oprócz jednej, która była czerwona i przez ta swoją "wybitność" wylądowała jako "centralny punkt ostrzenia. I teraz clue sprawy:

    Gdy mój d300 w tandemie z sigmą ostrzył na tę czerwoną (z białymi punktami) kość nie był w stanie ustawić ostrości - lądował zupełnie w lesie. raz za raz przed obiektem - całkowicie bez reguły. W przypadku ostrzenia na kości czarno białe wszystko było w jak najlepszym porządku.
    Idąc dalej zdarzyło mi się wykryć, że prawie identyczna sytuacja ma miejsce w ciemnych warunkach i używaniu czerwonego wspomagania AF z lamp bs800 lub sb600 (takie mam i na takich testowałem) - d300 z sigmą całkowicie głupieje i ostrzy na "niebo nad polkowicami".

    W tandemie z innymi obiektywami problemu nie stwierdziłem.

    Zastanawiam się, czy to aby nie jakaś "właściwość" naszego nowego systemu AF CAM3500, który nota bene ponoć do ustawiania ostrości wykorzystuje też informacje o kolorze.

    Ciekaw jestem, czy ktoś z Was będzie w stanie odtworzyć taki wynik eksperymentu.

    I na koniec małe wyjaśnienie - jestem z tej puchy super zadowolony i nie szukam dziury w całym - po prostu sobie ff w sigmie skompensowałem


    pozdrawiam,
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  5. #5

    Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie AF w D300

    Gdzieś cztałem że pierwsze D300 miały problemy ze współpraca z obiektywami Sigmy, może to to.

    Ponoć Update Firmware to poprawiał.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Dziwne zachowanie AF w D300

    Witam,

    Niestety nie chciał mi się bawić w testy, co do puszki jestem zadowolony, firmware wgrałem sobie jakieś nowe, i pucha fajnie działa z Sigmą ostrzy praktycznie w punkt (nie bawiłem się w kalibrację). Błędy w ostrzeniu występują właśnie przy wspomaganiu z lampy SB-800 z inną nie testowałem z oczywistych względów, muszę sprawdzić na czymś czerwony. Tak jak koledze tymancjo, wydaje mi się że może to być związane z kolorem, muszę pobawić się też moimi stałkami. Dopóki nie ma rozwiązania będę musiał z tym żyć, póki co nie muszę robić zdjęć w takich warunkach żeby sobie AF nie radził, ale fajnie jak by to działało we właściwy sposób.

    --
    Pozdrawiam,
    Rafał

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •