Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    32

    Angry Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    Witam wszystkich.

    Bylem Ci ja do niedawna uzytkownikiem systemu Minolta. Kupilem dynaxa 5 z kitowym obiektywem w 2004 roku i rozpoczalem swoja przygode z lustrzankami. Nota bene nabylem ww aparat tylko dlatego ze aktualnie w sklepach ciezko bylo dostac Nikona F75. Gdyby byl, pewnie wszedlbym w Nikona, bo w koncu Nikon to Nikon.

    Po roku zabawy z kitowym zestawem postanowilem ulepszyc sobie zdjecia i nabylem w drodze kupna obiektyw Sigma 28-70 2.8 wraz z uzywana lampa 5400HS. Jako ze czlek rozwijac by sie chcial znalazlem uzywane body Dynaxa 7 i generalnie bylem zadowolony bo Dynax7 dobrym aparatem jest choc zdjecia ostroscia nie grzeszyly. Nie, nie zeby nie byly ostre w zwiazku z ostrzeniem na ucho zamiast na oko, ale jakies takie niedorobione byly.
    Zdjecia praktycznie caly czas robilem na Fuji Superia 100 i 400.

    Myslalem sobie, jak ceny spadna kupie sobie cyfrowe body i bedzie dobrze. I wlasnie wtedy Minolta sprzedala sie Sony, jak ostatnia ... No i plany moje wziely w leb, bo Sony jakos nie bardzo przemawia do mnie jako producent lustrzanek. Telewizory, radia to i owszem, ale foto? Nie, dziekuje.

    No i rozpoczalem poszukiwania w kopalni wiedzy na co by sie przesiasc. Postanowilem na poczatek zamienic analoga na analoga, ale w jakism bardzie rozwojowym systemie, a pozniej kupic sobie cyfrowe body, najlepiej z pelna klatka
    Padlo na Nikona bo Nikon to Nikon. Znalazlem sliczne body F80 z battery packiem, noweczka, moze 10 filmow. Kupilem. Do niego 50mm 1.8 i za namowa mpwt 24-85 3.3-4.5 AF-S plus lampa 80DX. I wszystko bylo piknie do pierwszej kliszy, ktora zreszta zanioslem z dusza na ramieniu.
    Zdjecia wyszly takie sobie. Dobila mnie jeszcze moja zona, ktora stwierdzila ze zdjecia z Alphy 100 mojego ojca sa lepsze, bo takie ostre i kolory ladniejsze
    Jako ze czlowiek proznym stworzeniem jest pomyslalem: zostawie sobie F80 na B&W i ciemnie, ta z planow, i kupie
    F100. Przeciez nie ma nic lepszego niz F100. I kupilem. Piekne body w idealnym stanie, do tego battery paczek. Jak wzialem do reki to malo nie padlem. Po prostu cudo. F80 przy nim to jakis ubogi kuzyn z Gruzjii (nie obrazajac nikogo).

    Wreszcie mialem juz wymarzony sprzet. Zblizaly sie urodziny mojej corki, wiadomo rodzinna imprezka z lampa, troche zdjec na dworze itp. Przerylem forum, natrafilem na strone http://planetneil.com/tangents/ co by podszkolic sie z doswietlania lampa. Bogatszy o wiedze z pozalowaniem patrzylem na dziesiatki zdjec pstrykanych przez Alphe100 mojego ojca. Ja w koncu mam F100 i czytalem duzo wiec spoko, napewno bede zadowolony.

    Bylem, do wczoraj kiedy odebralem zdjecia. Klisza Fuji Superia100, a zdjecia dramat. Zona oczywiscie stwierdzila ze zdjecia sa kiepskie, z Minolty byly lepsze a najlepsze to sa z Sony.
    Przyznam szczerze ze nie sa rewelacyjne. Twarze sa nadwyraz naturalne, widac kazdy doslownie pryszulek, wszystko. Oczywiscie to nie jest wina aparatu, tak mi sie przynajmniej wydaje. Czesc zdjec ma wyjatkowo duze ziarno jak na 100, niektore zdjecia w pomieszczeniu sa takie troche przymglone, siwe, blade jakies. Nie wiem czy to klisza, lab czy papier, aparat czy obiektyw, lampa czy FOTOGRAF?
    SZLAG MNIE JUZ TRAFIA. Nie wiem co mam robic.
    Kupilem Fuji Pro 400H w atrakcyjnej cenie, moze ta klisza bedzie lepsza.
    Nie wiem czy sprzedac w cholere te aparaty i kupic sobie cyfrowe body, jesli to jakie D40x, D60 D80 czy przechodzone D70s? Szkoda mi troche tego F100, bo zeby cyfrowo cos sie z tym rownalo to chyba tylko D300.
    Cyfra ma jedna zalete, widac od razu zdjecia, czy cos sie skopalo czy nie. W analogu tego nie ma i po takiej imprezie szlag moze czlowieka trafic, bo niestety zdjec powtorzyc sie juz nie da.

    Do tego dochodzi jeszcze ta kasa na wywolanie. Gdyby mozna bylo samemu wywolywac kolorowe klisze w domu, to moze byloby troche latwiej. Nie bolaloby tak bardzo, chyba.

    Sorki za moje dlugie wywody, musialem to z siebie wyrzucic. Moze ktos z Was mial podobne problemy z filmami i zdjeciami. W grupie razniej znosi sie porazki

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie i czekam na jakies wsparcie, moze ...
    D300; NIKKOR 35mm 1.8 DX

  2. #2
    Motorniczy
    Gość

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    No cóż , powiem w gigantycznym skrócie powinieneś pokazać nam sample tych zdjęć o których piszesz a kolejna sprawa to taka , że może faktycznie będzie łatwiej jak kupisz aparat cyfrowy jeśli pojawia Ci sie ziarno na iso 100 . Osobiście uwielbiam ziarno pod wieloma postaciami w cz/b fotografii na papierze oczywiście. Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    Taa zdjecia sa za naturalne, bo widac kazdy syfek. A co maja byc gladkie bez szczegolow jak woskowe lale?

    Zauwaz jedno, 99.9% ludziom podobaja sie ostre (od 20cm do nieskonczonosci) i kolorowe az do .... foteczki wypuszczane przez malpy typu Canon A630 (idiotencamera, do tego cyfrowa).

    Moja rada, zmien lab. Tzw ziarno moze byc wynikiem zlego wolania oraz kiepskiego skanownia przez lab.

    Masz naprawde swietny zestaw F100 + dwa calkiem dobre szkla. Moge Ci powiedziec, ze mam tego samego zooma, tez mam te 50 a do tego F80 i zona D200 (owszem mamy jeszcze inne szkla). Robie duzo tym zoomem i ludziska potrafia usiasc z wrazenia, co mozna tym szklem zdzialac na slajdzie czy czasem tez na filmie kolorowym np. Fuji NPH400 (podczas slubow). Zrob zdjecia na Velvii to bedziesz mial kolorowo az oczy zabola, ale ludzie beda miec twarze o kolorze wku...go indianina, przymknij to szklo do 5.6-8 i git.

    Nikkorek AFS 24-85 bardzo ladnie rozmywa tlo i daje ladne przejscia z ostrego do nieostrego, ale nie przekonasz ludzi dla ktorych ma byc zyletowato ostro i baaaardzo kolorowo. Aby nie byc goloslownym to zdjecie strzelone wczoraj D200 + AFS 24-85: http://www.fotosabat.org/onephoto.php?id=20637#zdjecie

  4. #4

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    A ja bym na początek, zanim będą "ruchy sprzętowe" spróbował zrobić odbitki w innym labolatorium (jeżeli tak nie było robione).
    Dużo zależy od papieru jaki zastosują , i jakimi (oryginalnymi) odczynnikami się posługują.
    Dla pewności zrobiłbym po kilka odbitek nawet w 3 labach i też dla rozróżnienia w labie co robią na papierze Fuji jak i w labie co robią na papierze Kodaka.Na fotki na zewnątrz (natura) polecałbym Fuji reala 100 - lepsze efekty i mniejsza ziarnistość niż Fuji Superia.

    Pozdrawiam
    Fotjaro

    D700, D200 + nikkor 18-35, nikkor 50 ,sigma 70-300 , Nikkor 80-200 + inne starocie

  5. #5

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    O gALL mnie uprzedził..
    Fotjaro

    D700, D200 + nikkor 18-35, nikkor 50 ,sigma 70-300 , Nikkor 80-200 + inne starocie

  6. #6

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    a ja polecam slajdy, zresztą jest juz kilka dyskusji na temat WYZSZOSCI analoga nad cyfrą bo jest cos takiego, na serio... tylko trzeba to odnalezc. tez mialem takie chwile, kurcze, mysle sobie, takiej ostrosci nie osiagne nigdy na analogu! ale to mija, obecuje.
    "Nie można w życiu zakosztować wszelkiego dobra. Treba wybrać rzecz upragnioną, którą łatwiej przyjdzie zapumnieć."

  7. #7
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    Cytat Zamieszczone przez galu44 Zobacz posta
    a ja polecam slajdy, zresztą jest juz kilka dyskusji na temat WYZSZOSCI analoga nad cyfrą bo jest cos takiego, na serio... tylko trzeba to odnalezc. tez mialem takie chwile, kurcze, mysle sobie, takiej ostrosci nie osiagne nigdy na analogu! ale to mija, obecuje.
    poprostu inna fotografia, inna szczegółowość obrazu, również miałem podobne wrażenie, obecnie po dwóch latach próbowania bycia w cyfrowej, wracam czasami do analogowej z innym nastawieniem, dostrzegam w niej inne klimaty, jutro wywołuję HP5+, zobaczymy co "wyszło"
    trzeba dotknąć wielu rzeczy żeby wybrać tę odpowiednią dla siebie.
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 06-05-2008 o 16:44
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  8. #8

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    Cytat Zamieszczone przez jacksun Zobacz posta
    Czesc zdjec ma wyjatkowo duze ziarno jak na 100, niektore zdjecia w pomieszczeniu sa takie troche przymglone, siwe, blade jakies. Nie wiem czy to klisza, lab czy papier, aparat czy obiektyw, lampa czy FOTOGRAF?
    niedoświetliłeś, stąd ziarno i bladość, zerknij jak wyglądają te blade klatki na negatywie
    kwadrat i prostokąt, głównie kwadrat

  9. #9

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    Ja równiez polecam slajdy...Często wracam do ramek zrobionych lata wstecz i wciąż zachwyca mnie
    ich klimat... Powiem więcej, coraz bardziej zastanawiam się czy nie wymienić cyfrowej puszki
    na analogowy średni format
    F501|D40|Nikkor 18-55|Delta ND40S - zamienię na dalmierzowca (Bessa, Hexar, Contax)

  10. #10

    Domyślnie Odp: Juz niedlugo szlag mnie trafi...

    Cytat Zamieszczone przez bowie Zobacz posta
    niedoświetliłeś, stąd ziarno i bladość, zerknij jak wyglądają te blade klatki na negatywie
    Mimo, że nie widzialem fotek, też bym na to stawiał.
    W labach starają się na siłę "wyciągać" fotki z totalnego mroku, czego efektem jest bardzo duze ziarno. Widziałem fotki, które były prawie czarne, a goście to wysysali (i tu element przewagi analoga nad cyfrą )

    Zestaw masz spas, więc nie frustruj sie.

    Zbyt szybko gubisz zapał, bo jak widać z tekstu przytoczonego - wywołałeś na prawde mało klisz i już wyrokujesz o złym sprzęcie..
    Wyklep ze trzy klisze na byle bzdurach, tak tylko, żeby zobaczyć jak je naświetlać, i zanieś do porządnego labu. Myślę, że z kliszy na kliszę b ędziesz bardziej zadowolony!!

    Pozdrawiam

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •